אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכמה בפולאר: קלר ימונה כמומחה כלכלי מטעם ביהמ"ש צילום: אוראל כהן

הסכמה בפולאר: קלר ימונה כמומחה כלכלי מטעם ביהמ"ש

בעלי האג"ח, הנאמן והכנ"ר המליצו לביהמ"ש למנות את אדוארד קלר, שבלט בדלק נדל"ן, כדי שיסייע במתווה להסדר חוב

14.01.2013, 08:33 | אסף גילעם

המו"מ רווי הפיצוצים שמתנהל בפולאר השקעות כבר קרוב לשנה, מתקרב לרגעי ההכרעה.

קראו עוד בכלכליסט

נאמן האג"ח של סדרה ו', הסדרה היחידה של החברה והנושה הגדול ביותר שלה, עם חוב בהיקף של 107 מיליון שקל, פרסם אתמול זימון לאסיפת בעלי האג"ח. על סדר היום, מינויו של אדוארד קלר כמומחה כלכלי לבחינת ההסדר המוצע מטעם בית המשפט, בהתאם לתיקון 18 לחוק החברות שנכנס לתוקף ביולי 2012.

קלר הוא בעל הניסיון העשיר ביותר מבין אלו שמונו עד כה כמומחים למו"מ בהסדרי חוב. קלר כיהן בנציגויות של 17 הסדרי חוב של בעלי אג"ח (בהם דלק נדל"ן, אמפל וטאו), והוא המועמד היחיד לתפקיד. ל"כלכליסט" נודע כי על קלר המליצו מחזיקי האג"ח, הנאמן והכנ"ר ושמינויו מקובל גם על החברה. לפי הצעתו של קלר, שכר הטרחה שלו ייקבע על ידי בית המשפט, אך אם לא, הוא מבקש תנאים דומים לאלו שהוא מקבל בנציגויות אג"ח, קרי 700 שקל לשעת עבודה.

אדוארד קלר, צילום: אוראל כהן אדוארד קלר | צילום: אוראל כהן אדוארד קלר, צילום: אוראל כהן

הנושים העיקריים של פולאר השקעות הם מחזיקי האג"ח (107 מיליון שקל לא מובטחים), קרן המנוף אוריגו (60 מיליון שקל המחזיקה בשעבודים על מרבית נכסי החברה) והבנקים (18 מיליון שקל).

קלר ייאלץ להכריע בין הצעות ההסדר השונות שהגישו שתי קבוצות בעלי השליטה: זו של זיל פלדמן המחזיק ב־39.8% ממניות החברה, וזו של קבוצת דסטיני של אבי רויכמן ואריה עובדיה (32.55%). החלופה הראשונה, שהיוותה את הבסיס למו"מ עד לאחרונה, היה מתווה שלפיו אוריגו תוותר על חלק מהשעבודים שלה לטובת מחזיקי האג"ח, ואלו, בתמורה לבטוחות ועליית ריבית, יפרסו את חוב החברה כלפיהם. בנוסף, בעלי המניות היו אמורים להשתתף בהנפקת זכויות להזרמת כספים לחברה בהיקף לא ידוע.

בחודש שעבר הפתיעה קבוצת בעלי המניות של רויכמן ועובדיה ופרסמה הצעה חדשה, שלפיה היא תזרים לחברה 25 מיליון שקל, ותרכוש נכס מהחברה ב־9 מיליון שקל.

התמורה מהכספים אמורה לשמש לפירעון חובה של אוריגו במלואו (ביחד עם כספים בקופת החברה), ומחזיקי האג"ח יקבלו את מלוא הביטחונות של אוריגו, ויחכו שנתיים עד להתחלת פירעון הקרן ("גרייס").

מעבר להזרמת הכספים, ההבדל הבולט בין ההצעה של רויכמן ועובדיה לבין זו של פלדמן הוא העובדה שהם אינם מבקשים פטור מתביעות. ההצבעה על מינויו של קלר צפויה להסתיים היום, ואחריה יובא מינויו לאישור בית המשפט. תהליך הבדיקה צפוי להימשך כמה שבועות, שבסופם ימסור את חוות דעתו לבית המשפט.

החברה נקלעה ב־2010 למצוקה תזרימית, לאחר התפוצצות פרשת הולילנד, פרויקט שבה היא מחזיקה, וצניחת מחירי הנדל"ן. בעקבות אירועים אלה פנתה פולאר לאוריגו שהעניקה לה הלוואה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות