אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טניסאים יפרסמו יותר על החולצות שלהם צילום: אי פי איי

טניסאים יפרסמו יותר על החולצות שלהם

במסגרת כללים חדשים, שחקן יורשה למכור שני ריבועים בגודל 4 אינץ' על 4 אינץ' על השרוולים שלו לחברות שאינן חברת הביגוד שלו

14.01.2013, 12:09 | סוכנויות הידיעות

שחקני סבב ה-ATP העולמי אינם צפויים להיראות בזמן הקרוב כמו רוכבי הטור דה פרנס מעוטרי מודעות פרסום, אף שהשנה תעמוד לרשותם האפשרות להרחיב את שטח הפרסום שהם יכולים למכור לספונסרים על החולצות והכובעים שלהם.

קראו עוד בכלכליסט

ג ג'וקוביץ'. השינויים באמת מרחיקי לכת, אך השאלה היא כמה שחקנים באמת יכולים למכור כל כך הרבה שטחים? | צילום: אי פי איי ג

אף שהשינויים לא יהיו בתוקף בתחרויות גרנד סלאם, כמו אליפות אוסטרליה שמתקיימת כעת, הם יחולו על 61 האירועים שמקיימים ב-ATP וטורניר האליפות בסיום העונה.

במסגרת הכללים החדשים, שחקן יורשה למכור שני ריבועים בגודל 10.15 ס"מ על 10.15 ס"מ (4 אינץ' על 4 אינץ') על השרוולים שלו לחברות שאינן חברת הביגוד שלו, ואילו הכובע שיחבוש יציג רק את חברות הביגוד או המחבט שלו.

עם זאת, הכללים האלה כן מאפשרים להציג לוגו של חברה בחלק הצדדי של הכובע. הלוגו הזה אינו חייב להיות של חברות הביגוד או המחבטים. כמו כן, הוא יוכל למכור שני אזורים נוספים בחזית החולצה שלו ובצד האחורי, בסמוך לצווארון. אולם הספונסר בצד האחורי חייב להיות ספונסר רשמי של סבב ה-ATP. בנוגע לשני האזורים בשרוולים שכבר מורשים, הם יוגדלו ל-15.2 ס"מ.

השינויים באמת מרחיקי לכת, אך השאלה היא כמה שחקנים באמת יכולים למכור כל כך הרבה שטחים? "יש אזור שבו תהיה לזה השפעה עצומה", אומר דרו למסורייה (LeMesurier), מנהל שיווק הכישרונות בחטיבת הטניס של לאגרדה אנלימיטד. "השחקנים המובילים ירוויחו מכך שיעמוד לרשותם עוד מלאי".

שחקנים בדירוג נמוך יותר מתקשים לעיתים למכור את השטחים שהוקצו להם תחת הכללים הישנים אולם למסורייה טוען שהכללים החדשים יועילו גם להם. "היתרון הגדול ביותר הוא הרחבת השטחים עבור השחקנים בדירוג נמוך יותר, מדובר בשינוי משמעותי למדי. טלאי הפרסום בבגדים בגולף גדולים יותר, וכך הם עורכים את ההשוואות. זו עשויה להתגלות כהזדמנות לשכנע חברה שמשקיעה בגולף לעבור לטניס".

גולף אינו ענף הספורט היחיד שמאפשר פרסום על גבי טלאי במדי השחקנים. ליגות כדורסל הנשים (WNBA) והבייסבול מאפשרות כבר עכשיו להציג טלאים של ספונסרים על גבי הבגדים, בעוד שב-NBA שוקלים האם לאפשר זאת גם כן. ואילו קבוצות ה-NFL, כמו הניו יורק ג'יאנטס, מוכרות שטחים במדי האימון של השחקנים.

"עשויים להגיע לנקודה של רוויה", מציין ג'ים אנדרוז, סגן נשיא לענייני תוכן אסטרטגי ב-IEG. "לדעתי, בגלל הסוגיה הזו של צפיפות ורוויה, הספונסרים עשויים לטעון שעל מנת לגרום לזה לעבוד עליהם לבחון מקרוב דווקא את המודל של קבוצות הכדורגל האירופי, שבו תחום זה בולט במיוחד. לאף אחד אין ספק מי הספונסרית של מנצ'סטר יונייטד (Aon). ישנו קישור ברור למדי".

נייקי כבר פועלת להשגת הקישור הזה בעולם הטניס. "הייתי אומר שקרוב ל-95% מהחוזים של נייקי אינם מאפשרים טלאים", אומר למסורייה.

שחקנים בכירים רבים חתומים בנייקי, ביניהם רוג'ר פדרר ורפאל נדאל. אף שאין סיבה לדאוג לבחורים האלה יותר מדי. על פי נתוני מגזין פורבס, הם מדורגים במקומות השני והשביעי מבחינת הכנסות שגרפו בשנה שעברה מחוזי ספונסרשייפ.

"יהיו חייבים לקחת בחשבון הזדמנויות אבודות", אומר למסורייה ביחס לספורטאים החתומים בנייקי על סעיפי בלעדיות. הוא מעריך כי נושא זה יזכה להתייחסות בעת חידוש החוזים של הספורטאים.

אנדרוז מעריך כי יותר חברות ביגוד יעדיפו את המודל הבלעדי, ובכך יבטלו למעשה את הכללים החדשים. בינתיים, ג'ון איזנר, שמדורג במקום ה-13 בסבב ה-ATP, והוא האמריקאי בעל הדירוג הגבוה ביותר, חתם ככל הנראה על חוזה הספונסרשיפ הראשון במסגרת הכללים החדשים. בכובע שלו יתנוסס הלוגו של תוסף המזון - Anatabloc, בתמורה למניות בחברת האם, סטאר סיינטיפיק.

ספורטסביזנס ג'ורנל דיווח כי העסקה מקבילה לעסקת שרוול, שעבור שחקן בדרגה של איזנר תכניס בשנה סכום של שש ספרות. בינואר עזב איזנר את נייקי לטובת לקוסט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות