אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהפך: בית הדין הארצי קבע כי ההסתדרות תוכל להקים ועד עובדים ברשת מחסני חשמל באדיבות דוברות ההסתדרות

מהפך: בית הדין הארצי קבע כי ההסתדרות תוכל להקים ועד עובדים ברשת מחסני חשמל

בית הדין הארצי לעבודה קובע בפסיקה תקדימית כללים מקלים להקמה של ועדי עובדים חדשים. עתה ההסתדרות ואלקטרה ידונו בהקמת ועד עובדים ברשת מחסני חשמל

15.01.2013, 10:50 | מיקי פלד
בית הדין הארצי לעבודה שוב מטלטל את עולם יחסי העבודה עם פסיקה תקדימית, הפעם כזו שתאפשר להסתדרות להקים ועד עובדים ברשת מחסני חשמל של חברת אלקטרה צריכה. בכך קיבל בית הדין הארצי את ערעור ההסתדרות על פסק הדין שניתן רק לפני חודשיים בבית הדין האזורי לעבודה, שקבע כי מחסני חשמל אינה יחידה נפרדת משתי הרשתות האחיות שלה – ביג סנסור ושקם אלקטריק. לכן, קבע בית הדין האזורי, על מנת להקים ועד עובדים ההסתדרות צריכה להשיג את החתימות של לפחות שליש מהעובדים בכל שלוש הרשתות ולא רק ברשת מחסני חשמל.

קראו עוד בכלכליסט

בית הדין הארצי הורה על החזרת התיק לבית הדין האזורי על מנת שידון בשאלת יציגותה של ההסתדרות, אותה ייצגו עו"ד שי תקן ועו"ד מיה פרי אלתרמן, ברשת "מחסני חשמל" בלבד. על פי קביעתו העקרונית והמנחה של בית הדין הארצי, בנסיבות של התארגנות ראשונית במקום עבודה אשר אין בו ארגון יציג, תתאפשר הגדרה גמישה ומקלה של קביעת יחידת המיקוח, שהיא הגודל שממנו נגזר השליש הדרוש על פי חוק על מנת להקים ועד עובדים.

רשת מחסני חשמל, צילום: יריב כץ רשת מחסני חשמל | צילום: יריב כץ רשת מחסני חשמל, צילום: יריב כץ

פסק הדין ניתן מפי השופטת ורדה וירט-ליבנה, אליה הצטרפו בחוות דעתם הנשיאה נילי ארד, והשופטת לאה גליקסמן. נפסק בו כי יש לתת משקל לסממנים המבדילים את הרשת משתי הרשתות האחרות, כגון התחרות המובנית ביניהם, הבידול המותגי ועוד. זאת למרות טענת החברה כי הניהול של הרשת מתבצע על ידי אלקטרה, המיוצגת על ידי עו"ד אריאל שמר, ולא על ידי מנהלי הרשת עצמם.

בכך ממשיך בית הדין הארצי את הפסיקה שלו מתחילת החודש הנותנת עדיפות לזכות העובדים להקים ועד על פני האינטרס הניהולי עסקי של המעסיק. במקרה הקודם היתה זו פסיקה שקבעה כי למעסיק אסור להתערב בכל צורה שהיא או להביע עמדה כלשהי בזמן שעובדיו מנסים להקים ועד עובדים.

ההסתדרות החלה לנסות ולארגן את 670 עובדי מחסני חשמל ב-2012 ובנובמבר הודיעה כי היא הארגון היציג של העובדים, לאחר שאספה חתימות של יותר משליש מהם. אלקטרה דחתה את הודעת ההסתדרות וטענה כי לא רק שרשת מחסני חשמל אינה יחידת מיקוח נפרדת, אלא גם שטפסי ההצטרפות עליהם החתימה ההסתדרות אינם תקפים, שכן העובדים עוד לא שילמו דמי חבר להסתדרות. בית הדין הארצי -פסל היום את הטענה הראשונה, כאשר לגבי הטענה השנייה יתקיים הדיון בבית הדין האזורי. עם זאת, ניתן להעריך בסבירות גבוהה מאוד שאי תשלום דמי החבר לא יהווה בעיה, שכן למרות ביקורת קודמת של בית הדין האזורי על הנושא, הוא כבר הוסדר בחוקת ההסתדרות והתקבל גם במקרה של פלאפון בתחילת החודש.

תומר כובשי, יו"ר ועד העובדים במחסני חשמל, אמר ל"כלכליסט" כי "אני שמח שהצדק יצא לאור. באתי כשליח של העובדים לדאוג לעתיד וירוד ברשת מחסני חשמל, שהיא הבית שלנו ותישאר כך. אני קורא להנהלה לשבת למשא-ומתן אמיתי וכנה".

בימים הקרובים תתברר החלטה נוספת של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בעניין קנס שדורשת ההסתדרות להטיל על מחסני חשמל בסך של 4 מיליון שקל על פגיעה בהתארגנות.

דובר חברת אלקטרה מסר: "פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה מחזיר את הצדדים לבית הדין האזורי בכדי שיבדוק אם בשנת 2010 היתה התארגנות יציגה, וזאת בשל החתמתם של העובדים בניגוד לחוקת הסתדרות.

"בנוסף, בפסק הדין נפלו טעויות מהותיות בדבר האפשרות להכרזה על יחידת מיקוח ללא ארגון עובדים יציג, וכן בדבר הכרה בכל מסגרת רווח והפסד אצל מעביד כיחידת מיקוח. לטעויות אלה עלולות להיות השלכות על כל המעבידים במשק. בכוונתה של החברה לעתור לבג"ץ לתיקון הטעויות בפסק הדין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ככל שאזרחי המדינה יהיו מאורגנים יותר כך יקטנו הפערים בחברה -נגמרו ימי העושק !
ככל שאזרחי המדינה יהיו מאורגנים יותר כך יקטנו הפערים בחברה כי מול הממשלה שהיא בעצם הועד של הטייקונים צריך גם התארגנות אזרחית שתבטיח את זכויותינו במדינה. חייבים להתארגן ולהיות מעורבים - גם בעבודה , גם בתחומי איכות הסביבה , בתכנון הערים ובעצם בכל דבר אחרת הטייקונים באמצעות השלטון ינשלו אותנו וישדדו אותנו.
.  |  07.04.13
לכל התגובות