אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ככה תיראו בזקנתכם, אז כדאי לכם לחסוך לפנסיה וגם לניתוח פלסטי צילום: דוד הכהן

ככה תיראו בזקנתכם, אז כדאי לכם לחסוך לפנסיה וגם לניתוח פלסטי

בנק אוף אמריקה השיקו אפליקציה שמציגה בפני המשתמשים כיצד ייראו בזקנתם, כולל תמונה שלהם בגיל 100. תושבת טקסס: "התמונות מהוות תזכורת שאנחנו נזדקן, וחייבים להתכונן לעתיד"

16.01.2013, 23:10 | סוכנויות הידיעות

בבנק אוף אמריקה מנסים לשכנע את הלקוחות לחסוך בחטיבת "מריל אטדג'" (Merrill Edge) לקראת הפנסיה. לשם כך השיקה החטיבה אפליקציה חדשה שמציגה בפני המשתמשים כיצד ייראו בעוד מספר עשורים. הכלי מזקין דיגיטלית תמונה של המשתמש ואף מציגה בפניו שורה של תמונות של עצמו העתידי בגילאים שונים, כולל תמונה שלו בגיל 100.

לאפליקציה לחץ כאן

על מנת להדגיש את המסר כי המשתמש יזדקן יום אחד, האפליקציה קופצת בין התמונה העדכנית והתמונה המבוגרת. ליד התמונות העתידיות מופיעים מסרים בנוגע לשיעור ההתייקרות של עלות המחייה עד שהמשתמש יגיע לאותו הגיל, כולל המחיר המשוער של מוצרים כמו חלב, לחם, ביצים, חשמל ומוצרי צרכנות אחרים שקרוב לוודאי שיזדקק להם.

זקנים ביפן (ארכיון) זקנים ביפן (ארכיון) זקנים ביפן (ארכיון)

האפליקציה איננה מחייבת העברת מידע אישי או אפילו הקלדת כתובת אימייל. "המטרה שלנו היא למשוך את תשומת הלב של אנשים בגילאי 34-18 שעדיין לא התחילו לחשוב אפילו על הפרישה, ולגרום להם לפעול בהקדם האפשרי", אמר אלוק פראסד, שעומד בראש מריל אדג', למגזין U.S. News & World Report. "השתמשנו בכלי המזקין הזה כדי להוסיף מעט הומור וכייף לנושא רציני ולגרום לאנשים לחשוב על עצמם העתידי".

מהחברה נמסר כי בתוך חודש מאז ההשקה, יותר מ-250 איש כבר השתמשו באפליקציה ויצרו תמונות שהציגו כיצד יראו כשיזדקנו. 10% מהם אפילו שיתפו את התמונות שיצאו בדף הפייסבוק שלהם.

אפריל קסלר (42) מאוסטין טקסס, קראה לחבריה לעבודה לראות את התמונות. "כולנו צחקנו שהתמונות האלה יגרמו לנו לחסוך בשביל ניתוחים פלסטיים", היא מספרת. "אני החלטתי שחסרות לי שעות שינה וכנראה שאני צריכה לשים יותר קרם לחות. זה בהחלט גימיק, אבל הוא גורם לך לחשוב. התמונות מהוות תזכורת שאנחנו נזדקן, וחייבים להתכונן לעתיד".

האם הקמטים יפריעו לכם?, צילום: שאטרסטוק האם הקמטים יפריעו לכם? | צילום: שאטרסטוק האם הקמטים יפריעו לכם?, צילום: שאטרסטוק

לא מעט מומחים טוענים כי לכלי הזה לא תהיה השפעה ישירה על החיסכון לפנסיה, אך החוויה הזו במהלכה רואים כיצד ניראה עוד כמה שנים תהדהד בעת קבלת ההחלטות בנוגע לפנסיה. "זה לא שמישהו ישתמש באפליקציה ויקרא את הסטטיסטיקות הנלוות, וישר יתקשר לבנק", טוענת קיט יארו, פסיכולוגית באוניברסיטת גולדן גייט שהייתה מעורבת במחקר סביב האפליקציה. "הכלי אולי לא יעורר באף אחד השראה להרים מיד טלפון, אך לדעתי הוא בונה קשר". לדבריה, ברגע שאתם מתחילים לחשוב על עצמכם כמי שכנראה יזדקנו יום אחד, ההתנהגות שלכם תשתנה בבוא הזמן. "קשה בגיל 18 לדמיין את זה. העובדה שהקמפיין הזה מצליח לגרום לאנשים לדמיין כיצד ייראו היא יתרון גדול".

גם הזקן היה פעם צעיר, צילום: shutterstock גם הזקן היה פעם צעיר | צילום: shutterstock גם הזקן היה פעם צעיר, צילום: shutterstock

לאן יילכו אלף הדולרים?

האפליקציה מבוססת על שורה של ניסויים שנערכו באוניברסיטת סטנפורד ופורסמו ב-2011 בכתב העת למחקר שיווקי (Journal of Marketing Research). הם מצאו שאנשים שחזו בתמונות שלהם כמבוגרים יותר החלו לשקול להקצות יותר כסף לחשבונות הפנסיה שלהם. לדוגמה, באחד מהמחקרים, הוצגו בפני 50 המשתתפים תמונות עדכניות שלהם או תמונות שלהם כמבוגרים, ואז הם התבקשו לחלק 1,000 דולר בין ארבע אפשרויות: חשבון עובר ושב, אירוע מהנה וראוותני, קרן פנסיה ורכישת מתנה למישהו קרוב. המשתתפים שחזו בתמונה שלהם כזקנים התכוונו להקצות יותר כסף לחשבון הפנסיה שלהם (172 דולר) מאשר המשתתפים שראו תמונות עדכניות של עצמם.

מידת היעילות של הכלי בכך שהוא גורם לאנשים להעלות את ההקצאות לקרן הפנסיה תלויה בגישה שלהם בעת השימוש. "אם הם נתקלים באפליקציה דרך פייסבוק, ככל הנראה הם לא ישנו את קרן הפנסיה שלהם", אומר האל הירשפילד, מהפקולטה למנהל עסקים באוניברסיטת ניו יורק. "מצד שני, אם הם בהלך מחשבה של לנסות ולהשיג עוד מידע על הפנסיה, אני חושב שעשויה להיות לכך השפעה מדידה על סוג ההחלטה שהם יקבלו".

אריקה ארגן (41) משיקגו שיתפה בבלוג שלה "Erica Finds" תמונה שלה בגיל 57. "זה עורר בי עניין וגרם לי לחשוב לגבי הפנסיה שלי ומתי בכלל אוכל לצאת לפנסיה", היא מספרת. "אולם העובדה שהם הלכו רחוק לעתיד, ומציגים תמונות אפילו מגיל 107, מקשה על אנשים לקחת את זה ברצינות. כמו כן, הפרצוף ממש מדלדל, אבל השיער כמעט ואינו משתנה. אמא שלי לא נראית ככה, אז אני כמעט בטוחה שגם אני לא איראה ככה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות