אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד להבטחת משרד המשפטים: הפלונטר סביב שרית דנה תוקע עסקאות נדל"ן

בניגוד להבטחת משרד המשפטים: הפלונטר סביב שרית דנה תוקע עסקאות נדל"ן

דנה עמדה גם בראש מועצת השמאים שאחראית על חלוקת תיקי השמאות בין השמאים המכריעים. בשל אי־הארכת כהונתה, התיקים נערמים

17.01.2013, 08:33 | דותן לוי

בעקבות אי־חידוש כהונתה של שרית דנה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים, ב־1 בינואר נפסקה חלוקת התיקים ל־19 השמאים המכריעים הפועלים ברחבי הארץ, כך נודע ל"כלכליסט". לפי עדויות שהגיעו ל"כלכליסט", תיקים שנשלחו למועצת השמאים - גוף במשרד המשפטים - בבקשה למינוי שמאי, לא זכו לתגובה. דנה, שמתוקף תפקידה שימשה גם כיו"ר מועצת השמאים, היא היחידה על פי החוק שלה מוקנית הסמכות לבצע את חלוקת התיקים ולחתום על כל אחד מהם.

הדברים מנוגדים להודעת משרד המשפטים בשבוע שעבר לפיה אין כל כוונה לבטל החלטות של מועצת השמאים ואין אף חשש לתוקפן של החלטותיה. משרד המשפטים ציין כי "בהתאם לסעיף 5 לחוק שמאי מקרקעין, תשס"א-2001, קיום המועצה, סמכויותיה ותוקף החלטותיה לא ייפגעו מחמת שהתפנה מקומו של חבר מחברי המועצה או מחמת ליקוי במינויו, או בהמשך כהונתו, ובלבד שמספר חברי המועצה לא פחת משבעה. עוד יצוין כי חלוקת התיקים לשמאים המכריעים נעשית באופן טכני בעיקרו לפי פרמטרים קבועים".

עבודות בנייה, צילום שאול גולן עבודות בנייה | צילום שאול גולן עבודות בנייה, צילום שאול גולן

לשמאי מכריע חשיבות רבה בקידום תוכניות בנייה ועסקאות. החלטתו נדרשת בכל פעם שמישהו סבור כי שינוי בתחום הבנייה שאושר על ידי המדינה או המועצה המקומית פגע בו, ובכל מקרה שבו גוף ממשלתי או מוניציפלי קובע היטל השבחה על בנייה עקב שינוי במבנה קיים שנראה לנישום כגבוה מדי. לדברי עו"ד עופר טויסטר, דווקא כעת כשמדברים על פישוט וקידום הליכי בנייה, העובדה שלא מעבירים תיקים לשמאים המכריעים מעכבת קידום תוכניות ועסקאות נדל"ן. "כאשר לא מפקידים תיקים מתחילים להיווצר פקקים, וכשנוצר הפקק לוקח זמן רב לשחרר אותו".

לדברי יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס, "הפגיעה היא ישירות באזרח והעיכוב הזה לא טוב. החוק מחייב שיו"ר מועצת השמאים תעשה זאת ואי־אפשר כרגע לשנות זאת". ממשרד המשפטים לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות