אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יעקב גלברד: שלמה נס מכר לי נכס שאין לו תמורת 28 מיליון שקל צילום: גלעד קוולרציק

בלעדי לכלכליסט

יעקב גלברד: שלמה נס מכר לי נכס שאין לו תמורת 28 מיליון שקל

בבקשה שהגיש יעקב גלברד לבית המשפט המחוזי בת"א הוא טוען כי התחייב לרכוש ממפרק אגרקסקו מבנה מסחרי בלוד תמורת 28 מיליון שקל. לטענתו, גילה בדיעבד כי הנכס יכול לשמש כמחסן אריזה בלבד. שלמה נס: "זו בעיה שלו"

20.01.2013, 06:59 | ענת רואה

איש העסקים יעקב גלברד, לשעבר מנכ"ל בזק ופרטנר, מבקש מבית המשפט המחוזי בתל אביב לבטל עסקה בינו לבין מפרק אגרקסקו עו"ד שלמה נס. העסקה נוגעת לנכס של אגרקסקו בלוד, שהועמד למכירה לאחר קריסת החברה.

בבקשה שהגיש גלברד לבית המשפט נגד נס לפני כמה שבועות הוא טוען כי מצגים "לא מדויקים, בלשון המעטה" שקיבל ממנו, גרמו לו להגיש הצעת רכישה בסכום של 28 מיליון שקל תמורת הנכס. 

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, כאשר פרסם נס את המכרז למכירת השטח בחודש יולי 2011 הוצג השטח, המכונה "מתחם ויקטורי" על שם הסופרמרקט המצוי בו, כנכס מסחרי המושכר בשכירות לטווח ארוך, כשדמי השכירות בו עומדים על 222 אלף שקל לחודש.

לטענת גלברד, רק לאחר שזכה במכרז ונתן ערבות בנקאית בסך 2.8 מיליון שקל, התברר לו כי מטרת החכירה, על פי הסכם החכירה במינהל מקרקעי ישראל, היא "מחסני אריזה". המשמעות המעשית היא כי לכאורה אין אפשרות לעשות שימוש בנכס למטרות מסחריות, אף שזה השימוש שנעשה בו בפועל.

המתחם בלוד. גלברד טוען כי הוטעה לחשוב שמדובר בשטח מסחרי, צילום: צפריר אביוב המתחם בלוד. גלברד טוען כי הוטעה לחשוב שמדובר בשטח מסחרי | צילום: צפריר אביוב המתחם בלוד. גלברד טוען כי הוטעה לחשוב שמדובר בשטח מסחרי, צילום: צפריר אביוב

בבקשה שהגיש גלברד באמצעות חברת ייזום הנדל"ן שבבעלותו, ביג־מג אחזקות, ונכתבה על ידי משרד גורניצקי ושות', הוא טוען כי גם המפרקים יודעים שהטעם היחיד להגשת הצעה על סך 28 מיליון שקל על ידיו היה שהנכס ישמש למטרות מסחריות, "אחרת איש לא היה מגיש הצעה, ודאי לא בסכום שכזה".

לטענת גלברד, מאחר שמרגע שאגרקסקו נכנסה לפירוק, למנהל מקרקעי ישראל יש זכות לבטל את הסכם החכירה - המשמעות היא כי הנכס שהועמד למכירה כלל אינו בבעלות אגרקסקו ואי אפשר למכור לו אותו. לדבריו, אף שזכה במכרז, בפועל לא נחתם הסכם מכירה סופי בין הצדדים. הוא טוען כי העסקה הותנתה בכך שלאגרקסקו יהיו כל האישורים הנדרשים להעברת הזכויות, אך בפועל לאגרקסקו אין יכולת להשיג אישור של מינהל מקרקעי ישראל לעסקה משום שהמינהל טוען שהסכם החכירה בטל, לאור כניסת אגרקסקו להליכי פירוק. הוא מבקש כי השופטת ורדה אלשיך תורה על ביטול העסקה והחזרת הערבות הבנקאית שהעמיד.

טענה נוספת שהעלה גלברד היא שאף שהוסכם כי הוא יהיה הרוכש, הנכס המשיך לעמוד למכירה. לטענתו, גילה זאת כשקיבל הצעה ממשרד תיווך לבחון את הנכס. הוא אף צירף מודעות שפורסמו למכירת הנכס תמורת 24 מיליון שקל, סכום הנמוך מזה שעליו התחייב.

בתגובה שהגיש נס לביהמ"ש באמצעות עו"ד עמית לדרמן, הוא טוען כי גלברד מנסה להתנער שלא כדין מהצעה בלתי חוזרת, וזאת "בעזרת טענות חסרות שחר ומצגי שווא". לדבריו, הנכס מעולם לא הוצג כנכס מניב.

בהתייחס לטענת גלברד שהוא פעל להעמיד את הנכס למכירה באמצעות מתווכים, מסר נס כי לאחר שהתברר כי גלברד מתנער מההצעה, בעלי התפקיד ניסו להקטין את הנזק באמצעות קיום מגעים עם מתעניינים אחרים. לפי הנטען, אם יימכר הנכס לגורם אחר תמורת 24 מיליון, תחולט הערבות הבנקאית של גלברד כדי לכסות על ההפרש. עוד טוען עו"ד נס כי גלברד הגיש הצעה בלתי חוזרת המבוססת על בדיקות עצמאיות, ואם היה חסר לו מידע כלשהו - עניין המוכחש - הרי שהיתה זו בחירתו להגיש את ההצעה, "ובלשון העם היושב בציון - זו בעיה שלו".

גלברד הגיש תגובה נוספת לביהמ"ש, ובה העלה תהיות מדוע הוסתרו ממנו הניסיון למכור את הנכס לאחר והכוונה להשתמש בערבות לתביעה נזיקית נגדו.

השופטת אלשיך טרם הכריעה במחלוקת בין הצדדים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
מבחן העושק
גלברד אינני אוהב את שלמה נס ויתכן שהוא גם יקבל את המגיע לו. אבל אתה וודאי מרגיש עכשיו את תחושת העושק שכולנו סבלנו מידיך בתקופת כהונתך בבזק ובפרטנר.....ואולי תזכה להשתתפות ולהקלה אם תצא בהצהרת סליחה כלפי אזרחי ישראל על העושק הגזל והגביה האלימה בתקופת כהונתך בבזק ובפרטנר. כפי שעשה ארמסטרונג
נפתלי גור אריה  |  20.01.13
לכל התגובות