אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתן גיבוי ללוקר יבוא על חשבון שרית דנה צילום: אוראל כהן

מתן גיבוי ללוקר יבוא על חשבון שרית דנה

היועץ המשפטי ייאלץ להגן על ועדת לוקר אף שדחתה את בקשתו להארכת כהונתה של המשנה שלו

20.01.2013, 08:29 | משה גורלי
היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין מצוי במלכוד: האם וכיצד להגן על החלטת ועדת החריגים המתנגדת להארכות כהונה של בכירים בשירות המדינה, אף שהוא עצמו בעד הארכות אלה. ואם נדייק: וינשטיין בעד העיקרון שלא להאריך כהונות, בהתאם לכלל שקבעה הממשלה בנושא, אבל מצדד בהארכת כהונתה של המשנה שלו עו"ד שרית דנה.

קראו עוד בכלכליסט

המלכוד הפך מתיאורטי למעשי בעקבות עתירה שהגיש בשבוע שעבר לבג"ץ עו"ד דן חי. חי עתר נגד החלטת ועדת החריגים שלא להאריך את כהונתו של עו"ד יורם הכהן כראש הרשות למשפט וטכנולוגיה. הוועדה החליטה גם שלא להאריך את כהונתם של יגאל יוסף, בכיר במשרד התמ"ת, הסטטיסטיקן הממשלתי שלמה יצחקי ואת כהונתה של דנה.

נימוקו של יו"ר הוועדה, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, בדיון שהתקיים בוועדה היה עקרוני: "הוועדה אינה חותמת גומי... משרדי הממשלה לא נערכים בזמן להחלפת נושאי משרה, ותחת זאת פונים לוועדה להארכת כהונה. התנהלות זו עושה פלסתר את החלטת הממשלה".

את עמדת וינשטיין ייצגה בדיון חברת הוועדה, המשנה לענייני ייעוץ דינה זילבר: "הפגיעה בעקרון קציבת הכהונה הנה בוודאי מידתית ומוצדקת ביותר".

לוקר דחה את הבקשות לגבי כל הארבעה. סביב בכירי משרד המשפטים קמה מהומה, והוגשה עתירה. וינשטיין אמור להגן על לוקר, אף שזה דחה את בקשתו. במונחים משפטיים החלטת לוקר היא במתחם הסבירות, אף שגם החלטה הפוכה נופלת במתחם זה.

לוקר עומד גם בראש ועדה לבחינת המשילות. ההנחה ביסוד הקמתה היא שמשרדי האוצר והמשפטים מייצרים חסמים שמכבידים על מקבלי ההחלטות. דנה הפכה לחסם כזה מרגע שנתניהו העדיף את מתווה רפורמת הנדל"ן של בינת שוורץ על פני המתווה שלה. תפקיד הייעוץ המשפטי להתנגד למהלכים לא חוקיים, אולם מותר שלא לקבל את עמדתו בענייני מדיניות וקשה להסכים שרק דנה מסוגלת לספק פיקוח משפטי נאות.

לאחר שהיחסים בין דנה לשוורץ גלשו לקרע, קל היה ללוקר לארוז את דנה עם שלושת האחרים, לעטוף בעקרון סיום הקדנציות ולהסיר על הדרך חסם משפטי. בנסיבות אלה קשה לראות את בג"ץ מתערב. במשרד המשפטים עדיין מקווים שלוקר ישנה את דעתו לפני שמגיעים לבית המשפט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות