אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העליון: קאסטווי לא מחוייבת לקיים מו"מ עם ערוץ 10 על המשך הפקת "הישרדות" צילום: ורד אדיר

העליון: קאסטווי לא מחוייבת לקיים מו"מ עם ערוץ 10 על המשך הפקת "הישרדות"

ביהמ"ש העליון ביטל את הצו שהוציא המחוזי שחייב את בעלת הזכויות לנהל מו"מ מול ערוץ 10 על המשך הפקת התוכנית; יחד עם זאת העליון השאיר את הצו האוסר עליה לפעול להעברת התוכנית לגורם אחר

20.01.2013, 11:53 | זוהר שחר לוי
שופט בית משפט העליון, נעם סולברג, ביטל הבוקר (א') את הצו שחייב את חברת קאסטווי (Castaway) לקיים משא ומתן עם ערוץ 10 על המשך הפקת התוכנית "הישרדות". יחד עם זאת, הצו האוסר על חברת ההפקת לפעול להעברת התוכנית לזכיינית רשת או לכל צד אחר – נותר על כנה.

קראו עוד בכלכליסט

כזכור, בחודש דצמבר האחרון הוציא בית המשפט המחוזי בתל אביב צווי מניעה זמניים, המונעים מהזכיינית רשת מלהמשיך במשא ומתן עם חברת קאסטאווי על העברת תוכנית "הישרדות" אליה ואוסרים עליה כל פעילות שעשויה לקדם את ההפקה, זאת במשך שלושה חודשים. צווי המניעה, שהוצאו על ידי השופט הבכיר גדעון גינת, ניתנו תוך הוראה לחברת קאסטאווי לשוב לשולחן המשא ומתן על המשך הפקת הפורמט מול נציגי ערוץ 10. קאסטאווי ורשת חויבו בהוצאות משפט בסך 33 אלף שקל.

מתוך הישרדות VIP, צילום: ורד אדיר מתוך הישרדות VIP | צילום: ורד אדיר מתוך הישרדות VIP, צילום: ורד אדיר

קאסטאווי והזכיינית רשת ערערו על ההחלטה לבית המשפט העליון וכן על חיובם בהוצאות המשפט. השופט נעם סולברג, קיבל את ערעורם באופן חלקי, כשהוא מסיר את הצו המחייב את חברת ההפקה לנהל משא ומתן עם ערוץ 10, אך מותיר על כנו את הצו האוסר על החברה לקיים מגעים עם רשת על העברת התוכנית.

בפסק דינו מתייחס השופט סולברג לסיכויי הצלחתו של ערוץ 10 בהליך כולו, המתנהל כאמור בבית המשפט המחוזי בתל אביב: "דומני כי התמונה העולה מהשתלשלות האירועים אינה פשוטה ומקשה על הערכת סיכויי התביעה העיקרית. מחד גיסא, סעיף האופציה בהסכם שבין ערוץ 10 לבין קאסטאווי קובע כי לערוץ 10 עומדת הזכות לנהל משא ומתן ביחס לעונה נוספת של הפורמט. מאידך גיסא, מתעוררות שאלות רבות ביחס לתוקפו של סעיף האופציה: האם בוטל במסגרת התיקון להסכם, האם החוזה בוטל בהודעותיה של קאסטאווי, והאם הסעיף ניתן בכלל לאכיפה, הן לאור מהותו, הן לאור הפרותיו של ערוץ 10... סבורני כי ככל שמדובר בשאלת זכותו לכאורה של ערוץ 10, כפות המאזניים הן מעויינות, ויש לדון בטענות ולבררן במסגרת ההתדיינות".

לדברי סולברג, בית המשפט המחוזי שגא כשנעתר לבקשת ערוץ 10 והעניק את הצו המחייב משא וומתן בינו לבין חברת ההפקה. "סעד זה מעורר מספר קשיים מהותיים", ציין ופירט כי במקרים רבים בעבר עמד בית המשפט העליון על כך ש"אין לכפות על צדדים להסכם, שיחסיהם עלו על שרטון, להמשיך ולקיים שיתוף פעולה עסקי בניגוד לרצונם". "דברים אלו", הוסיף השופט סלברג, "בוודאי נכונים מקום בו מדובר בקיום משא ומתן בתום לב, שמצריך אמון רב ורצון טוב בין הצדדים".

עוד מצוין בפסק הדין כי אין ספק שמי שיפגע אם התוכנית הישרדות תעבור ל"רשת" – הוא ערוץ 10, שהתוכנית הופקה ושודרה על ידו במשך עונות רבות והיוותה עוגן מרכזי בלוח השידורים. "אולם נזקים אלו, גדולים ככל שיהיו, ניתנים לתיקון באמצעות פיצוי כספי, באם יזכה ערוץ 10 בתביעתו".

הוצאות המשפט בהליך זה הועמדו על פי השופט סולברג על סכום של 50 אלף שקל שישולמו, כך לפי החלטתו, בהתאם לתוצאות המשפט המתנהל בבית המשפט המחוזי.

מערוץ 10 נמסר בתגובה: "ביקשנו מבית המשפט המחוזי צו מניעה ובית המשפט המחוזי קיבל את עמדתנו והוציא לרשת ולקאסטאווי צו מניעה עד לדיון בתביעה המרכזית. בית המשפט העליון דחה הבוקר מכל וכל את הבקשה של רשת וקאסטאווי לבטל את צו המניעה ולשביעות רצוננו הותיר על כנו את החלטת בית המשפט המחוזי".

עו"ד ברוך כצמן, בא כוח ערוץ 10, מסר: "אני שמח על התוצאה המשפטית. בית המשפט העליון החליט, בהמשך להחלטת בית המשפט המחוזי, כי רשת מנועה מלהמשיך בהתקשרות עם החברה האנגלית. חד וחלק. בשורה התחתונה - וכפי שהתבקש על ידי ערוץ 10 מיד לאחר שנודע לו על ההתקשרות המפירה - בית המשפט העליון הורה על עצירת אותה התקשרות במחשכים ואישרר, למעשה, את כל צווי המניעה של בית המשפט המחוזי. רשת לא יכולה להפיק את הישרדות. נקודה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות