אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשק מדשדש במקום: המדד המשולב עלה בדצמבר ב-0.1% צילום: עטא עוויסאת

המשק מדשדש במקום: המדד המשולב עלה בדצמבר ב-0.1%

על פי בנק ישראל, קצב גידולו של המדד המשולב בחודשים האחרונים יציב, אך מתון יותר מקצב גידולו בתחילת בשנה

20.01.2013, 17:17 | אמנון אטד

המשק הישראלי ממשיך לדשדש במקום. מנתונים שמפרסמת היום (א') חטיבת המחקר של בנק ישראל מתברר כי המדד המשולב למצב המשק עלה בדצמבר בשיעור קל של 0.1% בלבד, בהמשך לעליות בשיעורים דומים שנרשמו בו גם בחודשיים הקודמים.

לדברי כלכלני חטיבת המחקר, קצב גידולו של המדד המשולב בחודשים האחרונים יציב, אך מתון יותר מקצב גידולו בתחילת בשנה. במהלך השנה הואט קצב גידולו החודשי הממוצע של המדד מ- 0.25% ברבעון הראשון ל- 0.1% ברבעון האחרון. חשיבותו הגדולה של המדד המשולב, המחושב כסיכום השינויים בכמה סעיפי משנה המייצגים היבטים שונים של הפעילות במשק בחודשיים האחרונים, היא ביכולתו לאבחן תפניות בפעילות הכלכלית במשק בזמן אמת.

בסיכום שנתי, עלה המדד המשולב הממוצע לכל שנת 2012 ב- 2.5%, לאחר שבשנה הקודמת נרשמה בו עלייה גדולה יותר, של 4.4%. לדברי בנק ישראל, האטת קצב גידולו של המדד המשולב עולה בקנה אחד עם ההאטה בקצב הצמיחה של התוצר העסקי, שהסתכמה בשנה החולפת ב- 3.2%, לאחר צמיחה של 5.1% בשנת 2011.

בחינת רכיביו השונים של המדד המשולב לחודש דצמבר מצביעה על התמונה הבאה: מדד הייצור התעשייתי עלה בנובמבר ב- 1.7%, לעומת ירידה של 1.4% בחודש הקודם. מדד הפדיון של המסחר והשירותים ירד בנובמבר ב- 2.4%, לעומת עלייה של 3.2% באוקטובר. מדד יצוא השירותים עלה על פי אומדן בנק ישראל בחודש דצמבר בשיעור חד-יחסית של 12.4%, לאחר עלייה מתונה הרבה יותר של 1.2% בנובמבר. מדד יבוא תשומות לייצור ירד בדצמבר ב- 0.8%, בהמשך לירידה של 3% בנובמבר. מדד יצוא הסחורות ירד בדצמבר ב- 1.9%, בהמשך לירידה של 1.1% בנובמבר. מדד יבוא מוצרי צריכה ירד בדצמבר ב- 1.1%, בהמשך לירידה של 2.1% בחודש הקודם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות