אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
5 דקות לפני תום הכהונה: אובמה הושבע שוב צילום: איי פי

5 דקות לפני תום הכהונה: אובמה הושבע שוב

הטקס ההמוני לציון המאורע נדחה למחר כדי לא לקיימו ביום ראשון, אבל על השבועה הרשמית לא ניתן היה לוותר. הנשיא אובמה וסגנו ביידן החלו היום רשמית את כהונתם השנייה, כשהם נהנים מפופולריות שיא. מחר יושבעו שוב, לעיני מאות אלפי צופים

20.01.2013, 20:32 | ynet
הנשיא מושבע פעמיים. הטקס החגיגי לציון תחילת כהונתו השנייה של הנשיא ברק אובמה יתקיים רק מחר (יום ב'), אולם בפועל הוא הושבע לתפקיד כבר היום - כדי להבטיח שארצות הברית לא תהיה "חסרת נשיא" אפילו לא רגע אחד. בשעה 11:55 שעון וושינגטון, חמש דקות לפני שהסתיימה רשמית כהונתו הראשונה, הבטיח אובמה למלא בנאמנות את תפקיד הנשיא ולהגן על החוקה. הטקס עצמו, שנערך בבית הלבן, נמשך פחות מדקה ובסיומו חיבק אובמה את רעייתו מישל ושתי בנותיו.

 

 

ברק אובמה מושבע בפעם השנייה, צילום: איי פי ברק אובמה מושבע בפעם השנייה | צילום: איי פי ברק אובמה מושבע בפעם השנייה, צילום: איי פי

 

ההשבעה, שערך נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס, התקיימה בבית הלבן בנוכחות בני משפחה ומקורבים בלבד, ואילו הטקס ההמוני לעיני מאות אלפי צופים יתקיים מחר. לפי הנהוג בארצות הברית, יום השבעתו של הנשיא הוא ה-20 בינואר אולם בשנים שבהן התאריך חל ביום ראשון, נדחה האירוע החגיגי ליום שני. עם זאת, כדי להבטיח המשכיות כפי שדורשת החוקה, מושבע הנשיא גם ביום ראשון באירוע מצומצם.

 

בפעם האחרונה שנדרש הנשיא להישבע פעמיים בנסיבות האלו היה ב-1985, כשרונלד רייגן הושבע לכהונתו השנייה. גם אובמה נדרש לשאת את שבועת הנשיא פעמיים כשנכנס לתפקיד לראשונה, אולם מסיבות אחרות: בטקס ההשבעה הרשמי שנערך למרגלות גבעת הקפיטול, טעה השופט רוברטס במילות ההשבעה שאותן דקלם מהזיכרון, וליתר ביטחון, כדי לעמוד בדרישות החוקה, הוא השביע את אובמה שוב למחרת בטקס בבית הלבן.

הבוקר הושבע גם סגן הנשיא ג'ו ביידן לכהונה נוספת בתפקיד, ושופטת בית המשפט העליון שהשביעה אותו, סוניה סוטומאיור, העדיפה להקריא את נוסח ההשבעה מהכתב. גם ביידן צפוי לחזור מחר על השבועה, אך אפילו אם הוא ואובמה ייעדרו מסיבה כלשהי מהטקס מחר, הם בכל מקרה ייחשבו לנשיא ארה"ב ולסגנו.

במהלך היום הגיעו אובמה וביידן לבית העלמין הצבאי ארלינגטון כדי להניח זר על קבר החיילים שמקום קבורתם לא נודע, ועוד קודם לכן השתתף אובמה עם משפחתו בטקס תפילה בכנסייה בוושינגטון לציון יום מרטין לותר קינג, שחל מחר.

 

לפני ארבע שנים יצאו לרחובות וושינגטון 1.8 מיליון אמריקנים נלהבים שצפו בהתרגשות בהשבעתו של הנשיא השחור הראשון בתולדות ההיסטוריה האמריקנית, אולם הפעם צפויה ההתלהבות להיות מצומצמת יותר. לפי ההערכות, למרגלות גבעת הקפיטול יתאסף מחר כשליש ממספר הצופים בטקס הקודם - אולם עדיין מדובר במספר שיא עבור השבעה לקדנציה שנייה של נשיא מכהן.

אובמה מתחיל את כהונתו השנייה כשהוא נהנה מאחוז תמיכה חסר תקדים, 52%, עבור נשיא שכבר מילא את התפקיד במשך ארבע שנים. בנוסף, בסקרים אחרונים כשני שלישים מהציבור האמריקני הביעו כלפיו אהדה אישית, חרף מצבה הכלכלי הרעוע של ארצות הברית והקרע הפוליטי החמור בין הדמוקרטים והרפובליקנים בוושינגטון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות