אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליו"ר המינהל המיועד יש יותר מדי חברים בעולם הנדל"ן

ליו"ר המינהל המיועד יש יותר מדי חברים בעולם הנדל"ן

אם מינויו של משה כחלון ליו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל יתממש, הוא יידרש לזהירות רבה בכל הנוגע לניגודי עניינים בשל קשריו עם גורמים בענף הנדל"ן, ובראשם חברו הקרוב קובי מימון ואחיו קובי כחלון

22.01.2013, 14:04 | הדס שפר, שירלי ששון־עזר ודותן לוי

אם תתממש תוכניתו של נתניהו למנות את משה כחלון ליו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל, יידרש האחרון להיות זהיר במיוחד בכל הנוגע לניגודי עניינים בשל קשריו הנרחבים עם גורמים בענף הנדל"ן, ובראשם איש העסקים קובי מימון. חברת הנדל"ן נצבא, שבשליטת חברו הטוב של קובי מימון, חיים צוף, מחזיקה בנכסים ובפרויקטים שונים, שנמצאים בהליכים שונים מול מינהל מקרקעי ישראל. בנוסף, אחיו של כחלון, קובי, הוא סגן ראש עיריית ירושלים ויו"ר הועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר, חברו רמי דותן יושב בוועדה המקומית לתכנון ובניה בחיפה, וכחלון עצמו פועל כיזם נדל"ן בפרויקט בחיפה.

דעה מינוי כחלון: שליפה או רעידת אדמה מבחינת שוק הדיור מינויו של כחלון לתפקיד יו"ר מינהל מקרקעי ישראל משמעותי פחות מהפיכת המינהל לגוף הכפוף רק למשרד ראש הממשלה שי פאוזנרלכתבה המלאה

לאחר פרישתו של כחלון מהליכוד, פורסמו בתקשורת הערכות, שלפיהן הוא יילך "לעשות לביתו" ולעבוד אצל חברו הקרוב מימון. כחלון הכחיש את ההערכות הללו, אך לא את הקשר הקרוב ביניהם. דוגמה בולטת להשפעת הקשרים בין השניים היתה בהצבעות על חוק ששינסקי, שעסק בגובה התמלוגים שישלמו חברות הגז למדינה עבור הקידוח בשטחי ישראל. כחלון הודיע שלא ישתתף בהצבעות הקשורות לחוק, וגורמים שונים שהסיבה לכך היתה שמימון קשור לפעילות ישראמקו, שקודחת במאגר תמר. "זה ברור וידוע שהקשר בין קובי מימון ומשה כחלון הוא הדוק ביותר", אומר ל"כלכליסט" חבר מרכז ליכוד.

היכן עלולים היחסים הקרובים של כחלון וקובי מימון להתפרש כניגוד עניינים? נצבא נמצאת בשליטת קבוצת חברות ובראשן חברת אקויטל, שבה כיהן מימון בתפקיד ניהולי בכיר עד להתפטרותו ב־2010. מאז מנוהלת הקבוצה על ידי חברו של מימון, חיים צוף. הפרויקט המרכזי של נצבא, שנמצא בהליכים מול המינהל, הוא פרויקט למסחר, משרדים ומגורים בראש העין. נצבא זכתה ב־2009 בחטיבת הקרקע הענקית הזו, שמשתרעת על פני כ־390 אלף מ"ר, ושילמה למינהל כ־137 מיליון שקל עבורה.

קובי מימון. "קשר הדוק ביותר", צילום: אוראל כהן קובי מימון. "קשר הדוק ביותר" | צילום: אוראל כהן קובי מימון. "קשר הדוק ביותר", צילום: אוראל כהן

קבוצת הרכישה העיר החדשה של דרור הלוי ורביב צולר רכשה את האופציה על החלק המיועד למגורים בקרקע. נצבא נתנה להם הזדמנות לשווק את הקרקע באופן בלעדי, אך כמה חודשים לאחר מכן, פנה הלוי לנצבא בבקשה להפחית את מחיר האופציה. הסיבה לבקשה החריגה היתה שינוי בתנאי השוק בראש העין. הלוי גילה כי מינהל מקרקעי ישראל מתכנן לשווק עוד כ־4,500 יחידות דיור בסביבת הפרויקט, וכי בסך הכל יש למינהל כ־14.5 אלף יחידות לשווק באזור.

משה כחלון, צילום: נועם מושקוביץ משה כחלון | צילום: נועם מושקוביץ' משה כחלון, צילום: נועם מושקוביץ

הצפת אזור בקרקעות זמינות לבנייה היא גורם מרכזי לירידת מחירים. לדברי בכיר לשעבר במינהל, ליו"ר מועצת מקרקעי

ישראל יש הכוח להחליט איזו קרקע תשווק ראשונה: "לפעמים יש קרקע שחשובה ליזם מסוים, אז הוא מפעיל לחץ על כל העולם והיא משתחררת".

"איני מכיר את כחלון או את קשריו בתחום, אבל אנחנו מדינה קטנה, וברור שכל גורם שימונה לתפקיד בכיר כמו זה יגיע עם מטען ורקע, תמיד יהיו לו חברים וקשרים. אני מקווה שהוא מספיק הגון וישר, כך שבמצב שבו יש דיון שנוגע לירושלים, שבה אחיו הוא יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה, הוא יגיד לנציגו לפעול לפי שיקול דעתו, ויבקש שלא להיות מעורב בהחלטות או בדיונים", אומר מיקי ורדי מי שהיה בעבר ראש מינהל מקרקעי ישראל. עם זאת, גם ורדי מסכים שקיים קו שבו אדם שמעורב בענף הופך להיות בלתי כשיר למינוי, "למיטב ידיעתי, בעבר לא היו ראשי מינהל שהיו להם קשרים בענף הנדל"ן, ולכן לא נדרשנו לדון בנושא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות