אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אופטימיות בשוק לאור תוצאות הבחירות; "הכלכלה עוברת למרכז הבמה" צילום: יריב כץ

אופטימיות בשוק לאור תוצאות הבחירות; "הכלכלה עוברת למרכז הבמה"

הסוחרים והאנליסטים בשוק ההון הישראלי מגיבים לתוצאות המפתיעות של הבחירות לכנסת ה-19. "הבורסה רואה את התוצאות כהזדמנות לשינוי סדר עדיפויות; יש תקווה בשוק שתהיה פחות סחטנות בממשלה הבאה"

23.01.2013, 11:19 | שי סלינס ומעין מנלה

"יש תקווה בשוק ההון שתהיה פחות סחטנות בממשלה הבאה שתקום", כך אומר מורן צור, מנכ"ל מיטב טרייד, בשיחה עם "כלכליסט" מייד לאחר פרסום תוצאות הבחירות המפתיעות לכנסת ה-19. 

קראו עוד בכלכליסט

 

"סך הכל המשקיעים חושבים ש'יש עתיד' תשב בממשלה עם נתניהו. כל מה שנותר לראות זה עד כמה הקואליציה אכן תהיה רחבה. נתניהו ולפיד הצהירו שהם נגד העלאת מסים - אם יצליחו לקצץ מהחרדים ובזכות זה לא יעלו מסים אז כולם ירוויחו", אמר צור והוסיף כי "קולות המשקיעים הם למעשה קולות שפויים שטוענים שנטל המס לא יעלה".

 

צור מעלה אפשרות נוספת לפיה קדימה והתנועה יתמזגו ליאיר לפיד ויקימו מפלגה גדולה של 27 מנדטים. "במצב כזה תיווצר מפלגה עם כח פוליטי גדול שיכול לשנות פה דברים" אומר צור.

 

תנועת יש עתיד לאחר התוצאות , צילום: יריב כץ תנועת יש עתיד לאחר התוצאות | צילום: יריב כץ תנועת יש עתיד לאחר התוצאות , צילום: יריב כץ

 

"השאלה האמיתית היא מה טיב היחסים עם בנק ישראל" 

"צריך פחות לייחס חשיבות להרכב הממשלה אלא יותר ליחסים בין הממשלה החדשה לבין בנק ישראל", אמר רונן מנחם מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות. "בנק ישראל צריך לשמור על מדיניות מוניטרית מרחיבה ולשמור על הריבית הנמוכה שלו, בעוד שהממשלה צריכה לדאוג לקיצוץ תקציבי. ככל שיוחלט על גירעון גדול יותר, כך יהיה קשה יותר לבנק ישראל לשמור על הריבית הנמוכה", אמר מנחם.

רונן מדגיש כי צריך לזכור שבחירות הוקדמו על רקע כלכלי ומטבע הדברים כשיש ממשלה חדשה יותר קל להגיע לתקציב מאוזן יותר. "הכיוון של הממשלה החדשה תלך אליו תהיה להקטין את הגירעון. עם זאת, עד אשר תוקם הממשלה החדשה ייתכן מצב של חוסר ודאות בשוק שיתמך על ידי השפעות מאקרו כלכליות בעולם", סיכם מנחם.

"הכלכלה חוזרת למרכז הבמה"

"לבחירות יש מסר אחד טוב והוא שהאג'נדה הכלכלית תהיה במרכז הבמה", כך אומר יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות. "גם מהמחאה החברתית שבאה מעמד הביניים - לא ניתן יהיה להתעלם", הוסיף.

"צריך לזכור שהשחקנים שיש כרגע בפנים, בין אם זה 'יש עתיד' ובין אם ה'בית היהודי' - שניהם באים מכיוון שהם יודעים מה זה כלכלה. בוודאי שנפתלי בנט שבא מההייטק יודע את זה, אצל יאיר לפיד יש לא מעט שחקים שמבינים טוב בכלכלה, ולכן המשמעות היא שאחד הדברים שיעשו זה לנסות לטפל באותן תעשיות שמובילות את השוק קדימה, להגדיל את הביקושים, להוריד את יוקר המחיה. כל הפרמטרים הללו בדיוק יתאימו לאג'נדה של עתיד וזה גם יהיה טוב לכלכלה הישראלית", אמר פריימן.

עם זאת אומר פריימן כי הבעיות של נתניהו מקורם בפחד מהורדת דירוג למדינת ישראל. "נתניהו יודע שהשנה הקרובה תהיה קשה אם הוא ירצה לגייס כסף בארץ בלי להתחרות בתעשיות הישראליות. הוא ירצה להגיד להעביר מסר ששוק ההון הישראלי בריא ולכן יגייס בעצמו חלק מהכסף מחו"ל. הוא ירצה לא לפגוע בדירוג של ישראל בעולם", אמר פריימן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות