אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש ממשלת בריטניה: משאל עם עד 2017 על עזיבת האיחוד האירופי צילום: בלומברג

ראש ממשלת בריטניה: משאל עם עד 2017 על עזיבת האיחוד האירופי

דיוויד קמרון התחייב להעלות את סוגיית הפרישה מגוש 27 המדינות, אם ייבחר שוב בבחירות ב-2015. קמרון: "תמיכתה של בריטניה בסטאטוס קוו באירופה 'דקה כנייר"'

23.01.2013, 11:35 | סוכנויות הידיעות

ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון הבטיח שעד 2017, ייערך משאל עם לגבי פרישתה של בריטניה מהאיחוד האירופי.

קמרון, שאמר את הדברים בנאום היום בלונדון (במקום נאום שהיה אמור לשאת באמסטרדם ב-18 בינואר שנדחה בשל משבר בני הערובה באלגי'ר) טען שתמיכתה של בריטניה בסטאטוס קוו באירופה "דקה כנייר" והתחייב להעלות את סוגיית הפרישה מגוש 27 המדינות בפני העם הבריטי, אם ייבחר שוב וכשיצליח להחזיר לבריטניה כמה מסמכויותיה הריבוניות.

קראו עוד בכלכליסט

דיוויד קמרון ראש ממשלת בריטניה, צילום: בלומברג דיוויד קמרון ראש ממשלת בריטניה | צילום: בלומברג דיוויד קמרון ראש ממשלת בריטניה, צילום: בלומברג

"הגיע הזמן שהעם הבריטי ישמיע את דבריו", אמר קמרון בנאומו, "הגיע הזמן ליישב את הסוגיה האירופית הזו בפוליטיקה של בריטניה".

דבריו של קמרון משקפים את היענותו של ראש ממשלת בריטניה לקולות מתוך מפלגתו הקוראים לייסוד קשרים רופפים יותר עם האיחוד או לחלופין לפרישה מוחלטת מגוש המדינות. מנהיגים אירופאים דחו בכל תוקף את דרישתו להעלות מחדש לדיון את תנאי חברותה של בריטניה באיחוד. שותפיו לקואליציה מהמפלגה הליברלית-דמוקרטית וכן מפלגת הלייבור שבאופוזיציה דחו אף הם על הסף תוכניות אלו ואילו ארה"ב הביעה את דאגתה מהעניין.

המכשול העיקרי של השמרנים הם הבחירות שייערכו ב-2015. סקרי דעת קהל מראים שמפלגת השמרנים מאבדים תמיכה לטובת מפלגת העצמאות הבריטית, U.K. Independence Party .

דבריו של קמרון עומדים בסתירה לדבריה של קודמתו משכבר הימים, מרגרט ת'אצ'ר שאמרה בנאומה הידוע בבלגיה ב-1988 "גורלנו הינו באירופה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות