אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נכשל מכרז המדינה לדיור להשכרה בראשון לציון צילום: דורון גולן

נכשל מכרז המדינה לדיור להשכרה בראשון לציון

אחרי שאף מוסדי לא זכה במכרז לדירות להשכרה ארוכת טווח ברעננה, נסגר הערב המכרז השני בתחום זה בראשון לציון - ללא הצעות בכלל

24.01.2013, 21:36 | שי פאוזנר

שוב אכזבה ממכרז לבניית דירות להשכרה לטווח ארוך בחסות המדינה. הערב (ה') נחשף כי מכרז למכירת קרקע בראשון לציון להקמת פרויקט דירות להשכרה שרבע מהן יושכרו במחיר מפוקח של המדינה לטווח של עשור לפחות - נכשל לאחר שלא הוגשה בו אף הצעה לרכישת השטח.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בחלק מתוכנית של הממשלה היוצאת שלפיה אמורה המדינה היתה לעודד גופים מוסדיים להשקיע בפרויקטים שיבנו קבלנים עבורם של דירות להשכרה לטווח ארוך. המכרז בראשון לציון הוא שני בסדרה של ארבעה מכרזים מתוכננים בשלב ראשון בתחום זה. המכרז הקודם נסגר בתחילת החודש בעיר רעננה ובו, למרות התוכנית של הממשלה, לא זכה אף גוף מוסדי, אלא חברת רובינשטיין שעיקר פעילותה בתחום הדיור המוגן.

המכרז בראשון לציון שנחשב לאטרקטיבי ביותר מבין אלה שאמורים להיכלל בגל המכרזים הראשון לדירות להשכרה שהממשלה מתכננת, כלל כ-4 דונם במתחם כלניות שעליהם תוכננו לקום 42 דירות. 25% מהן אמורות להיות מושכרות רק לזכאי משרד השיכון - האמורים להיבחר על פי אותם קריטריונים של דיור בר השגה שאושרה בממשלה היוצאת ושעליהם מתקיים דיון בבית המשפט בימים אלה בעקבות עתירות של גופים חברתיים נגדם.

פרויקט בבנייה. גם המכרז הזה נכשל, צילום: אוראל כהן פרויקט בבנייה. גם המכרז הזה נכשל | צילום: אוראל כהן פרויקט בבנייה. גם המכרז הזה נכשל, צילום: אוראל כהן

מדובר במכרז במסלול ב' שבו אין מחיר מינימום לקרקע שהוביל משרד האוצר, בניגוד לדרישות של שר השיכון היוצא אריאל אטיאס, שהוביל מסלול אחר בו התחרות היא על ההצעה הנמוכה ביותר לדמי השכירות בו יוצעו הדירות לזכאי משרד השיכון. במסלול זה פורסמו כמה מכרזים שטרם נסגרו. בסך הכל צפויה המדינה לנסות ולמכור קרקע לדיור להשכרה ארוכת טווח של 900 דירות בגל הנוכחי.

על פי ההסכם שהוצע על ידי המדינה למשתתפים במכרז, את עשר הדירות שייועדו להשכרה במחיר מפוקח של המדינה היו אמורים הזוכים להציע להשכרה לזכאים להן תמורת 32.8 שקל למ"ר. כלומר, כ-2,500 שקל לחודש לדירת שלושה חדרים ממוצעת בעיר, כ-10%-15% פחות מדמי השכירות הממוצעים בה.

המכרז הבא שאמור להיסגר בתחום זה הוא באשדוד. אולם הסיכוי שבו יזכה גוף מוסדי מהותי נמוך מאוד. שכן, במסגרת הקריטריונים לקבל הטבות מס שקבעה הממשלה עבור המוסדיים - כדי למשוך אותם להשתתף במכרזים בתחום הדיור להשכרה ארוכת טווח, צויין כי על הזוכה להחזיק ב-100 דירות להשכרה ברחבי הארץ, עניין שהפך את ההשתתפות של המוסדיים במכרזים הללו למאוד לא כדאית. הגופים המוסדיים בשוק ההון הישראלי אינם פועלים בשוק זה כיום בכלל ועיקר פעילותם מרוכזת בנכסים מניבים בשוק המשרדים והנדל"ן המסחרי בישראל ובחו"ל לצד השקעות של כמה מהם בפרויקטים של דיור להשכרה מחוץ לישראל - בעיקר בארצות הברית וגרמניה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
זו בדיוק הסיבה.....
שבגללה אני טוען שהמדינה חייבת להקל על המשקיעים הקטנים שקוונים דירות להשכרה.. אם לא היו משקיעים קטנים להרבה מאוד אנשים לא היה איפה לגור. לכל מי שחושב אחרת אני מציע "תשכחו מהשטות שהמשקיעים גורמים לעלית המחירים" הגורם הוא המחסור וגם אם מחירי הדירות היו נמוכים ב-10-15% זה לא היה משנה שת יכולתם של הזוגות הצעירים, באופן משמעותי. ביועץ אני רואה לא פעם ולא פעמיים את חוסר האונים של הזוגות הצעירים שחושבים שיש להם הרבה יותר ממה שיש להם באמת ובמקרים לא מועטים הם מתפתים לשעבד את ההווה והעתיד ואת איכות החיים שלהם על מזבח רכישת הדירה, שבכלל לא בטוח שתהיה שלהם בעוד 5 שנים. jhho101@walla.com .
חיים  |  25.01.13
8.
במקום להציף את המדינה בבניה
הם רוצים לבנות 40 דירות ולתת 10 מהם למעלימי מס, כאלה שלא ממצים כושר השתכרות, ועוד מעמד תחתון שאין ספק שמגיע לו, אבל שוב על חשבון המעמד הבינוני... המחאה קמה מהמעמד הבינוני ולא מהמעמד התחתון לא יתכן שאני ואישתי נעבוד כל החיים במשרות מלאות, עשירות תשיעי, ולא נוכל לקנות דירה או לשכור בלי למשכן את כל החיים שלנו. אם אנחנו שנינו בריאים, עובדים, עם תארים, אנחנו אמורים לחיות טוב ולא בדוחק, ואל תגידו לי אל תשב בבית קפה אחרי שאנחנו עובדים 60 שעות בשבוע, חוצפה.
רני , תל אביב  |  25.01.13
6.
דיור זה זכות אזרח בסיסית, חייבים דיור ציבורי זול שפתוח לכולם, גם לעניים וגם לכאלה שרוצים לחסוך,
וגם לכאלה שלא רוצים לעבוד קשה, וגם לסטודנטים וליזמים ששמים את כל כספם בסיכון. מי שרוצה לקנות בית יפה במקום טוב תמורת מליון שקל בבקשה - תנו לאלה שרוצים לחסוך דירות במקומות לא שווים, דירות בלי שיש בחוץ, בלי 10 כיוני אוויר, עם שטח קטן לדירה בבנייה צפופה. אין בארץ אפשרות לקנות דירה בגודל 50 מ"ר בחצי מחיר מ100 מ"ר.
אלכס  |  25.01.13
לכל התגובות