אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"על שר האוצר הבריטי לשקול את האטת צעדי הצנע" צילום: בלובמרג

"על שר האוצר הבריטי לשקול את האטת צעדי הצנע"

הכלכלה הבריטית מאבדת גובה - וצועדת לעבר מיתון שלישי חסר תקדים. בקרן המטבע אומרים כי "תקציב מרץ יהיה הזדמנות טובה לערוך שינויים בתוכנית הצנע"

26.01.2013, 19:09 | סוכנויות הידיעות

בריטניה צועדת לקראת מיתון שלישי חסר תקדים לאחר שההתאוששות במגזר הייצור - שאמור היה לשמש מנוע צמיחה בעקבות משבר האשראי הגלובלי - הגיעה לקיפאון, על כך מדווח "הטלגרף" הבריטי.

אף כי הייצור התעשייתי צמח ביציבות במהלך 2011, תוכניתה של הממשלה לאזן מחדש את הכלכלה באמצעות צמצום התלות במגזר השירותים הפיננסיים והגדלת חוסנו של המגזר היצרני במרכז ובצפון אנגליה, לא הניבה את התוצאות המצופות.

ירידה בפעילות המגזר היצרני ברבעון האחרון של 2012 הביאה להתכווצות של 0.3% בתמ"ג - כך לפי נתונים רשמיים שפורסמו אתמול. לגבי השנה כולה נרשמו אפס אחוזי צמיחה, זאת גם ברקע האטה במגזר השירותים המהווה כ־77% מכלל התוצר. הגורמים להאטה מקורם במיתון בגוש היורו שפגע ביצוא, בתנאי מזג אוויר קשים שפגעו בחנויות ובחקלאים, ולהערכת פרשנים, גם בירידה זמנית בתפוקת הנפט והגז בים הצפוני.  

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, כריס ויליאמסון, כלכלן ראשי בחברת הנתונים הפיננסיים מרקיט, אמר בראיון ל"טלגרף" כי נתונים אלו משקפים חולשה רוחבית בכלכלה כולה המאיימת על דירוג האשראי המושלם של בריטניה. "המספרים של היום מעלים במידה משמעותית את הסיכון למיתון חדש ולהורדת דירוג האשראי המושלם", אמר.

ג ג'ורג' אוסבורן | צילום: בלומברג ג

כלכלנים ופוליטיקאים קראו לממשלת בריטניה לשנות את גישתה בעקבות פרסום הנתונים. ביום חמישי, הכלכלן הראשי של קרן המטבע אוליבייה בלנשרד אמר כי על שר האוצר ג'ורג' אוסבורן לשקול את האטת צעדי הצנע. "אם המצב כל כך גרוע בתחילת 2013, חייבת להתבצע הערכה מחודשת של המדיניות הפיסקאלית", אמר. "אנחנו סבורים כי תקציב מרץ יהיה הזדמנות טובה לערוך שינויים בתוכנית הצנע. תקופת הגשת התקציב הנה הזמן הנכון לעשות דברים כאלה", הוסיף.

במגזר השירותים נרשם קיפאון ברבעון הרביעי, בעקבות דעיכה שנרשמה עם תום המשחקים האולימפיים. מיתון משולש יתרחש אם הכלכלה הבריטית תתכווץ שוב ברבעון הראשון של 2013.

לפי הערכות אנליסטים, רק ב־2015 יש לכלכלה הבריטית סיכוי לחזור לשיא הצמיחה הקודם, שנרשם ב־2007, מה שהופך את התאוששות בריטניה בעקבות המשבר הגלובלי לארוכה ביותר שלה זה 100 שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות