אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

נחשף בכלכליסט

המבקר חוקר את פגישת כחלון עם עובדי הדואר

מבקר המדינה יוסף שפירא הורה לחקור אם שר התקשורת היוצא פעל בניגוד עניינים. בפגישה עם עובדי החברה הבטיח להם כחלון כי הם יהיו אלו שיבחרו את הוועדה לבחינת תעריפי הדואר

27.01.2013, 07:01 | רותי לוי

הסרטון של משה כחלון הגיע לשולחן המבקר: השופט לשעבר יוסף שפירא החל בימים האחרונים לחקור את היחסים של שר התקשורת היוצא עם חברת דואר ישראל ועובדיה, בעקבות פגישה שקיים כחלון עם ראשי החברה וועד העובדים, שנחשפה לפני כשלושה שבועות ב"כלכליסט".  

קראו עוד בכלכליסט

בסרטון הווידיאו של הפגישה, שצולם במרץ 2011, נראה כחלון סועד עם בכירי דואר ישראל בחצר בית הוריו של חבר ועד העובדים, עופר אטיה. בפגישה הבטיח להם כחלון כי הם אלו שיבחרו את המועמדים ל"ועדת התעריפים". מדובר בוועדה ציבורית שתפקידה לקבוע את תעריפי חברת דואר ישראל, את שיטת הפיקוח המועדפת עליהם ואת מתכונת השימוש בתשתיות החברה כדי לפתוח את השוק לתחרות.

כחלון פנה לעובדים וליו"ר דירקטוריון הדואר ששי שילה, ואמר: "ועדת תעריפים - אני רק מחכה שתביאו ואני אאשר גם אותה. אין שום בעיה. תגיעו אליי עם צוות לוועדת תעריפים. אחרי ועדת שגיא (ועדת תעריפים קודמת בראשות אלי שגיא שהעובדים התנגדו להמלצותיה - ר"ל), אני לא יודע אם אתם רוצים את שגיא, אני לא יודע אם הוא טוב לכם. על כל פנים, תבחרו מי שטוב ואני אאשר אותו".

משה כחלון משה כחלון משה כחלון

משמעות האמירה של כחלון בסרטון היא שהוא התכוון, לכאורה, לתת לעובדי הדואר לקבוע את הרכב הוועדה שתפקח עליהם. מדובר בהבטחה אסורה שמעלה חשש להליך לא תקין של ניגוד עניינים במינוי חברי הוועדה.

בדיקת "כלכליסט" העלתה כי בוועדה, שמונתה באוקטובר 2012, יושבים שני נציגי ציבור שנתנו בעבר שירותים לדואר ישראל. יו"ר הוועדה, ד"ר זיו רייך, שימש בשנים 2004–2006 כיועץ מקצועי בכיר למנכ"ל רשות הדואר, חבר הנהלה וממונה על הרגולציה, ההפרטה והמעבר לחברה ממשלתית. חבר נוסף, יצחק רבאל, משמש כמנכ"ל חברת הייעוץ אקסטרה־בריין, שעם לקוחותיה נמנה בעבר גם הדואר.

משרד התקשורת סירב להגיב בצורה מפורשת לשאלה אם השניים דיווחו על עברם כנותני שירותים לדואר בשאלון שמילאו כחלק מהליך הבחירה לוועדה. מהמשרד נמסר: "ועדת התעריפים והרכבה אושרו על ידי שרי האוצר והתקשורת, בהמלצת הדרג המקצועי. כישוריהם, ניסיונם ובדיקת ניגוד עניינים של הנציגים נבחנו ואושרו. לאף גורם בדואר לא היתה השפעה על הרכב הוועדה".

ממשרד האוצר נמסר כי "משרד התקשורת אחראי להרכב הוועדה". רייך ורבאל בחרו שלא למסור תגובה נפרדת ממשרד התקשורת. בדואר ישראל טענו שלאיש בחברה לא היתה כל מעורבות במינוי הוועדה.

באשר לדברים שנאמרו בסרטון, בכתבה המשרד התבקש להשיב על ההבטחה מבלי שעודכן שבידי "כלכליסט" נמצא סרטון המתעד את הדברים והגיב: "הדברים שצוטטו נאמרו בהומור וכך הובנו על ידי כל הנוכחים". המשרד לא ביקש לשנות את תגובתו לאחר פרסום הכתבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות