אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: פייסבוק ואינסטגרם דורשות ממשתמשים תעודת זהות

דיווח: פייסבוק ואינסטגרם דורשות ממשתמשים תעודת זהות

מספר לא ידוע של משתמשים התבקשו על ידי הרשתות החברתיות להציג צילום של תעודת הזהות שלהם כדי להתחבר לחשבון. מדובר בעליית מדרגה מדאיגה בכל הנוגע לפרטיות משתמשים

27.01.2013, 13:33 | עומר כביר

"באינטרנט", אומרת הקריקטורה המפורסמת של הניו יורקר מתחילת שנות ה-90,"“אף אחד לא יודע שאתה כלב". ואכן, במשך שנים הייתה הרשת מפלט אנונימיות בו כל אחד יכול להתחזות לכל אדם (ולא מעט אף עושים זאת עד היום).

קראו עוד בכלכליסט

הרשתות החברתיות, ובראשן פייסבוק, שינו משמעותית את מצב זה בכך שעודדו אנשים להזדהות בשמם האמיתי ולשתף כמה שיותר פרטים אישיים ברשת. ואולם, כעת נראה שגם נוהג זה כבר אינו מספק את פייסבוק, שכן לפי דיווחים הרשת החברתית הגדולה בעולם החלה לדרוש מחלק ממשתמשיה תצלום של תעודת זהות ממשלתית.

למה הוא רוצה את הת.ז. של המשתמש? צוקרברג, צילום: רויטרס למה הוא רוצה את הת.ז. של המשתמש? צוקרברג | צילום: רויטרס למה הוא רוצה את הת.ז. של המשתמש? צוקרברג, צילום: רויטרס

לפי דיווחים באתרי חדשות טכנולוגיה, דוגמת Cnet ו-TPM, בימים האחרונים מספר לא ידוע של משתמשים שניסו להתחבר לחשבון הפייסבוק או האינסטגרם שלהם (שנמצאת כעת בבעלות פייסבוק), קיבלו הודעה המבשרת להם שגישתם לחשבון חסומה, עד שישלחו תצלום של תעודת הזהות שלהם. “תעודת הזהות חייבת להיות ממשלתית, להראות בברור את השם, את התמונה ואת תאריך הלידה ולהיות בצבע", נכתב בהודעה.

הדרישה נחשפה בעקבות פוסטים של משתמשים באתר יאהו Answers שבו הם מספרים על שקרה להם. לפי חלק מהדיווחים, במקרים מסוימים פייסבוק/אינסטגרם לא התספקה בתעודת הזהות, ופנתה למשתמשים בבקשה לשלוח מסמכים נוספים דוגמת תעודת לידה.

"אנחנו מצטערים, אבל אנו לא יכולים לוודא את דרישתך על סמך תעודת הזהות שסיפקת", נכתב במייל שקיבלו חלק מהמשתמשים. “נא להשיב למייל זה עם תעודת זיהוי ממשלתית אחרת. אם אן לך תעודת זיהוי ממשלתית, אנחנו צריכים שני דברים: תעודה מזהה (למשל, מהעבודה או מבית הספר) ועותק של מסמך ממשלתי רשמי שמאשר את שמך ואת גילך (למשל, תעודת לידה). מסמכים אלו חייבים להיות ממוסד מכובד".

מסכנה לפרטיות לסכנת חיים

כמה משתמשים הביעו חשש שמדובר בהונאת פישינג, ואולם זוהי פעולה רשמית של פייסבוק שמתבצעת בעקבות הפרה לכאורה של תנאי השימוש ברשת החברתית ובאפליקציית אינסטגרם. דובר מטעם פייסבוק אמר ל-TPM: “פייסבוק ואינסטגרם נוהגות לבקשת תעודת זהות לצורך וידוא בהתאם לסוג ההפרה שבוצעה. למרבה הצער, אני לא יכול להרחיב מעבר לכך מכיוון שאנו לא נכנסים לפרטים מעבר לכך" (נוסח המקור).

פייסבוק אמנם החלה לבקש תעודות זהות ממשתמשים בפברואר 2012, ואולם אז נמסר מהחברה ל-TPM כי מדובר בהליך ניסיוני בלבד, שמכוון רק למשתמשים עם מספר עוקבים גדול. כעת, כך מסתבר, הרשת החברתית הרחיבה את הנוהג גם למשתשים עם כמות קטנה של עוקבים או חברים - לחלק מהמתלוננים יש 200 חברים בלבד - כאשר התנאי היחיד לבדיקה הוא חשד של פייסבוק שפיו "בוצעה הפרה פוטנציאלית של תנאי השירות".

מדובר בעליית מדרגה מדאיגה בכל הקשור להגנה על פרטיות המשתמשים ברשת. פייסבוק אמנם מקדמת בעריצות את מדיניות השמות האמיתיים, אבל אין להתעלם מכך שהרשת החברתית מהווה פלטפורמה לפעילות אנונימית מגוונת, החל ממתיחות ועד ארגון התנגדות למשטרים דיקטוטריים וטוטליטריים. הדרישה ממשתשמשים לא רק להזדהות בשמם האמיתי אלא גם לספק מסמך ממשלתי שמוכיח זאת יכולה לפגוע משמעותית בפעילות זו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות