אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עידן חדש? "נסללה הדרך להסכם סחר חופשי בין ארה"ב לאירופה" צילום: בלומברג

עידן חדש? "נסללה הדרך להסכם סחר חופשי בין ארה"ב לאירופה"

נציב הסחר של האיחוד האירופי קארל דה חוחט הצהיר כי גובש המתווה לתחילת המשא ומתן בין הצדדים על הסכם שצפוי להקל על זרימת טריליוני דולרים בין ארה"ב לאירופה. בבית הלבן ובבריסל שמרו על זהירות: "זה לא יהיה פשוט"

27.01.2013, 18:56 | ארז רומס

עידן חדש בסחר הבינלאומי - אולי: קארל דה חוחט, נציב האיחוד האירופי לענייני סחר, הודיע אתמול כי נסללה הדרך לתחילת המשא ומתן הרשמי בין אירופה לארה"ב שיוביל לבסוף להסכם סחר חופשי (FTA) שיקיף כמחצית מהתפוקה העולמית, תוך שהוא מזהיר שהדרך הזו "עוד רצופה מכשולים".

בראיון שנתן לסוכנות רויטרס בעת ביקורו בסנטיאגו בצ'ילה, נתן דה חוחט את האיתות המפורש ביותר שניתן אי פעם, ולפיו האיחוד האירופי וארה"ב גיבשו דו"ח עם התנאים המקדימים לתחילת משא ומתן רשמי על ההסכם, וכי הוא ייסע לוושינגטון ב־5 בפברואר כדי ללטש סופית את המחלוקות על התנאים המקדימים.

קארל דה חוחט, צילום: בלומברג קארל דה חוחט | צילום: בלומברג קארל דה חוחט, צילום: בלומברג

"הדו"ח מוכן. אני מתכוון לנסוע לוושינגטון כדי לדון בכמה פרטים קטנים שנותרו לליבון, וכדי לעבור עליו פעם אחרונה לפני תחילת המו"מ. עקרונית, האיחוד האירופי וארה"ב מתואמים בעמדותיהם. זה הולך להיות מו"מ קשה", אמר דה חוחט, בהזכירו כי אף שמדובר בהתקדמות, עדיין מדובר רק בשלב הראשון עד שהסכם סחר כזה ייחתם ויבוא לידי ביטוי.

לא נוצץ כמו השם

 

לפני הצלילה לפרטים, כדאי להבין בדיוק במה מדובר: הסכם סחר חופשי - למרות שמו הנוצץ - הוא השלב הראשון והנמוך ביותר של שיתוף פעולה מסחרי. מטרתו לאגד הסכמים פרטניים שונים בין מדינות (למשל: הסכמים חקלאיים, טכנולוגיים, צרכניים וכיו"ב) תחת מטרייה אחת, ולהצהיר כי במסגרתו מסירות המדינות מכסי מגן, הקצבות יבוא וסובסידיות שונות באופן שיאפשר ויעודד תנועה חופשית של סחורות שמיוצרות באזורים הנכללים בהסכם.

 , צילו: בלומברג צילו: בלומברג  , צילו: בלומברג

נכון להיום, בין 27 מדינות האיחוד האירופי לבין עצמן קיימת רמה גבוהה יותר של שת"פ כלכלי המכונה שוק אחיד (Single Market), ובמסגרתו מותרות מלבד תנועות של סחורות גם תנועה חופשית של אנשים, שירותים והון. ארה"ב היא כמובן מדינה אחת, והיא כבר חתומה על FTA עם קנדה ומקסיקו, הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה (NAFTA). מחקרים מעידים על כך שרק לכלכלות שהמבנה שלהן דומה, בניגוד לכלכלות מתחרות, ישתלם לכונן ביניהן FTA.

וכך, למרות מגבלותיו, המצדדים ב־FTA בין אירופה לארה"ב, החולשות יחד על אוכלוסייה של 800 מיליון איש, מאמינים כי הוא יקל ויעודד זרימה של מיליארדי דולרים טרנס־אטלנטיים. כבר היום ארה"ב ואירופה יחד תופסות נתח של שליש מהסחר העולמי, אך משבר החוב הריבוני המתמשך באירופה, לצד הצמיחה האנמית שרושמת כלכלת ארה"ב בעידן פוסט־משבר הסאב־פריים, מעודד ככל הנראה את שני הגושים להאיץ את התהליכים שיסייעו להם להוריד מגבלות סחר ולהגדיל את התפוקה של שניהם — למען שניהם.

להקדים את הודו וסין

 

כמו כן, קיימות הערכות שלפיהן ארה"ב ואירופה ינסו להגדיר מחדש את גבולות הסחר הבינלאומי של המאה ה־21 לפני שהודו וסין יקדימו אותן. לפי דיווח של ה"שיקגו טריביון", דה חוחט והאיחוד האירופי ניסו בסוף השבוע גם להתניע מחדש מגעים בין האיחוד האירופי לגוש מדינות דרום אמריקה כדי להעמיק את השיתוף הכלכלי גם בין שני גושים אלה.

הבעיה הגדולה ב־FTA בין ארה"ב לאיחוד האירופי היא שגודלם העצום של שני הגושים, שמהווה גם את התמריץ לקדם את ההסכם, הוא גם זה שעלול להתברר כמכשול הגדול ביותר בדרך לגיבושו. לפי הדיווח, הדאגות מפני היגררות אינסופית של המגעים הביאה את נשיא ארה"ב ברק אובמה ואת מנהיגי האיחוד האירופי למנות ועדה מיוחדת, בראשות משותפת של דה חוחט ושר המסחר של ארה"ב רון קירק, כדי שיחליטו בדיוק מתי הבשילו התנאים לצאת לדרך המו"מ.

לפי דיווחים והערכות באירופה, הגעה מוצלחת להסכם עשויה להעלות את התפוקה השנתית של האיחוד האירופי ב־65 מיליארד יורו, השקולים לעלייה של 0.52% בתמ"ג השנתי באיחוד. עלייה זו צפויה להיות מורגשת בכל ענפי הייצור ביבשת (לא ניתן היה למצוא נתונים מקבילים עבור הכלכלה האמריקאית).

עיקר המשא ומתן בין הגושים - שידרוש פשרות רבות - יתמקד ברגולציות ובתקנים השונים הנהוגים בכל אזור. השאיפה הסופית היא שמכונית שיוצרה באירופה ועברה את מבדקי הבטיחות לפי התקן האירופי לא תחויב כפי שנהוג היום לעבור בדיקות נוספות בארה"ב כדי לעמוד בתקנים הנהוגים שם, וכנ"ל לגבי בדיקות כפולות של בטיחות תרופות שיוצרו בארה"ב ומיוצאות לאירופה. אולם, אם לשפוט על פי הזהירות שבה מתבטא דה חוחט, הדרך לשם עוד ארוכה ביותר.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות