אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדרך לעסקים חדשים עוברת בצ'צ'ניה צילום: אוראל כהן

הדרך לעסקים חדשים עוברת בצ'צ'ניה

השחקנים המוסלמים שעשויים להגיע לבית"ר ירושלים הם חלק קטן באסטרטגיה העסקית של ארקדי גאידמק

27.01.2013, 19:14 | יובל לידור
ספק גדול אם יש מישהו בעולם שיכול ללמד את הבעלים של בית"ר ירושלים, ארקדי גאידמק, מהי מלחמה. האיש שאת הונו הראשוני עשה ממכירת נשק באפריקה, האיש שלמד את כל אמנויות הלחימה העתיקים, מטאווקאנדו דרך קראטה וסייף, לא אמור לחשוש כשהוא שומע את הקריאות העולות מהיציע המזרחי בטדי.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה של גאידמק מסוף השבוע האחרון להנחית בבית"ר שני שחקנים מוסלמים מצ'צ'ניה היא החלטה מחושבת של אדם שספג מפלות תדמיתיות רבות בעבר ומנסה לחזור כעת ללב הקונצנזוס הישראלי וגם לחזור ולפעול בעולם העסקי. הבעיה היא שגאידמק החליט לעשות זאת על חשבון מועדון הכדורגל האהוד בישראל.

אפשר להניח שמערכת היחסים המתחממת והמתהדקת בין ארקדי גאידמק לבין האוליגרכים מצ'צ'ניה קשורה גם לקירור היחסים שבין ארקדי לבין האיש הקובע ברוסיה - ולדימיר פוטין. גאידמק נחשב בסוף שנות ה-80' ובמהלך ה-90' כאחד האנשים הקרובים ביותר לפוטין. לא לחינם זכה גאידמק בנתחים שלמים מפעילות שיווק הביצים, ייצור הקמח ושחיטת העופות ברוסיה שלאחר התפרקות ברית המועצות. גאידמק עשה שם חלק גדול מהונו ואת היתר הוא מינף והניב בעסקאות הנשק המפורסמות באנגולה בפרט ובאפריקה בכלל.

נחזור לצ'צ'ניה. המסע המוזר של בית"ר ירושלים לקור המקפיא של גרוזני לפני שבועיים היה למעשה איתות ליושבים בקרמלין ובעיקר לקהילה היהודית במוסקבה שראשיה מצויים ביחסים אדוקים עם פוטין. גאידמק מבקש להבהיר כבר זמן רב כי זיכויו החלקי ממרבית ההאשמות של סחר לא חוקי בנשק בבית המשפט בצרפת מחייב את הממשלה הרוסית לחזור ולעשות איתו עסקים. אחרי תקופה של שנתיים שבהם המשיכה במוסקבה מגמת הסלידה מגאידמק הוא החליט שעליו להעביר את המסר בדרך אחרת ולכן התקרב מאוד לציר הצ'צ'ני שאינו אהוד על הבכירים במוסקבה.

ובחזרה לירושלים. גאידמק מנסה לחזור ולהיות גורם משפיע בישראל. כשלונותיו העסקיים הדירו אותו מההוויה המקומית, משפטיו בצרפת ובישראל פגעו בשמו ובמעמדו. עכשיו, אחרי שהוא השתקם מבחינת משפטיו, והצליח לשמור את הראש מעל המים בכל ענייניו הכספיים שואף גאידמק לחזור ולהיות גורם משפיע בישראל. ההחלטה שלו להביא שני שחקנים מוסלמים לבית"ר נעשתה באופן מודע ובתזמון שיאפשר לתדמיתו של גאידמק להשתקם על חשבון התדמית, הבעייתית גם ככה של אוהדי בית"ר מהיציע המזרחי.

הכותב כיהן כיועץ התקשורת של שר האוצר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות