אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נציגות אי.די.בי פתוח מתנגדת למכירת כלל ביטוח לכור צילום: גיא אסיאג

בלעדי לכלכליסט

נציגות אי.די.בי פתוח מתנגדת למכירת כלל ביטוח לכור

נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח הודיעה להנהלת החברה כי מכירת השליטה בכלל ביטוח לידי כור עלולה לפגוע בחברה־הבת דסק"ש, ששולטת בכור. הסיבה: שימוש במזומנים של כור בעסקה יפגע ביכולתה לחלק דיבידנד

28.01.2013, 06:53 | גולן חזני ורחלי בינדמן

החזית באי.די.בי פתוח מול נציגות מחזיקי האג"ח מתחממת ומקבלת מפנה דרמטי. ל"כלכליסט" נודע כי אנשי הנציגות נפגשו אתמול עם הנהלת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר והציגו עמדה מפתיעה שלפיה הם מתנגדים לעסקת מכירת השליטה בכלל ביטוח לידי כור.

קראו עוד בכלכליסט

נציגות המחזיקים כוללת את אנשי קרן יורק, שהיא מחזיקת האג"ח הגדולה ביותר באי.די.בי פתוח, הפניקס ופסגות, בניהולו של חגי בדש שמובילה את המהלך, ומיוצגת על ידי עורכי הדין איל רוזובסקי וגיא גיסין שנכחו גם הם בפגישה. הנציגות טוענת כי העסקה עלולה לפגוע בצורה קשה בדסק"ש, החברה־הבת של אי.די.בי פתוח שמחזיקה בשליטה בכור, וזאת מאחר שכור לא תוכל להעלות מזומנים כדיבידנד לדסק"ש לאחר שתשתמש בקופת המזומנים שלה לרכישת השליטה בכלל. מדובר בעמדה מפתיעה של הנציגות. עד כה נראה היה שההתנגדות לעסקה צפויה לבוא ממחזיקי האג"ח של דסק"ש וכור, לאור השימוש השנוי במחלוקת לכאורה בקופת המזומנים של כור.

נוחי דנקנר, צילום: עמית שעל נוחי דנקנר | צילום: עמית שעל נוחי דנקנר, צילום: עמית שעל

"מצבה של דסק"ש מצוין"

נציגי הנהלת אי.די.בי בפגישה - המנכ"ל חיים גבריאלי, איל סולגניק ושוני אלבק - דחו על הסף את הטענה ואמר כי מצבה של דסק"ש מצוין, וכי העסקה, במחיר הנכון תהיה טובה לכל הצדדים. ההנהלה הציגה בפגישה את המתווה למכירת החברה לכור לפני שנענתה בשלילה.

אי.די.בי פתוח הודיעה לפני עשרה ימים כי העבירה באופן רשמי הצעה לחברה־הנכדה כור, "לנהל מו"מ לקראת עסקה למכירת ההחזקות בחברת הביטוח, כולן או חלקן, על בסיס שווי שייקבע בהערכת שווי חיצונית ובלתי תלויה. זאת, תוך בחינת אפשרות להגיש הצעת רכישה גם לחלק מהחזקות הציבור בכלל ביטוח". עוד נמסר בדיווח לבורסה, כי "דירקטוריון אי.די.בי פתוח מינה את חברי ועדת הביקורת כוועדה בלתי תלויה, והסמיכה אותם בין היתר לבחון את הפרטים והתנאים של הרעיון העסקי האמור". קיום העסקה תלוי בקבלת שורה ארוכה של אישורים ובהם אישור המפקח על הביטוח. באי.די.בי מוסיפים כי "אין בשלב זה כל ודאות לגבי ביצוע המהלך... או כי יתקבלו כל האישורים הדרושים".

חגי בדש, צילום: נמרוד גליקמן חגי בדש | צילום: נמרוד גליקמן חגי בדש, צילום: נמרוד גליקמן

אי.די.בי פתוח מחזיקה בכ־55% ממניות כלל ביטוח בשווי שוק של כ־1.64 מיליארד שקל, ועל פי ההערכות היא צפויה לדרוש מכור כ־2 מיליון שקל על חבילת המניות (כולל פרמיית שליטה). מטרת המהלך, מבחינת המוכרת, היא להעלות את המזומנים השוכבים כיום בקופתה של כור לאי.די.בי פתוח, כדי לאפשר לה להתמודד עם חובות הענק שלה למחזיקי האג"ח.

באי.די.בי טוענים כי העסקה מעולה עבור בעלי החוב של אי.די.בי פתוח (לחברה אין מניות סחירות) ועבור בעלי המניות בכור (שאמורים לאשר את העסקה מהצד הרוכש). זאת, מאחר שמבחינת המוכרת מדובר בתזרים מזומנים משמעותי שיספק לה מקורות לתקופה ניכרת, בעוד שמבחינת הרוכשת יש כאן שימוש טוב במזומנים שבקופתה. עמדת בעלי מניות המיעוט בכור, כמו גם של בעלי חוב שלה, עלולה להפריע לעסקה.

התנגדות המוסדיים

בנוסף, אפשר שתיווצר התנגדות לעסקה מצד מוסדיים ומשקיעים אחרים בני"ע של החברות המעורבות בעסקה, בדגש על אלו שמחזיקים בעמדתה של הנציגות באי.די.בי פתוח שעלולה להוות את ההפרעה הקשה ביותר לעסקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
העסקה כל כך טובה .....למה אין קופצים?אין חברות עשירות?
יחסים בתוך המשפחה תמיד בעיתיים ולעולם לא יביאו לשווי משקל בין קונה מרצון למוכר מרצון .תמיד יהיו ובצדק שיקולים שאינם לטובת העסקה .על פניו במצב הנוכחי אפשר לקנות מציאה אבל המחיר לא נמצא בשווי משקל כלכלי ולכן מנסים לכפות עסקים בתוך הבית מתוך תקווה שבעתיד ישתפר המצב הכלכלי ויוכלו להגיד שצדקו.ואם לא.................אז לא .
חנוך , תא  |  28.01.13
לכל התגובות