אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשוד נתפס עם סם? השופט רוצה לדעת כמה

החשוד נתפס עם סם? השופט רוצה לדעת כמה

השופט שאול אבינור מבית משפט השלום בתל אביב נתקל שוב בבקשה מרושלת להארכת מעצר והחליט לנער את האבק מהנהלים המתבקשים מהמשטרה

28.01.2013, 09:07 | זוהר שחר לוי

ד"ר שאול אבינור, שופט המעצרים התורן בבית משפט השלום בתל אביב, מאס בחוסר הסדר בבקשות המעצרים שהמשטרה מגישה לו בעשרות מדי יום, והקדיש את החלטתו להארכת מעצר אחת, כדי לעשות קצת סדר בבלגן הכללי. "בקשות להארכת מעצר אינן יכולות להיערך בשרבוט בכתב יד או ברישול", כתב השופט במסגרת בקשה שנייה להארכת מעצר לחשוד, שהוגשה לבית המשפט "בכתב יד שבלשון המעטה אינו קריא במיוחד", וללא פרטים כלשהם מעבר לפרטי החשוד. השופט אבינור בחר לכתוב הנחיות לכתיבת בקשת מעצר. "יש בכך הנחיה כללית למשטרה באשר לדרך בה יש לערוך ולהגיש בקשה להארכת מעצר בטרם הגשתו של כתב אישום בהתאם להוראות חוק סדר הדין הפלילי, לנוכח ריבוי התקלות בהגשת בקשות כאלה".

שופט אבינור. בקשות הארכת מעצר במתכונת מפורטת יקצרו את משך הדיונים שופט אבינור. בקשות הארכת מעצר במתכונת מפורטת יקצרו את משך הדיונים שופט אבינור. בקשות הארכת מעצר במתכונת מפורטת יקצרו את משך הדיונים

 

אין להקל ראש במראית פני הצדק

השופט אבינור אף הורה להעביר את החלטתו גם ליועצת המשפטית של משטרת מחוז תל אביב, "לצורך הנחיית יחידות המשטרה במחוז בהתאם". לפי השופט, "בקשה להארכת מעצר לצרכי חקירה, טרם הגשת כתב אישום הנה בקשה כבדת משקל, שכן במסגרתה מתבקשת שלילת חירותו של אדם לצרכי חקירתו בטרם נתגבשו ראיות ולו לכאוריות להוכחת אשמתו". בין השאר, דורש השופט להגיש את הבקשות מודפסות ולא בכתב יד, אלא אם כן מדובר במקרה חירום והוא מהווה היוצא מהכלל. "הגשת בקשות להארכת מעצר כשהן מודפסות וערוכות כראוי תורמת למראית פני הצדק, שאף בה אין להקל ראש. הגשת בקשות במתכונות כזו מעניקה להליך את ההתייחסות הרצינית, היאה לו, באופן שהן החשודים והקרובים להם והן הציבור בכללו יכולים להתרשם כי במשפטנו מעצרו של אדם – כל אדם – אינו נעשה, חלילה, כלאחר יד, אלא אך ורק בהתבסס על בקשות מנומקות, שנערכו בכובד ראש".

"פירוט עובדתי מקסימלי"

"להגשות בקשות ערוכות ומפורטות כראוי", מוסיף השופט, "יש גם יתרונות מעשיים־פרקטיים. בבקשות במתכונות כזו יש כדי להקל הן על הצדדים והן על בית המשפט את מלאכתם, שכן מתוך נימוקי הבקשה עצמה מתקבלת תמונה ברורה למדי של החשדות ושל ביסוסן הראייתי. יתר על כן, הגשת בקשות באופן כזה אף עשויה למנוע ויכוחי סרק ולקצר את משך הדיונים בבית המשפט". עוד מצוין בהחלטה, שבקשת המעצר צריכות להכיל פרטים מלאים אודות עילת המעצר, מועד העבירה ופרטי החשוד. "יש להקפיד על "פירוט עובדתי וראייתי מקסימלי" ככל שאין בו כדי לפגוע בצורכי החקירה. כך לדוגמה, אם החשוד עצור בהחזקת סמים, מן הראוי כי יפורטו סוגי הסמים שנמצאו אצלו ומשקלם, ככל שידועים הפרטים, על מנת להבהיר את היקף העבירות ואת חומרתן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות