אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר הדיווח על תקיפת צה"ל בצפון: הבורסה בתל אביב ננעלה בירידות צילום: תומי הרפז

לאחר הדיווח על תקיפת צה"ל בצפון: הבורסה בתל אביב ננעלה בירידות

ת"א 25 ירד ב-0.8%, ת"א 100 איבד 1% ומדד הנדל"ן השיל 1.4%. מניית אלווריון זינקה ב-33% לאחר חשיפת "כלכליסט" כי דיביטל האמריקאית מנהלת מגעים לרכישת החברה; לאומי שוקי הון: "המשקיעים חוששים מהסלמה בצפון"

30.01.2013, 16:34 | שי סלינס

יום סוער עבר על המשקיעים בבורסה של תל אביב. תחילה הגיבו המדדים בעליות של עד 0.5% למסיבת העיתונאים של סנטלי פישר, אולם אחרי שהגיעו הדיווחים על תקיפה של חל האוויר בלבנון עברו המדדים לטריטוריה השלילית. מחזור המסחר היה גבוה יחסית לממוצע בימים האחרונים והסתכם ב-1.05 מיליארד שקל.

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

דניאל רפופורט, מנהל דסק מניות ונגזרים בלאומי שוקי הון, התייחס למסחר בבורסה ואמר בשיחה עם "כלכליסט" כי "מה שהעביר את השוק לירידות הם הכותרות הגיאופוליטיות, במיוחד לאור העובדה כי השווקים בעולם נסחרים ביציבות כשאין אירוע מאקרו כלכלי ברקע. המשקיעים חוששים מהסלמה בצפון".

 

"עם זאת, אני לא סבור שהמשקיעים ימכרו את הנייר שלהם בשל גיחות מטוסים של חיל האוויר. כדי שהבורסה תשנה כיוון צריכים מכלול של גורמים שליליים - דווקא אירוע פוליטי יכול להשפיע יותר על השוק מאשר אירוע ביטחוני", הוסיף רפופורט.

 

בהתייחסות לפרישת נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, אמר רפופורט כי "אני לא חושב שכל התגובות החדות באג"ח הממשלתיות נבעו מהודעת הפרישה של פישר. גם כאן מדובר במכלול של גורמים. הראיה לכך היא המטבע הישראלי כמעט ולא הגיב להחלטה של פישר. מבחינת השוק, הרבה יותר מעניין מהעזיבה של פישר זה זהות המחליף".

 

בני דקל, אנליסט בכיר בבנק אגוד, התייחס גם הוא למתיחות בצפון ואמר כי "אמנם חלק מהמשקיעים מכרו סחורה אבל זה עדיין אירוע נקודתי. גם אם תהיה פה מלחמה השוק מספיק חזק כדי לתקן מיד אחרי. הרבה סוחרים מנצלים את הירידות כדי לקנות - תמיד כשיש פחד יש הזדמנויות".

 

"בנוסף חשוב להבין, שגם אם המוסדיים ירצו לשנות את האחזקה שלהם אין להם יותר מדי מה לעשות בשל מחזורי המסחר הנמוכים. הדבר היחידי שהם יכולים זה לקנות הגנות - עניין אשר מחליש את הירידות עוד יותר", סיכם דקל. 

 

פישר פורש

"אני עוזב את תפקידי אחרי שהצלחתי להשיג את רוב היעדים שהצבתי לעצמי", אמר היום נגיד בנק ישראל הפורש, סטנלי פישר, במהלך מפגש עיתונאים בבנק ישראל בירושלים. "הנגיד הבא יקבל את המשק במצב טוב יותר ממה שאני הגעתי. יש בעיה בשוק מחירי הדיור. זו בעיה שהנגיד החדש יצטרך להתמודד איתה בשיתוף פעולה עם משרד האוצר".

 

"עבדתי בלא מעט מוסדות בינלאומים ואני יודע מהי מקצועיות ואני יכול לומר בביטחון מלא שבנק ישראל עמד בגאון בקנה מידה גבוה של מקצועיות", אמר פישר הבוקר.

 

בהתייחס לתוכניותיו לעתיד אמר פישר: "אין לי תוכניות. אין לי תפקיד, אבל אני מתכנן להיות מעורב בחיים הציבוריים בארץ". בתשובה לשאלה היכן יתגורר ענה כי "עוד לא החלטנו איפה נגור, בוודאי נחזור בקרוב לארה"ב להיות עם המשפחה, אך לבסוף נגור בשתי המדינות. סירבתי כמה פעמים בעבר לקבל את תפקיד שר האוצר", אמר. 

 

אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות, התייחס לפרישה המפתיעה של פישר ואמר כי קיים סיכוי לא נמוך שהמדיניות הנוכחית של בנק ישראל גם לאחר החלפתו של פישר. "מדיניות הפרו-צמיחה שהכתיב פישר כללה אמנם צעדים חסרי תקדים כמו רכישות אג"ח ממשלתיות והפחתות ריבית חדות כצעד מקדים להאטה במשק (פישר היה הנגיד הראשון בעולם שהוריד את הריבית ערב המשבר) אך גם הפכה להיות בשנים האחרונות מקובלת בעולם ואינה חריגה כפי שהייתה בעבר. יתרה מכך, הממשלה החדשה וה"חברתית" שתבחר את הנגיד החדש מוטה גם היא למדיניות פרו-צמיחה", כתב גרינפלד.

עם זאת, לדבריו, לא ניתן להתעלם מהאפשרות שלתפקיד ימונה נגיד הדוגל בעמידה קפדנית יותר ביעד האינפלציה, מה שבהחלט עלול להוביל להעלאות ריבית כבר במחצית השנה השנייה ומכאן לעליית תשואות בשוק האג"ח והיחלשות הדולר לאורך זמן.

 

סטנלי פישר ובן ברננקי, צילום: איי פי סטנלי פישר ובן ברננקי | צילום: איי פי סטנלי פישר ובן ברננקי, צילום: איי פי

שוק האג"ח

איגרת החוב הממשלתית שקלית ל-10 שנים הלא צמודה בעלת ריבית קבועה ("שחר") נסחרת בתשואה של מעל ל-4%. מאז הודעת הפרישה של פישר אתמול בשעה 16:00 אחר הצהרים איבדה האיגרת כ-1% מערכה. מדובר בירידה חדה יחסית לאיגרת חוב ממשלתית בעלת מח"מ של מעל ל-8 שנים.

 

מניות במרכז

כפי שנחשף ב"כלכליסט", אלווריון, ספקית פתרונות התקשורת, לא מסתפקת בניסיונות למכור את חטיבת ה־WiMAX שלה לקרן פורטיסימו. במקביל לכך, מנהלת אלווריון מגעים עם החברה האמריקאית דיביטל (DIVITEL) שמעוניינת לרכוש את אלווריון בעסקה שצפויה להתבצע בעיקר באמצעות מיזוג מניות. המגעים שמתנהלים במשך החודשיים האחרונים, הוקפאו זמנית עד להשלמת העסקה עם פורטיסימו.

שיכון ובינוי צפוייה לרשום רווח של 38.5 מיליון שקל ברבעון הראשון עקב החזר כספי שקיבלה מעיריית רמת גן. החברה הודיעה היום כי עיריית רמת גן פרעה את מלוא חובה לחברה הבת שיכון ובינוי נדל"ן עקב ביטול הסכם המכר לקרקע באיזור כיכר רמב"ם ברמת גן.

אודיוקודסהעוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרים להעברת קול ונתונים ברשתות תקשורת (VoIP), דיווחה הבוקר על תוצאותיה לרבעון הרביעי של 2012 והציגה הכנסות של 32.8 מיליון דולר ברבעון הרביעי, בהשוואה להכנסות של 37.2 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2011. הרווח הנקי של החברה הסתכם ב-1.1 מיליון דולר, בהשוואה לרווח נקי של 1.4 מיליון דולר ברבעון האחרון של 2011.

חברת אלוני חץ הודיעה על חתימת מזכר הבנות מחייב עם סיטי להלוואה של 370 מיליון שקל לחברה הבת לתקופה של 3 שנים. בנוסף, לחברה הבת של אלוני חץ תוענק הזכות, עד סוף יוני 2013, לבקש מסיטי להגדיל את ההלוואה ב-185 מיליון שקל נוספים בהתאם ליכולתה של סיטי לגייס נקורות בתנאים דומים.

כפי שנחשף ב"כלכליסט" עופר אליהו, בנו של שלמה אליהו מונה באחרונה למשנה למנכ"ל מגדל, שבשליטת אליהו וראש חטיבת הביטוח הכללי. כעת מתבקשים בעלי מניות המיעוט בחברה לאשר את תנאי העסקתו וזאת על רקע היותו של אביו בעל השליטה. אליהו הבן מבקש שכר חודשי של 85 אלף שקל בחודש עבור 90% משרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
זמן מצויין לקנות .המלחמה למרות העלויות שלה בסופו של דבר לא עושה נזק גדול כל כך למשק
הרס בתים ותשתיות הוא קטן עד שולי רוב הנזק זה עובדן ימי עבודה ועלויות הלחימה עצמה עם זאת היא מעלה את המוטיבציה והמקוריות של העובדים עד לרמה שמפצה על עובדן ימי העבודה. הצורך לפתרונות בזמן הלחימה להכנה למלחמה הבאה ממריצה את המשק ובמיוחד את תחום הפיתוח מה שמגדיל את היצוא. כך שכלכלית הנזק הוא קצר טווח ולטווח הבינוני והארוך הפעולה הפוכה והכלכלה גדלה ומתחזקת . ירידות המחירים בתחילת המלחמה הן הזדמנות פז למשקיעים עם עם קור רוח שרוצים רווח בטוח.
אזי , מרכז  |  30.01.13
1.
סטנלי הרס את המשק הישראלי..
בדיוק כמו שבן ברננקי עשה בארה"ב וגרינספן ב-2001 הורדת הריבית לזמן כל כך ארוך גרמה למשק להתמכר לריבית נמוכה. הריבית היום במשק לא יכולה לעלות מעל 5% ובטח לא להגיע לרמות מקובלות של 8-15% כי המקרה כזה הרבה בעלי בתים לא יוכלו כבר לעמוד בתשלומי המשכנתא. בלי ריבית על הכסף, חברות הביטוח לא ימשיכו להמר על הכסף שלנו כדי לייצר תשואה, אנשים ימשיכו לנפח בועות נדל"ן במקום לשים את הכסף בבנק ולעודד אשראי לתעשיה ולעסקים קטנים. אם תעלה הריבית (ועם גרעון כמו שלנו היא תעלה!) המשק יתפורר כמו מגדל קלפים. פראייר מי שיסכים לקחת את התפקיד של סטנלי, אני לא מקנא בו.
שי  |  30.01.13