אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל הכבוד ליאהו - ולא למאריסה מאייר

פרשנות

כל הכבוד ליאהו - ולא למאריסה מאייר

החברה אמנם היכתה את התחזיות ורשמה הכנסות מרשימות מאוד בדו"ח סיכום 2012 - אולם מוקדם מדי לפסוק כי המנכ"לית היא שעומדת מאחורי המהפך. ליאהו יש עוד כברת דרך עד לשיקום מעמדה בשוק השירותים המקוונים

29.01.2013, 16:07 | עומר כביר

שוק ההון חגג אתמול (ב') את הניצחון הגדול של מנכ"לית יאהו החדשה, מאריסה מאייר: בדו"ח הראשון שמייצג רבעון שלם תחת ניהולה של מאייר הצליחה יאהו להכות את התחזיות ורשמה הכנסות של 1.22 מיליארד דולר עם רווח של 32 סנט למניה. בתגובה, זינקה מניית החברה ב-5% בשלב שלאחר המסחר.

קראו עוד בכלכליסט

היו שמיהרו לשבח את מאייר על התפנית המהירה שביצעה בענקית האינטרנט המקרטעת - אולם תשבוחות אלו היו מוקדמות ולא במקומן. ראשית, הנתונים עצמם אמנם נאים אבל במבט השוואתי קשה לכנותם "מהפכניים".

מאריסה מאייר, צילום: בלומברג מאריסה מאייר | צילום: בלומברג מאריסה מאייר, צילום: בלומברג

התחזיות דיברו על הכנסות של 1.21 מיליארד דולר - כך שהחברה עקפה אותן רק במעט. בנוסף, ברבעון המקביל בשנה שעבר רשמה יאהו הכנסות של 1.2 מיליארד (וגם אז נטען שהחברה הכתה את התחזיות), ויוצא שהגידול בהכנסות הוא אמנם מוחשי, אך לא ניכר - 4%.

בחינה של הנתונים לעומק מעלה גם היא כמה סימני שאלה. למשל, העלייה בהכנסות התאפשרה בזכות העלייה במכירת פרסומות במנוע החיפוש של החברה, שקיזזה צניחה של 10% בהכנסות יאהו מהצגת באנרים באתריה.

עוד מוקדם מכדי לשפוט את מאייר

המציאות היא שמאייר, שנכנסה לתפקידה ביולי, נמצאת ביאהו זמן קצר מדי מכדי שניתן יהיה לשפוט האם המהלכים שיזמה מספקים תוצאות חיוביות או שליליות, ותהיה זו טועת לשפוט את פעילותה, לטובה או לרעה, על סמך דו"ח אחד או אפילו שניים. “הדרך לצמיחה היא ודאית, אבל לא מידית", אמרה מאייר עצמה.

גם אנליסטים מסכימים עוד מוקדם לשפוט את התנהלות המנכ"לית הטרייה. “מדובר במהלך ארוך טווח", אמר האנליסט בן שכטר מחברת Macquarie Research לסוכנות רויטרס. “אי אפשר לצפות ממשהו לקפוץ בחזרה למקומו ולתקן את עצמו".

מאייר חושבת לטווח הארוך. מאז נכנסה לתפקיד היא אמנם ביצעה כמה מהלכים מידיים - כמו קיצוצים, סגירת שירותים וחטיבות ושיפור תנאי העובדים - אך עיקר החזון שלה הוא במהלכים אסטרטגיים כמו גידול פעילות יאהו במובייל. יעברו עוד כמה רבעונים טובים עד שמהלכים אלו יישאו פרי (או יתבררו ככישלונות), ורק אז ניתן יהיה לשפוט נכונה את תפקודה של מאייר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות