אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נאמני מעריב שלמה נס וירון ארבל יבקשו 16–18 מיליון שקל שכר טרחה צילום: אוראל כהן

נאמני מעריב שלמה נס וירון ארבל יבקשו 16–18 מיליון שקל שכר טרחה

עו"ד שלמה נס צפוי לגזור קופון שמן נוסף של כ־10% מסכום הסדר הנושים במעריב, יחד עם עו"ד ארבל, לשעבר המשנה לכנ"ר. הנאמנים בתגובה: "התיק הוא הצלחה גדולה ויוצאת דופן לנושים"

30.01.2013, 09:09 | ענת רואה

ד"ר שלמה נס ועו"ד ירון ארבל, הנאמנים של העיתון "מעריב" שנקלע לחובות של 192 מיליון שקל, צפויים לבקש שכר טרחה של 16–18 מיליון שקל כולל מע"מ לכל הפחות, כך עולה ממסמכים שהגישו הנאמנים לבית המשפט. הבקשה תתבסס על תקנה 8א' לתקנות הקובעות שכר לבעלי תפקיד המתמנים בתיקי חדלות פירעון, 10%–11% לפני מע"מ ממלוא הסכומים שיחלקו הנאמנים לנושים במסגרת הסדרי הנושים. מהמסמכים שהוגשו עולה שבמסגרת ההסדר יקבלו הנושים לפחות 140 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

תיק הענק האחרון שבו מונה עו"ד נס כנאמן היה של רשת קלאבמרקט שקרסה ב־2005. נס התמנה אז עם רו"ח גבי טרבלסי, והשניים חלקו בשכר טרחה של 23 מיליון שקל. מאז טיפל עו"ד נס בתיקים גדולים רבים, אך באף אחד מהם לא אפשרו התקנות לבקש שכר טרחה בן חמש ספרות.

שלמה נס, צילום: שלום בר טל שלמה נס | צילום: שלום בר טל שלמה נס, צילום: שלום בר טל

עו"ד ארבל התמנה לנאמן נוסף ל"מעריב" בהמלצת כונס הנכסים הרשמי. עו"ד ארבל כיהן בעצמו כמשנה לאפוטרופוס הכללי והכנ"ר בשנים 1991–2002. בהמלצת הכנ"ר נכתב שהוא ניהל בזמנו מטעם הכנ"ר את תיק הפירוק של בנק צפון אמריקה. שכר הטרחה שמתכוונים השניים לבקש עולה מתוך אחד הסעיפים בבקשה שהגישו לאישור הסדרי הנושים. בהסדר הנושים נכתב שכל נושי החברה יישאו בשכר טרחת הנאמנים, שיחושב לפי סעיף 8א', מתוך "מלוא הסכומים שיחולקו לנושי החברות במסגרת ההסדר".

תקנה 8א' מאפשרת לנאמנים לקבל שכר באחוזים בהתאם לאחוז ההחזר הממוצע לכל הנושים. זהו הסעיף המשתלם ביותר לבעלי תפקיד, אך ניתן לעשות בו שימוש רק כשכל הנושים מקבלים החזר. מאחר שבתיקים רבים

הנושים הרגילים אינם מקבלים דבר, השכר מחושב בדרך כלל בדרכים אחרות. בתיק "מעריב" צפוי ההחזר הכללי לנושים להיות כ־73% בממוצע לפחות. אחוז החזר זה מזכה את הנאמנים, לפי התקנות, במדרגת שכר של 10% עד 11% מתוך מלוא הסכום העומד לחלוקה בתוספת מע"מ. הסכום לחלוקה הוא 140 מיליון שקל לפחות, כך ששכר הטרחה שניתן לבקש נע בין 16.4 מיליון שקל ל־18 מיליון שקל, כולל מע"מ. אם הנאמנים יבקשו תוספת מאמץ מיוחד, שכרם עשוי להיות גבוה יותר. מובן שאם יחולקו לנושים סכומים גבוהים יותר, שכר הטרחה יגדל בהתאם.

מטעם נאמני מעריב, עוה"ד ירון ארבל וד"ר שלמה נס נמסר: "לא הוגשה כל בקשה בעניין וטרם עסקנו בכך. כל עיסוק בנושא הוא ניחוש בלבד. תיק מעריב מהווה הצלחה גדולה ויוצאת דופן לנושי מעריב, בדגש על הנושים הרגילים וכן מאות רבות של עובדים שמקום עבודתם נשמר. הסדר הנושים קובע ששכר טרחת הנאמנים ייקבע על ידי בית המשפט בהתאם להוראות הדין והתקנות, ולאחר שתוגש בקשה מתאימה על ידי הנאמנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות