אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטייניץ חידש את הוראת השעה לקבל מקדמת מס מים תטיס צילום: שלום בר טל

שטייניץ חידש את הוראת השעה לקבל מקדמת מס מים תטיס

מדובר בהוראת שעה שנכנסה לתוקפה במקור ב-2011, השנה בה עבר חוק ששינסקי. הערכות: המדינה תקבל 80-70 מיליון שקל ממאגר הגז

30.01.2013, 15:42 | ליאור גוטמן

שר האוצר יובל שטייניץ חידש היום (ד') את הוראת השעה שמאפשרת למדינה לקבל מקדמות מס ממאגר הגז ים תטיס.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בהוראת שעה שנכנסה לתוקפה במקור ב-2011, השנה בה עבר חוק מיסוי רווחי הנפט. הוראת השעה חודשה ב-2012 ועתה, כשפג תוקפה, היא חודשה שוב ולמשך 12 חודשים נוספים. על פי ההערכות, המדינה תקבל בין 70 ל-80 מיליון שקל עבור הפקת הגז מים תטיס. גביית המס ממאגרים אחרים - כגון תמר או לוויתן - תחל רק אחרי שהם ישיגו בין 150% ל-200% תשואה על השקעתם, כלומר רק בסוף העשור הנוכחי.

אסדת תמר. גביית המס מהמאגר תחל רק בסוף העשור, צילום: אלבטרוס אסדת תמר. גביית המס מהמאגר תחל רק בסוף העשור | צילום: אלבטרוס אסדת תמר. גביית המס מהמאגר תחל רק בסוף העשור, צילום: אלבטרוס

במשרד האוצר מתגאים ששיעור המקדמות לשנת 2013 עלה ל21%, לאחר שבשנה שעברה הוא עמד על 13% בלבד. עם זאת, מקורבים לרשות המיסים מסבירים שמאחר שמאגר ים תטויס נמצא בסוף חייו, ולמעשה מספק רק כ-40% מהכמות החוזית שלו עם חברת החשמל, צבר ההכנסות הצפוי למדינה ממכירת הגז ממנו דומה לזה שהתקבל בשנת 2012. החישוב הסופי של שיעור המס יקבע בסוף השנה, אז יתברר כמה גז נמכר בפועל ותערך התחשבנות שעשויה להוריד או להעלות את שיעור המס הסופי.

חוק מיסוי רווחי הנפט (חוק ששינסקי) נכנס לתוקפו במרץ 2011 וקבע שבעלי המאגרים ישלמו תקרת מס כוללת של עד 62% על הפקת הגז הטבעי, זאת לעומת תקרת מס כוללת של עד 35% שהייתה נהוגה קודם לכן. אחד מסעיפי החוק היה הקמת קרן לקליטת רווחי הגז, מהלך שהיה מעביר את תקבולי המיסים שהתקבלו בשנתיים האחרונות לתוכה עבור השקעות בחינוך, רווחה וביטחון. הקרן לא קמה עד היום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות