אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אופיס דיפו: לבדוק התנהלות צחי פישביין לפני קריסת הרשת צילום: נמרוד גליקמן

אופיס דיפו: לבדוק התנהלות צחי פישביין לפני קריסת הרשת

שעות ספורות לאחר זכיית קבוצה בראשותו של פישביין בהתמחרות על אופיס דיפו, חרף הצעה גבוהה יותר של קבוצה מתחרה, ל"כלכליסט" נודע כי ברשת שוקלים לדרוש מינוי מפרק חוקר שיבחן את נסיבות קריסתה בעת כהונת פישביין כמנכ"ל

31.01.2013, 08:15 | גיל קליאן

שולי גולדבלט, עורך דינה של רשת אופיס דיפו שנקלעה בחודשים האחרונים להקפאת הליכים, צפוי לפנות בימים הקרובים לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה חריגה: למנות לחברה מפרק חוקר, כדי שיבדוק את התנהלותו של מנכ"ל הרשת לשעבר צחי פישביין בחודשים האחרונים לפני קריסתה. 

קראו עוד בכלכליסט

העילה לבקשה היא המלצת נאמני אופיס דיפו, עורכי הדין ישראל בכר ודוד פורר, מאתמול לבחור בפישביין - מייסד הרשת ומי שמכר אותה בעבר לאופיס דיפו העולמית - כרוכש החדש של הרשת. פישביין ומנכ"ל שופרסל לשעבר אפי רוזנהויז הובילו קבוצה שהציעה לרכוש את אופיס דיפו ב־35 מיליון שקל והועדפה על פני קבוצות מתחרות.

הבחירה בקבוצה שכנעה את גולדבלט לבקש לבדוק את החודשים האחרונים לכהונת פישביין כמנכ"ל אופיס דיפו בשלהי 2012 ואת נסיבות קריסת הרשת, שעומדת להימכר לפישביין במחיר נמוך מזה שהציע רק לפני חודשים ספורים.

פישביין טוען כי התנהלותו לאורך כל הדרך היתה תקינה לחלוטין, ומגדיר את הביקורת כ"שטויות".

צחי פישביין, צילום: נמרוד גליקמן צחי פישביין | צילום: נמרוד גליקמן צחי פישביין, צילום: נמרוד גליקמן

הרוכשים יקבלו רשת שנקייה לגמרי מחובות

באוגוסט 2012, בזמן שכיהן פישביין כמנכ"ל אופיס דיפו תחת המשביר לצרכן, הוא הגיע להבנות על כך שירכוש את הרשת מרמי שביט תמורת שקל בלבד, וזאת בתנאי שימצא משקיעים שיזרימו לרשת 30 מיליון שקל, לצורך פעילותה.

ההצעה העניקה לרשת שווי הנמוך ב־5 מיליון שקל מהצעת הרכישה הנוכחית של פישביין, אך קיים הבדל גדול במצבה של הרשת אז ועכשיו - אופיס דיפו של אחרי הקפאת ההליכים תגיע לפישביין כשהיא נקייה מחובות. בלי חוב של 30 מיליון שקל לעובדים, חוב של 70 מיליון שקל לבנקים וחובות של עשרות מיליוני שקלים נוספים לבעלי נכסים ולספקים. נוסף על כך, אחרי ההקפאה פישביין יכול בהינף יד להחליט אילו סניפים הוא לוקח ולצאת ממיקומים יקרים ולא משתלמים שאליהם נכנסה הרשת בעבר בלי כל השלכה כלכלית על הרשת.

כשבוחנים את העסקה כך, ניתן להבין מדוע קבוצת מלכה, שכוללת את בעלי קבוצת האופנה ML אבי מלכה ומשקיע חרדי שלא מעוניין לחשוף את שמו, היתה מוכנה לשלם עבור הרשת 42 מיליון שקל.

לפני הקפאת ההליכים הציעו מלכה והמשקיע החרדי להזרים לרשת 40 מיליון שקל ולקחת על עצמם את כל חובותיה, אלא שהצעה זו לא התקבלה בגלל התנגדות בנק מזרחי טפחות, שהאמין כי הקבוצה לא תזרים כסף מזומן לרשת. כעת היו אלה הנאמנים שדחו את הצעת מלכה והמשקיע שלו. הפעם מדובר ככל הנראה בשיקולים של איתנות פיננסית: הנאמנים מעריכים כי האיתנות של קבוצת פישביין גבוהה יותר. נוסף על כך, היא נובעת מעמדת הקניונים ובעלי הנכסים שמשכירים לאופיס דיפו את שטחי סניפיה, שמעדיפים לראות את פישביין ושותפו רוזנהויז כמנהלי הרשת העתידיים. הסכמת בעלי הנכסים היא קריטית להשלמת העברת פעילות הרשת: ללא בעלי הנכסים אין סניפים, ובלי סניפים אין רשת.

אבי מלכה , צילום: נמרוד גליקמן אבי מלכה | צילום: נמרוד גליקמן אבי מלכה , צילום: נמרוד גליקמן

הקבוצות המפסידות עשויות להגיש ערעור

למרות עמדת הנאמנים כי יש למכור את הרשת לקבוצת פישביין עולה הרושם שבסאגת אופיס דיפו טרם נאמרה המילה האחרונה. לא מן הנמנע כי גם קבוצת מלכה וגם קבוצת קרביץ - הכוללת את מייסדי רשת מחסני חשמל שמואל מנדזיצקי ויורם בדש, לצד החברות בנדא מגנטיק ודאטא פול - יפנו בסופו של דבר לבית המשפט ויערערו על החלטת הנאמנים.

כמו כן ייתכן כי הקבוצה תחליט בסופו של דבר לשפר את הצעתה, שעמדה ביום שלישי בערב על מינימום 28 מיליון שקל - סכום שיכול לגדול בהתאם למנגנון שהציעו בקבוצה לגבי שווי המלאי של הרשת.

הכיס העמוק שמאחורי הקבוצה הזוכה חן למדן יהפוך לבעל מניות באופיס דיפו למדן הוא חלק מהקבוצה של צחי פישביין ואפי רוזנהויז, שזכתה בהליך ההתמחרות על פעילות אופיס דיפו, כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט" גיל קליאןלכתבה המלאה
אתמול פנו הנאמנים עם עו"ד ליזה חדש, שייצגה את עובדי הרשת, לבעלי הסניפים והמרכז הלוגיסטי של אופיס דיפו המשכירים לרשת את שטחיה כדי לקבל את אישורם להצעת פישביין ורוזנהויז. היום הם צפויים לפנות לבית המשפט כדי שייתן גם הוא את ברכת הדרך לרכישה.

במקביל אופיס דיפו עצמה צריכה להכריע היום סופית אם לפנות לבית המשפט בבקשה למנות חוקר לבחינת פעילותו של פישביין בחברה או להשאיר את המהלך האגרסיבי הזה בצד. אם אכן יחליטו בחברה לפנות לבית המשפט כדי למנות חוקר, סביר כי מהלך זה יעכב את ביצוע המכירה.

הליך ההתמחרות המרתוני על רכישת הרשת החל ביום חמישי, אז יצאו לדרך ארבע קבוצות שהגישו עד יום ראשון בבוקר הצעות ראשונות לרכישת פעילות הרשת. הקבוצה הרביעית שהתמודדה היא קבוצת זריחה בניהולו של אבי בלגה, שככל הנראה לא צלחה את שלב ההתמחרות הראשון. מאותו רגע ועד יום שלישי בערב החלה סדרה מרתונית של הצעות ושיפורי הצעות, עם הפוגות שבהן הנאמנים הסתודדו עם הבנקים ומשכירי הנכסים.

ההשוואה בין ההצעות היתה לא פשוטה, שכן כל קבוצה הציעה להפעיל מספר אחר של סניפים, העניקה ערבויות אחרות והציעה תנאים ומנגנונים אחרים. כך למשל, מנגנון המלאי של קבוצת קרביץ הבטיח כי אם המלאי יימכר במחירים גבוהים התגמול לנאמנים יגדל. כך, ההצעה של הקבוצה היתה עשויה להתברר כגבוהה יותר - ומכל מקום קשה היה להשוות אותה להצעות של קבוצת פישביין וקבוצת מלכה.

כאשר בוחנים מדוע לא הצליח פישביין לרכוש את הרשת בזמן שכיהן כמנכ"ל, מתברר כי הוא לא הצליח למעשה לאסוף את הכספים הדרושים להמשך פעילותה של הרשת.

פישביין היה אמור להביא משקיעים שיזרימו לאופיס דיפו 30 מיליון שקל להמשך פעילותה. בין המשקיעים שבחנו כניסה לרשת היה אבי אשר, מבעלי מיני ליין, ולאחרונה נחשף ב"כלכליסט" כי גם בנדא מגנטיק של מוקי בן־דוד הציעה לפישביין סכום של 10 מיליון שקל תמורת מניות ברשת.

דבריו של פישביין עצמו שאמר כי היו גם ספקים אחרים שהתעניינו בהשקעה ברשת באותה תקופה מעלים כי אם היה בוחר לקבל את הצעות הספקים הוא היה מצליח ככל הנראה לגייס את הסכום שהיה דרוש אז כדי לשמור על הרשת בחיים. עם זאת, פישביין טען כי לאור ייעוץ משפטי שקיבל הבין כי אין לו אפשרות להכניס את הספקים כבעלי מניות של אופיס דיפו, וזאת מחשש כי כאשר ספק יחזיק במניות הרשת הוא ינצל זאת על מנת לשפר את התנאים המסחריים שלו מולה. בבנדא כמובן הכחישו כי זאת כוונתם, ומול טענה זו היה ניתן להציב את מה שקורה היום בשוק החשמל - שם יבואנים ויצרנים רבים מחזיקים גם ברשתות קמעונאיות למכירת המוצרים שלהם.

פישביין כבר מכר את אופיס דיפו פעם אחת

הרומן של פישביין עם אופיס דיפו נמשך כבר 19 שנה. פישביין היה מהיזמים שהביאו את הרשת לישראל בשנת 1994, נמנה עם בעלי הרשת וכיהן כמנכ"ל שלה מאז הקמתה ועד 2007. למעשה פישביין הוביל את האקזיט של השותפים הישראלים שמכרו את אופיס דיפו לרשת האמריקאית תמורת כ־70 מיליון דולר. אותה רשת מכרה למשביר לצרכן של רמי שביט את אופיס דיפו ישראל ב־2010 תמורת סכום נמוך משמעותית של 179 מיליון שקל.

מאז המכירה למשביר סבלה אופיס דיפו מהפסדים תפעוליים, וכאשר התגלו בה "טעויות חשבונאיות" שהביאו להפחתה של המלאי ומחיקות חשבונאיות נוספות - היה ברור כי החזון של שביט לחבר את הרשת לקבוצת הקמעונאות שלו לא מוכיח את עצמו. שביט ניסה במשך תקופה ארוכה למכור את הרשת, אך בשוק הקמעונאות החבוט של אחרי המחאה החברתית לא היה גורם שהסכים לקחת על עצמו את החובות של הרשת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
הסבר להחלטת הנאמן
צחי פישבין רחוק מלהיות קדוש. זאת עובדה ידועה. גם היותו סופר מקצוען היא עובדה ידועה.צחי עשה כמיטב יכולתו לאושש את הרשת מהמצב שאליה נקלעה בשל הניהול הכושל של ניסים ממו ו...רמי שביט.צחי פישל בדרך שבה פרש מהחברה וזאת במהלך המשא ומתן עם רמי שביט. הוא יכל והיה צריך לעשות את העניינים אחרת. מפה עד לחקירת התנהלותו בחודשים האחרונים כמנכ"ל ארוכה הדרך.רמי שביט נפגע. אולי אפילו יותר מידי. אבל כאן גם הוא פישל. הוא יכל והיה צריך לסיים את המשא ומתן עם צחי כבר בספטמבר ולא לתת לרגשות האישים שלו להכריע.הנאמנים הכריעו נכון.הסיכוי היחיד לעסק יכול להיות בניהול של צחי שהחיזוק של אפי בטוח יועיל. היה ברור שאבי מלכה רק מחפש לחתוך קופון ותחתיו אם היה זוכה הרשת הייתה כורסת תוך מספר חודשים.לגבי קבוצת קרביץ:ההצעה שלהם ההיתה חכמולוגית. ניתן היה להבין שאם המלאי יימכר בערכים גבוהים ההצעה תהיה גבוהה יותר. בנוסף הרכב השותפים והניהול היה בעייתי. נתן פתח לערעור אצל הממונה.גם אילו שאמורים היו לנהל (שמוליק ויורם ממחסני חשמל) לא נראו בתהליך ההתמחרות והשמועות מדברות על כך שהן ירדו מהעסקה.
נעמה , תל אביב  |  02.02.13
4.
האגו של רמי שביט....
רמי שביט הצהיר שהוא יעשה ככל יכולתו לפגוע בצחי ולמנוע ממנו לקנות את הרשת האגו של רמי הורס הכל. היה לך איש שלך באופיס דיפו, מה קרה פתאום? רמי שביט הוא האיש שעומד מאחורי אבי מלכה, הוא דוחף, הוא אולי ממן ??? הם כבר ביצעו תרגילים "מלוכלכים" ביחד , מציעים הצעות גבוהות, בלי בטחונות ופשוט לא משלמים ממש פשוט. רמי שביט אתה בונה על זה שאבי מלכה יציל אותך מההתחיבויות שלקחתה ??? רמי שביט , רד מאופיס דיפו, דיייייייייייייי את רמי שביט לא מענינים העובדים, מעניין אותו רמי שביט ונקמה מאות עובדים נפגעים, עשרות ספקים, בגלל האגו של רמי שביט
עודד , מרכז  |  31.01.13
לכל התגובות