אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחנות הכוח הקטנות ירוויחו פחות על חשמל צילום: בלומברג

תחנות הכוח הקטנות ירוויחו פחות על חשמל

רשות החשמל הפחיתה ב-30% את התעריף המשולם לתחנות הפועלות במפעלים; הערכות: המהלך יחסוך מיליארד שקל לצרכנים הפרטיים

30.01.2013, 21:12 | ליאור גוטמן

רשות החשמל החליטה לצמצם ב-30% את תעריף החשמל שמרוויחים בעלי תחנות כוח קטנות. מדובר בתחנות שמפיקות חשמל וקיטור שנמכרים לצרכנים פרטיים. ההחלטה התקבלה במליאת רשות החשמל בראשות עו"ד אורית פרקש הכהן.

קראו עוד בכלכליסט

התעריף המקורי, בשיעור של 36 אגורות לקילוואט שעה, נקבע ב-2008, תקופה שבה מספר תחנות הכוח הקטנות (50 עד 100 מגה וואט) היה קטן יחסית. מאז קמו מספר תחנות קטנות ששוכנות בעיקר בקרבת מפעלים, ובהן מיוצר חשמל לצריכה עצמית או למכירה ללקוחות בעלי קרבה פיזית (באזורי תעשייה). עודפי הקיטור נמכרים אף הם, בעיקר למפעלים שברשותם קווי ייצור. בין התחנות הקטנות בישראל ניתן לציין את זאת של חברת נשר ואחת דומה ששוכנת במפעלי נייר חדרה.

התחנות הקטנות מייצרות גם חשמל וגם קיטור, צילום: שאטרסטוק התחנות הקטנות מייצרות גם חשמל וגם קיטור | צילום: שאטרסטוק התחנות הקטנות מייצרות גם חשמל וגם קיטור, צילום: שאטרסטוק

לפי רשות החשמל, התעריף החדש ינוע בין 24 ל-26 אגורות לקילוואט שעה, זאת ביחס למכירת החשמל בפועל. הפחתת התעריף נומקה משתי סיבות עיקריות - הראשונה היא שבעלי תחנות אלו אינם מחוייבים להקים מערכת הולכה וחלוקה כיוון שהן נשענות על זו הקיימת של חברת החשמל, מה שמוזיל עבורן את עלויות ההקמה והתחזוקה. הסיבה השנייה היא שבעלי תחנות קטנות מוכרים גם קיטור, מוצר נלווה לייצור החשמל, ולמעשה מרוויחות ממכירה כפולה (חשמל וקיטור). התוצאה: מאחר ומכירת החשמל היא בעיקר ללקוחות ששוכנים בקרבת התחנה, כלל צרכני החשמל לא נהנים מייצור החשמל העודף ולכן אין סיבה שהם יסבסדו אותו באמצעות התעריף הכללי.

לטענת רשות החשמל, הורדת התעריף וצמצום הסבסוד על ידי כלל צרכני החשמל בישראל תחסוך בטווח הארוך כמיליארד שקל בתשלום חשבונות החשמל. ההחלטה תיכנס לתוקף מהשבוע והיא תקפה עד ינואר 2015 או עד למציאות שבה סף הייצור מתחנות אלו יגיע לאלף מגה וואט, שהם כ-8.5% משיא הביקוש שנרשם הקיץ. בימים אלו מוקמות תחנות כוח חדשות בשיטה זו, כאשר בין היזמים החדשים ניתן לציין את חברות דור אלון ואדלטק.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות