אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

פרשנות

בלקברי 10: מעט מדי, מאוחר מדי

מערכת ההפעלה החדשה והנאה הושקה אמש - אבל יתכן שהיצרנית הקנדית, שנאבקת על קיומה מזה שנים, נושמת את נשימותיה האחרונות: על אף החידושים בבלקברי 10, לא יהיה די בה כדי להציל את החברה

31.01.2013, 13:21 | הראל עילם

זהו לא יום קל להנהלת בלקברי (שעד לפני כמה שעות, נקראה RIM). אתמול (ד') ערכה החברה את BlackBerry Experience, ההשקה הבינלאומית הגדולה של מערכת ההפעלה בלקברי 10 והטלפונים החדשים שלה.

קראו עוד בכלכליסט

אחרי חודשים של המתנה וציפיה, דחיות ברגע האחרון והרבה התלהבות מצד המשקיעים - המניה עלתה ב-180% לקראת ההשקה - הגיע רגע המבחן הגדול של בלקברי. על פניו, החברה עשתה כמעט את כל ההחלטות הנכונות במהלך מסיבת העיתונאים שלה; שינוי מיתוג ושם החברה הוא נכון. הבחירה להשיק מספר מצומצם של טלפונים חביבים בהחלט במחיר מוזל היא נכונה. מערכת ההפעלה החדשה היא ידידותית, מושכת ועם כמה תכונות מרשימות.

מנכ"ל בלקברי, תורסטון היינס, במסיבת העיתונאים אמש מנכ"ל בלקברי, תורסטון היינס, במסיבת העיתונאים אמש מנכ"ל בלקברי, תורסטון היינס, במסיבת העיתונאים אמש

הרחבת שירות ההודעות המאובטח BBM כך שיכסה גם שיחות וידאו ושליחת תמונות היא מבריקה. אלישיה קיז וניל גיימן הם בדיוק הסלבריטאים המתאימים כדי למשוך את הקהל של בלקברי. הקהל היה נלהב וגם קצב המצגת היה טוב, על אף שלתורסטון היינס, מנכ"ל החברה, יש כריזמה של צלוחית מיונז. אז למה המניה עדיין קרסה ב-12% לאחר מסיבת העיתונאים?

מכשיר ה-Z10. נראה לא רע - אבל לא מתחרה קשוח למכשירים המובילים בשוק מכשיר ה-Z10. נראה לא רע - אבל לא מתחרה קשוח למכשירים המובילים בשוק מכשיר ה-Z10. נראה לא רע - אבל לא מתחרה קשוח למכשירים המובילים בשוק

מולטיטאסקינג זה כל כך 2009

אם יש משהו שהשנים האחרונות של תעשיית הסלולר גילו לנו היא שמערכות הפעלה חדשות - גם אם הן מצוינות - פשוט לא יכולות להתרומם מול אנדרואיד ו-iOS. ווינדוס פון המצוינת, גם אם התמיכה של מיקרוסופט, ההשקה הגדולה והיקרה בעולם ושיתוף פעולה הדוק עם נוקיה שיצרה מכשירים נפלאים, מתקדמת לאט. WebOS, מערכת הפעלה משובחת ומקורית שזכתה לביקורות חיוביות במיוחד, נגנזה בתוך חודשים.

ובלקברי 10 פשוט אינה כל כך מרשימה. מילות באז כמו "ריבוי-משימות" מתאימות ל-2009, לא ל-2013. השירותים שמערכת ההפעלה מציעה, כמו חיקוי ה-EverNote וה-Hub, אומנם מבוצעים היטב אבל אינם יחודיים - למען האמת, שירותים דומים מאוד הוצגו כבר ב-WebOS.

בלקברי 10 בלקברי 10 בלקברי 10

היינס אומנם הודה לעובדים שלו על כך שבחר להמשיך ולתמוך בבלקברי ולא לעבור לאנדרואיד, אבל בהחלט יתכן שמצב החברה היה טוב יותר אם היא הייתה בוחרת להתאים את הטכנולוגיה והממשק שלה למערכת הפעלה זו. בסופו של דבר, לא הטלפונים ולא מערכת ההפעלה מרשימים במיוחד.

אפשר להניח שה-Q10 - דגם הטלפון עם המקלדת הפיזית - ימכר היטב בהודו ובעולם הערבי. ה-Z10, עם מסך המגע, ימכור כמה מיליונים לארגונים ממשלתיים גדולים שעדיין לא אימצו מדיניות של BYOD (או Bring Your On Device), אבל לא זה מה שיציל את החברה. אפילו מאגר הפטנטים של החברה, שלפני שנה-שנתיים היה יכול להראות כמו נכס יקר ערך, מאבד קצת מערכו: העולם מתפכח לאט לאט מהמשבר המשפטי ומתחיל להגביל שימוש אגרסיבי בפטנטים.

מכשירי בלקברי החדשים: Q10 מימין, Z10 משמאל מכשירי בלקברי החדשים: Q10 מימין, Z10 משמאל מכשירי בלקברי החדשים: Q10 מימין, Z10 משמאל

אין כיוון

הדבר המדאיג ביותר שעלה ממסיבת העיתונאים שבלקברי עדיין לא יודעת מה היא רוצה להיות. חברה אינה יכולה להציל את עצמה ממשבר כה עמוק רק על ידי השקת מערכת הפעלה חדשה, מיתוג מחדש וכמה טלפונים.

החברה לא הציגה שום תוכנית שיכולה באמת לשנות את עתידה - לא קמפיין לרשיונות תוכנה, לא כוונה לפתוח את שירות ההודעות שלה, לא ספין-אוף למחלקת התוכנה שלה, לא אפילו מכשירי פרימיום סקסיים במיוחד.

היינס והדירקטוריון מקווים שמערכת ההפעלה החדשה היא דף חלק, חזרה של בלקברי לרלוונטיות. ניתן להרגיש שבלקברי עדיין לא הפנימה את הצורך בשינוי משמעותי, וגם לא אימצה את הצניעות והחזון הנדרש על מנת לשנות את הדברים. לא מספיק להוציא רק מוצר לשוק, לא מספיק אפילו להוציא מוצר טוב לשוק - ובלקברי מתנהלת כאילו היא עדיין השחקן היחידי בעולם, ולא כאילו הם בעצם המפסידים במערכה.

עכשיו, ניתן להניח, זה רק עניין של זמן. המשקיעים נתנו לבלקברי הזדמנות להוכיח את עצמה אתמול והיא לא הצליחה לעמוד בציפיות. לא מן הנמנע שבלקברי לא תהיה איתנו בתוך שנתיים - לפחות לא במתכונתה הנוכחית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות