אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירים באופיס דיפו לעובדים: תמכו בפישביין צילום: נמרוד גליקמן

בכירים באופיס דיפו לעובדים: תמכו בפישביין

לנאמני החברה הגיעו תלונות מהעובדים, שלפיהן כמה מהסמנכ"לים עודדו אותם לחתום על עצומה התומכת ברכישת אופיס דיפו על ידי הקבוצה של מנכ"ל הרשת לשעבר, צחי פישביין. במקביל, מייסדי AM:PM הצטרפו לקבוצה המתחרה של בעלי קרביץ והגישו הצעה משופרת

04.02.2013, 08:55 | גיל קליאן
ככל שמכירת אופיס דיפו מתארכת, כך מתגלים פרטים חדשים ומטרידים על ההתנהלות בחברה. עובדים שפנו ל"כלכליסט" טענו כי סמנכ"לים ברשת עודדו מנהלי סניפים ועובדים בדרגים נמוכים יותר לחתום על עצומה התומכת ברכישת הרשת בידי הקבוצה שמוביל מנכ"ל הרשת לשעבר צחי פישביין.

קראו עוד בכלכליסט

רשת אופיס דיפו היתה בבעלות קבוצת המשביר לצרכן, עד שנקלעה להקפאת הליכים באמצע דצמבר. עורכי הדין ישראל בכר ודוד פורר מונו כנאמני החברה מטעם בית המשפט, והם האחראים על המכרז למכירתה. אל הנאמנים הגיעו תלונות מעובדי החברה, שטענו כי אחדים מהם נאלצו לזייף מחלות כדי לא להגיע לעבודה ולעמוד מול הדרישה לחתום על העצומה.

עוד נטען כי בכירה בחברה הודיעה לעובדת בהיריון שהעסקתה לא תימשך ביום שאחרי הרכישה, משום שסירבה לסייע בקידום העצומה. "הסמנכ"לים מפחדים על התחת שלהם - הם יודעים שאם קבוצה אחרת תזכה הם יהיו בחוץ", אמר אחד העובדים ל"כלכליסט". בתגובה הנאמנים נקטו פעולות להפסיק את החתמת העצומה בקרב העובדים.

זהות הגורם שמאחורי העצומה אינה ידועה. פישביין, שניהל את הרשת עד אוקטובר 2012, אמר אתמול שאינו מכיר את הדברים, וקשה לו להאמין שהמקרים אכן התרחשו. כך או כך, כפי שנחשף ב"כלכליסט", בכוונת עו"ד שולי גולדבלט, המייצג את אופיס דיפו בהליך, לבקש מבית המשפט מינוי של מפרק חוקר כדי לבדוק את התנהלותו של פישביין בחברה בחודשים האחרונים לפני קריסתה.

"אופיס דיפו וקרביץ לא על אותה משבצת"

צרה נוספת נחתה על קבוצת פישביין מכיוון הקבוצה שכונתה "קבוצת קרביץ". ביום חמישי האחרון עברה הקבוצה מהפך בשותפים שלה, ונכנסו אליה באופן רשמי גיא אדרי והאחים רן וגל בלינקיס, מייסדי רשת הסופרמרקטים AM:PM (שמכרו אותה לרבוע כחול בסוף 2006 תמורת 143 מיליון שקל). הקבוצה שיפרה את הצעתה הקודמת לרכישת פעילות הרשת, והיא מציעה כעת 38.5 מיליון שקל עבורה.

השותפים החדשים צפויים להחזיק 40% ממניות אופיס דיפו אם תירכש על ידי הקבוצה, ויהיו בעלי המניות המרכזיים בה. אלון רונן, בעל השליטה בקרביץ, צפוי להחזיק 15%. עם זאת, ייתכן ששותפותו בקבוצה תיצור בעיה מול רשות ההגבלים באישור העסקה, מכיוון שאיתו הקבוצה מורכבת מספקים של אופיס דיפו ומתחריה.

עו"ד ליאור פרי, המייצג את הקבוצה בהליך, אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "אנחנו עדיין לא בטוחים שנידרש בכלל לפנות לממונה על הגבלים כדי לקבל אישור. אם רכישת אייס בידי אלקטרה אושרה, אני לא רואה סיבה שלא יאשרו גם אותנו. אופיס דיפו וקרביץ לא ממש על אותה משבצת. קרביץ מוכרת בעיקר ציוד וריהוט משרדי בזמן שאופיס דיפו מוכרת בעיקר אלקטרוניקה".

ההצעה של קבוצת AM:PM מתייחסת גם לבעיית המרלו"ג (מרכז לוגיסטי) הגדול של אופיס דיפו. לדברי פרי, אופיס דיפו הפקידה בידי בעל הנכס של המרלו"ג ערבות בנקאית בגובה 3.5 מיליון שקל. הקבוצה אינה מעוניינת לרכוש את פעילות המרלו"ג, כך שאם הנאמנים לא יצליחו למצוא לו שוכר, 3.5 מיליון שקל יירדו לטמיון. עם זאת, הקבוצה מציעה לסייע במציאת שוכר, ואם לא תצליח היא תפצה את הנאמנים ב־1.5 מיליון שקל, כך שסכום הרכישה יעלה ל־40 מיליון שקל. אם יצליחו למצוא שוכר למרלו"ג, מבקשת הקבוצה הנחה של 1.5 מיליון שקל, כנגד 3.5 מיליון השקלים ש"חסכה" לקופת הכינוס.

נאמן החברה עו"ד דוד פורר. ההמלצות יוגשו היום, צילום: עמית שעל נאמן החברה עו"ד דוד פורר. ההמלצות יוגשו היום | צילום: עמית שעל נאמן החברה עו"ד דוד פורר. ההמלצות יוגשו היום, צילום: עמית שעל

 

הנאמנים ימליצו על פישביין ו־AM:PM

לדברי פרי, הניהול יופקד בידי שאול גיא ואשתו חניתה - שאול יקבל על עצמו את ניהול הרשת ("הוא שם לעצמו כיעד להחזיר את אמון הספקים") וחניתה את הקשר עם העובדים. בני הזוג הם גם ספקים של הרשת, באמצעות החברות צג עליתה ודאטא פול שבבעלותם. האחים בלינקיס וגיא אדרי ינהלו את תחומי הסחר והמכירות. "המטרה היא להגיע תוך כמה שנים למחזור של מיליארד שקל, עם רשת שהיא מעודכנת, מודרנית, רזה וגמישה", הוסיף פרי.

אם קבוצת פישביין לא תחליט לשפר את הצעתה, נראה כי היום יובאו בפני בית המשפט שתי הצעות: ההצעה המשודרגת של קבוצת AM:PM, שהוגשה ביום חמישי, לצד ההצעה של קבוצת פישביין לרכוש את פעילות הרשת ומחצית מהמרלו"ג ב־35 מיליון שקל.

ההערכות הן שהנאמנים לא ימליצו על הקבוצה בראשות אבי מלכה, בעלי קבוצת ML, אף שהיא ההצעה הכספית הגבוהה ביותר (42 מיליון שקל). זאת לאור עמדת בעלי הנכסים המעדיפים ככל הנראה את הקבוצות האחרות, וכן לאור הערכת הנאמנים את האיתנות הפיננסית של כל אחת מהקבוצות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות