אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הכונס של מזרחי טפחות מכר קרקע לא משועבדת"

"הכונס של מזרחי טפחות מכר קרקע לא משועבדת"

חברת הבנייה עבד אלקאדר מבקשת לעתור לבית המשפט העליון נגד כונס הנכסים של הבנק שהוציא להליך התמחרות מגרשים שלה בשפרעם

05.02.2013, 09:06 | שירלי ששון-עזר

"הכונס של בנק מזרחי טפחות ניהל הליך התמחרות למכירת קרקע לא משועבדת שלנו בשווי 20 מיליון שקל, ואפילו לא הזמין אותנו. איפה נשמע דבר כזה?", אומר עלי עבד אלקאדר, בנו של הקבלן מוחמד עבד אלקאדר, בתגובה להליך שנחשף ב"כלכליסט" בחודש שעבר, שבמסגרתו כונס הנכסים שמינה מזרחי טפחות הוציא למכירה 17 מגרשים בשפרעם שבבעלות חברת הבנייה של אביו.

המגרשים נמכרו במחיר גבוה של כמיליון שקל לדונם לאנשים פרטיים ולקבלנים, והזוכה המפתיעה ביותר היתה הימנותא, חברה־בת של קרן קיימת לישראל, שזכתה בשישה מגרשים.

עבד אלקאדר רכשה ב־1994 100 דונם בשפרעם, ולצורך העסקה קיבלה הלוואה ממזרחי טפחות בתמורה לשעבוד נכסים. ב־2006, משלא עמדה בהחזר ההלוואה, הבנק פתח בהליך הוצאה לפועל במטרה למכור נכסים. החברה ערערה לבית המשפט המחוזי ועצרה את ההליך, וב־2009 נחתם הסכם פשרה בין הצדדים שלפיו החברה תמכור נכסים ותכסה את חובותיה. אולם, בחודש שעבר נודע לחברה כי כונס הנכסים שמינה מזרחי טפחות החליט למכור 17 מגרשים המשתרעים על כ־22 דונם בהליך התמחרות. בחברה טוענים כי אינם קובלים על מכירת הנכסים, אלא על מכירת הנכס המסוים שלטענתם אינו משועבד לבנק. לדברי משפחת עבד אלקאדר, המגרשים שנמכרו אינם רשומים על שמם בטאבו, ולחברה חוזה שותפות עם המינהל שבו מצוין כי הם הבעלים.

שפרעם. המגרשים נמכרו במיליון שקל לדונם, צילום: גיל נחושתן שפרעם. המגרשים נמכרו במיליון שקל לדונם | צילום: גיל נחושתן שפרעם. המגרשים נמכרו במיליון שקל לדונם, צילום: גיל נחושתן

"ההסכם עם המינהל הוא פנימי. אנחנו לא רשומים כבעלים בטאבו ולכן הקרקע לא משועבדת. אנחנו לא מבינים למה הבנק נטפל דווקא לקרקע הזו. הנכס הזה רשום על שם המדינה. למה שהם יקנו מעצמם קרקע ב־8 מיליון שקל, ולמי הם ימכרו אותה? ", אומר עבד אלקאדר הבן. ממכתב ששלח עורך דינו של עבד אלקאדר עולה כי החברה הגישה בקשת רשות לערעור לבית המשפט העליון בנושא, וכעת היא ממתינה להתפתחויות.

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר כי "הנושא דורש בדיקה מעמיקה". ממשרדו של הכונס נמסר: "מדובר בניסיון נוסף לחמוק מתשלום חובות החברה לבנק לאחר שטענות אלה נדחו על ידי ערכאות משפטיות שונות. הכונס מילא וימשיך למלא את כל חובותיו והתחייבותיו לפי דין ובכפוף אליו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות