אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
3 המכשולים של איזי כהן בדרך לכספי העמיתים של מכבי צילום: אוראל כהן

ניתוח כלכליסט

3 המכשולים של איזי כהן בדרך לכספי העמיתים של מכבי

כלל ביטוח נמצאת על סף חידוש ההסכם לניהול כספי הביטוח הסיעודי של עמיתי קופ"ח מכבי, אך מנכ"ל כלל ביטוח לא ימהר להיכנס שוב לחוזה שהניב לחברה הפסדי עתק בעבר

06.02.2013, 08:06 | רחלי בינדמן

כלל ביטוח שבשליטת נוחי דנקנר ובניהולו של איזי כהן נמצאת על סף חידוש חוזה עם הקולקטיב הגדול ביותר שלה בתחום הבריאות — הביטוח הסיעודי של עמיתי קופת חולים מכבי. כלל ביטוח זכתה במכרז הביטוח הסיעודי של עמיתי מכבי בפברואר 2008, וביולי של אותה השנה החלה לבטח את 1.3 מיליון עמיתי מכבי באותה עת, לתקופה של חמש שנים שמגיעה לסיומה בסוף יוני הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

על העמיתים לקבל הודעה בת 90 יום מראש ממכבי, המדווחת להם על תנאי הביטוח החדשים, ולכן משמעות הדבר היא שכלל ביטוח נמצאת כעת בישורת האחרונה למשא ומתן מול מכבי ביחס לחידוש ההסכם. על פי מתכונת ההסכם מול כלל ביטוח, יש לצדדים אפשרות לחדש את ההסכם לתקופה בת שלוש שנים נוספות.

לאיזי כהן, המנכ"ל הטרי של כלל ביטוח בחודשיים האחרונים, נוצר שם שלפיו לכאורה הוא סולד מפוליסות ביטוח קולקטיביות - כלומר מביטוח קבוצתי ללא חיתום אישי למבוטח. עם זאת, האמת היא שכהן סולד מעסקאות הפסדיות ולאו דווקא קטגורית מעסקאות קולקטיב. כך, כל זמן שעסקת הסיעוד של מכבי צפויה להיות רווחית, אין סיבה שכהן יתנגד לה.

מכאן, שכמה סוגיות מהותיות עומדות בין חידוש ההסכם בין מכבי לכלל ביטוח.

1. מי יכול להבטיח תשואה ריאלית של 4%?

הסוגיה הראשונה נוגעת להתחייבות בעייתית שלקחה על עצמה כלל ביטוח במסגרת ההסכם המקורי. ביולי 2008, במסגרת הזכייה, עברו לניהולה של כלל ביטוח 687 מיליון שקל - כספי עמיתי מכבי שהועברו לניהולה של קרן המבוטחים, תוך התחייבות מצדה של כלל ביטוח להציג על אותה קרן תשואה שנתית מינימלית המשקפת ריבית ריאלית של 4%. אם לא תצליח, התחייבה כלל ביטוח לשלם מכיסה את הפער שנוצר.

לפי ההסכם מול מכבי, על כלל ביטוח לזקוף כמחצית מהפרמיה שהיא גובה מהעמיתים לטובת הגדלת הקרן שהיא מנהלת, כך שבתום חמש שנים חברת הביטוח צריכה להזיר למכבי קרן ששווה 1.6 מיליארד שקל (כולל 4% תשואה ריאלית שנתית). נכון לדו"חות 2011, לקרן העמיתים נכסים בשווי של 1.6 מיליארד שקל, כשחלק מסכום זה הגיע מכיסה של כלל ביטוח, שנאלצה להשלים את התשואה החסרה.

בעת שכלל ביטוח התמודדה על המכרז ב־2007, השגת תשואה ריאלית של 4% נראתה כמשימה קלה בשוק הון שנדמה היה שלא יודע לרדת, וחלק לא מבוטל מהקרן הושקע באג"ח קונצרניות. אלא שרגע לאחר הזכייה התרחש המשבר הפיננסי שבו רשמו האג"ח הקונצרניות ירידות חדות. כלל מצאה את עצמה מתמודדת עם הפסדי עתק של כספי קרן העמיתים תוך שהיא נדרשת להשלים מהונה העצמי את התחייבות התשואה שלקחה על עצמה.

לכן, על פי הערכות, חברת הביטוח הציבה בפני קופת החולים תנאי שלפיו היא תמשיך לנהל את קרן העמיתים ללא כל התחייבות תשואה ועל בסיס כללי השקעה שיוגדרו מראש.

איזי כהן איזי כהן איזי כהן

2. הפרמיה הנוכחיות לא מספיקות

הסוגיה השנייה שצריכה למצוא מענה נוגעת לגובה הפרמיה שתגבה כלל מעמיתי מכבי עבור הביטוח. לפי ההסכם מול מכבי, מבוטחי מכבי צריכים לשלם פרמיה משתנה על בסיס טווחי גיל. הפרמיה מחולקת כך שחלק ממנה הולך לקרן המבוטחים וחלק ממנה מגלם את הסיכון שלוקחת על עצמה כלל ביטוח, בהתרחש תביעה שבגינה תיאלץ לשלם למבוטח.

גובה הפרמיה המשולמת הוא קריטי בענף הסיעודי, שכן לטעות בהערכת הסיכון יש השלכות קשות על חברת הביטוח, מאחר שתביעות בביטוח הסיעודי הן בסכומים משמעותיים ולתקופות ממושכות.

אלא שלפי הדו"חות של כלל בריאות, ניתן לראות שכלל ביטוח רשמה הפסדים חיתומיים בתחום הסיעודי, כשבדו"חות כלל בריאות נכתב שנרשמה הרעה ביחס התביעות לפרמיה שנגבתה. כך, למשל, ב־2011 גבתה כלל בריאות בתחום הסיעודי פרמיות בגובה של כ־600 מיליון שקל אך שילמה תביעות בהיקף של 690 מיליון שקל.

על פי הערכות, איזי כהן דרש ממכבי כתנאי לחידוש ההסכם תוספת בפרמיה שיוכל לגבות ממבוטחי מכבי.

3.המפקח על הביטוח עוד לא אמר את דברו

הסוגיה השלישית שצריכה למצוא את פתרונה נוגעת לשינוי חקיקתי שמוביל המפקח על הביטוח במשרד האוצר פרופ' עודד שריג. בנובמבר האחרון הכריז שריג כי הוא מוביל רפורמה שתיכנס לתוקף ב־1 בינואר 2014, ושבמסגרתה יבוטלו פוליסות הביטוח הסיעודי שמשווקות כיום במסגרת קופת חולים ובמקומן תונהג פוליסה אחידה לכל קופות החולים, כך שהמבוטחים יוכלו להשוות בין הקופות על בסיס המחיר והתחרות בין הקופות תהיה רק על המחיר. כיום הפוליסות שונות בתנאים שלהם — ביחס לגובה התשלום החודשי לחולה שמוגדר כסיעודי למשל או למשך התשלום.

על פי הערכות, איזי כהן לא יסכים לחתום עם מכבי על הסכם לתקופה בת חצי שנה שלאחריה מכבי תידרש לשנות את תנאי הפוליסה בהתאם לדרישות הפיקוח להאחדה בין הפוליסות של קופות החולים השונות ולכאורה לצאת למכרז בין חברות הביטוח על המחיר.

על כן, חידוש ההסכם בין מכבי לכלל ביטוח תלוי במידה רבה בשאלה האם המפקח יישם את דרישת ההאחדה רק על הסכמים חדשים או גם על חידושים שייחתמו לאחר 2014, או באופן רטרואקטיבי. אם המפקח ידרוש שההאחדה של הפוליסה תחול גם על הפוליסה של מכבי החל מ־2014, ספק אם כהן יסכים לחתום על עסקת החידוש ומכבי עלולה למצוא את עצמה בבעיה וללא ספק שירות לעמיתים שלה בביטוח הסיעודי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות