אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרוטליקס שווה יותר מהתרופה שפיתחה צילום: אוראל כהן

פרוטליקס שווה יותר מהתרופה שפיתחה

החברה מכרמיאל מוערכת בשווי גבוה יחסית למכירותיה הנמוכות בזכות הטכנולוגיה

06.02.2013, 08:19 | שניר הנדלר
שווי השוק שבו נסחרה אתמול פרוטליקס מכרמיאל לפני חשיפת "כלכליסט" על התעניינותה של פייזר ברכישה היה גבוה ביחס לביצועי החברה ושיקף מכירות נאות בשוק התרופות לטיפול בגושה. עם זאת, מאז התקבל אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לשיווק התרופה של פרוטליקס בארה"ב במאי האחרון, המכירות דווקא התקשו להתרומם.

ההסבר לכך הוא כי השווי לא נגזר דווקא מהמכירות, אלא מהבנת המשקיעים שעם קבלת אישור השיווק פרוטליקס הופכת למועמדת רצינית לרכישה בידי ענקית פארמה שתבקש להשיג דריסת רגל בשוק תרופות החיקוי הביולוגיות, ותסכים לשלם פרמיה נאה על השווי של פרוטליקס.

דוד אביעזר, מנכ"ל חברת פרוטליקס דוד אביעזר, מנכ"ל חברת פרוטליקס דוד אביעזר, מנכ"ל חברת פרוטליקס

 

באירופה יש מקום רק לתרופה אחת

הקושי של פרוטליקס ושל פייזר, שותפתה בשיווק התרופה לגושה, להשיג מכירות משמעותיות נובע בעיקר מכך שהן הגיעו לשוק הזה מאוחר מדי. אם בתחילת 2011 יכלו השתיים להשיג כניסה חלקה לשוק הגושה עקב זיהום במפעלה של ג'נזיים המתחרה וכושר הייצור המוגבל שממנו סבלה שייר הבריטית, נראה כי חדירה משמעותית לשוק הזה היום כבר קשה יותר - אפילו לענקית כמו פייזר.

כושר הייצור של ג'נזיים ושייר מאפשר להן לתמוך היום בכל החולים המאובחנים במחלה בארה"ב, לכן פרוטליקס סימנה את השוק האירופי כשוק הבא שבו תנסה לדרוס רגל. אלא שגם כאן התגלו קשיים רגולטוריים. מינהל התרופות האירופי EMA החליט שלא לאשר את התרופה לשיווק באירופה. הוא לא הטיל ספק ביעילות או בבטיחות התרופה, אבל הוא העניק ב־2010 מעמד של תרופת יתום לתרופה מתחרה שפיתחה שייר אשר נותן לה בלעדיות של עשר שנים ללא תחרות בשיווק באירופה.

בימים אלה מנסה פייזר לקדם חוזה רב־שנתי לאספקת התרופה לגושה לממשלת ברזיל. ההסכם, הכולל הקמת מפעל בברזיל ומכירת ידע למדינה הדרום אמריקאית, אמור להניב לפרוטליקס הכנסות של יותר מ־200 מיליון דולר, אולם גם החתימה על חוזה זה מתעכבת ונכון להיום לא ברור מתי ייחתם אם בכלל.

היתרון טמון בטכנולוגיה

פורטפוליו המוצרים האחרים שמפתחת פרוטליקס לא משוקלל במחיר המניה שלה. כשמועד השקת המוצרים נראה בינתיים רחוק, נראה שבדומה למשקיעים גם בדירקטוריון פרוטליקס הפנימו שהיא תתקשה לייצר ערך לבד והיא מעניינת יותר לרכישה בזכות הפלטפורמה הטכנולוגית שלה, המבוססת על חלבונים שהופקו מתאי גזר והונדסו גנטית ומוזילה משמעותית את ייצור התרופה לעומת תרופות ביולוגיות המופקות מתאים חיים.

מי שירכוש את פרוטליקס יוכל להציע את התרופה במחיר נמוך מהתרופות המתחרות ולזכות במנוע צמיחה ובאפשרות לנתח משמעותי משוק הביוסימילאר שצפוי לגלגל בתוך כמה שנים יותר מ־100 מיליארד דולר. באפריל 2005 הודיעה שייר על רכישת TKT האמריקאית, שפיתחה תרופה לטיפול בגושה - רכישה שאפשרה לה להשיג נתח משמעותי בשוק התרופות למחלות נדירות. לפני שנתיים נאלצה שייר להשקיע 250 מיליון דולר במתקן חדש לגידול תאים, כאשר פרוטליקס היתה יכולה להשיג כושר ייצור כפול משלה בעשירית המחיר. בזכות היתרון הטכנולוגי הזה שווייה הפוטנציאלי של פרוטליקס לאחר שתימכר גבוה משמעותית משווייה כחברת תרופות עצמאית.

פרוטליקס קיבלה את אישור ה־FDA מאוחר מדי, כשבארה"ב השוק רווי ובאירופה כבר נתנו בלעדיות לתרופה מתחרה. כעת השווי האמיתי שלה גלום דווקא ביכולת לייצר בזול
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות