אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה משתינים מצחוק?

למה משתינים מצחוק?

למה כשצוחקים הרבה בסופו של דבר משתינים? מה הקשר בין הצחוק (מערכת העצבים) לשתן? רועי ח'

07.02.2013, 07:55 | בלדד השוחי
רועי היקר,

מה הקשר בין השתן למערכת העצבים? כשאתה חש שהשלפוחית שלך מלאה, זו מערכת העצבים שחשה. וכשאותה שלפוחית שרירית מתכווצת ושולחת את השתן למסעו המפרך אל עבר האסלה, היא מתכווצת כי מערכת העצבים פקדה עליה לעשות כך.

וכשאתה חושב על כל זה, זו מערכת העצבים שלך שחושבת - ובפרט המרכז של מערכת העצבים, זה שמדענים קוראים לו "מח" ואתה קורא לו "אני".

כשהשרירים באזור הבטן עובדים קשה - יש סכנה שתצטרף אליהם גם השלפוחית כשהשרירים באזור הבטן עובדים קשה - יש סכנה שתצטרף אליהם גם השלפוחית כשהשרירים באזור הבטן עובדים קשה - יש סכנה שתצטרף אליהם גם השלפוחית

הגֶלוֹטוֹלוֹגִים, חוקרי הצחוק, עדיין לא בטוחים למה בדיוק אנו צוחקים, אך הם תמימי דעים בנוגע לאיך אנו צוחקים. זו מערכת העצבים שלך ששולחת לשרירים בגופך הוראה לפצוח בסדרת עוויתות בלתי רצוניות. הרבה מהעוויתות האלה מתרכזות בסרעפת ובצלעות, אותם שרירים שאחראים - בין השאר - על הנשימה, על הנשיפה ועל הצפצופים המשונים שבוקעים מפיך כשאתה צוחק. אבל שרירים אחרים מצטרפים אליהם. ככה שרירים עובדים, בסולידריות. ובין השרירים האלה יושבת השלפוחית.

וזה הקשר: התכווצויות של שרירים. צחוק, שיעול, עיטוש, אפילו הרמה של משא כבד, כולם יכולים להסתיים בתאונה. בעיקר אצל ילדים, קשישים ונשים בהיריון. בכל מצב שבו השרירים באזור הבטן עובדים קשה, יש סכנה שתצטרף אליהם גם השלפוחית.

כמה מים יש בעננים? כמה יש בענן אחד בממוצע? תענה לי! בתודה, גל זגורי

גל היקר,

כמות המים בענן משתנה בהתאם לטמפרטורה, ללחץ, לרוח, לגובה, לזיהום ולעוד שלל גורמים, אבל בגדול - לפי מיטב המחקרים המטאורולוגיים - אם תאסוף את כל טיפות המים וגבישי הקרח הזעירים במטר מעוקב של ענן תקבל בערך כפית מים. משהו כמו חמישה גרם.

אז כמה מים יש בענן שלם? עננים יותר גבוהים ויותר גדולים ממה שנדמה לנו. ויש להם גם עובי. עננים דקים נראים לבנים כי אור השמש חודר דרכם, ועננים עבים נראים כהים כי הם עושים על עצמם צל; אבל לך תבדיל בין ענן סערה שחור בעובי שלושה ק"מ לאחיו שמתנשא לעובי של עשרה ק"מ. הרבה מאד כפיות מים תלויות לך מעל הראש.

ענן צנוע - פיתה שמנמנה בקוטר ק"מ ועובי של מאה מטר - יכול להכיל 500 טונות מים. כמשקלה של תחנת החלל הבינלאומית. ענן רציני יכול להכיל גם פי עשרת אלפים יותר. מספיק כדי למלא את הכנרת ולקבל כמה תחנות חלל עודף.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות