אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק המשכנתאות: הירושלמים משלמים את המשכנתא הגבוהה ביותר בארץ צילום: שאטרסטוק

שוק המשכנתאות: הירושלמים משלמים את המשכנתא הגבוהה ביותר בארץ

נתונים שאספו בחברת AMG לשנת 2012 מצאו כי שיעורי המימון הגבוהים ביותר ביחס לשווי הנכס נלקחים ע"י רוכשים בבת ים, חדרה ונתניה; בפ"ת השיעור הנמוך ביותר – 43% בממוצע

06.02.2013, 16:43 | דותן לוי

הירושלמים משלמים את המשכנתא הגבוהה ביותר בארץ בעוד שתושבי בת ים לוקחים את ששיעורי המימון הגבוהים ביותר בארץ. כך עולה מבדיקה שערכה חברת AMG המתמחה בייעוץ משכנתאות לשנת 2012.  

קראו עוד בכלכליסט

מהבדיקה עולה כי בירושלים עומד גובה המשכנתא הממוצע על 6,062 שקל, גבוה מתל אביב – 5,793 שקל ומראשון לציון ורעננה – 5,563 ו-5,053 בהתאמה, בעוד בבאר שבע היקף המשכנתא הוא הנמוך ביותר ועומד על 3,046 שקל לחודש בלבד.

בתוך כך כשמשווים את אחוז המימון, כלומר היקף המשכנתא ביחס לערך הנכס ניתן לראות כי בבת ים שיעור המשכנתא הוא הגבוה ביותר – 62%, ולאחר מכן בנתניה וחדרה – 61%, חיפה וראשון לציון – 60%.

לעומת זאת בירושלים ותל אביב, בהם מחיר נכס ממוצע הוא הגבוה ביותר, שיעורי המימון נמוכים ועומדים על 51% ו-45% בהתאמה. בפתח תקווה שיעור המימון הוא הנמוך ביותר – 43% בלבד. עוד עולה מהנתונים, כי תקופת המשכנתא הממוצעת עומדת על 18 שנה.

יצוין כי מדובר בנתונים שהתקבלו מחברה אחת ומשקפים כ-600 משכנתאות אך עדיין לא מציגים את התמונה בכלל שוק המשכנתאות.

עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG: "אנחנו רואים שבערים עם מצב סוציואקונומי נמוך יותר, התושבים נזקקים לאחוזי מימון גבוהים יותר בעוד שמחיר הנכס נמוך יחסית וזאת לעומת תושבי הערים עם מצב סוציואקונומי גבוה יותר שנזקקים לאחוזי מימון נמוכים יותר בעוד שמחיר הנכס גבוה הרבה יותר. דבר זה מעיד על כך שמגבלות בנק ישראל על המשכנתאות רלוונטיות למעמד סוציואקונומי נמוך יותר ועל מנת לא לפגוע באנשים אלו בעתיד, משוואה זו צריכה להילקח בחשבון בכל תוכנית עתידית שתכלול הגבלות על המשכנתאות".

עוד אומר קמינסקי, כי שיעור מימון נמוך כמו זה שפ"ת נובע מכך שהעיר מתאפיינת ברוכשים רבים משפרי דיור ושיעורי המימון שהם נדרשים להם נמוכים מהממוצע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
ל 9
בגלל זה אני לא מבין למה ואיך אנשים עושים את זה?! זה לא רק השתעבדות לבנק זה ויתור טוטאלי על החיים! בתור אחד שעבר את סדנת המשכנתאות של מזרחי אני יכול להגיד שאפילו שם אומרים שאם אין לך לפחות 30%-40% הון - בכלל לא כדאי לקחת משכנתא! עדיף להמתין ולחסוך את הכסף הזה...ואני אומר עדיף להמתין שהבועה תתפוצץ, הו אז אולי מחירי הדירות יתחילו לקבל פרופורציה!
אבישי , מרכז  |  07.02.13
לכל התגובות