אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקרבים להסדר: רות עופר מכניסה שותף לסנטראל יורופיאן צילום: צפריר אביוב

מתקרבים להסדר: רות עופר מכניסה שותף לסנטראל יורופיאן

בעלי השליטה בסנטראל יורופיאן חתמו על הסכם עקרונות עם קבוצת משקיעים בראשות איש הנדל"ן אבי צמח להזרמת הון לחברה שבקשיים

07.02.2013, 08:34 | אסף גילעם

קבוצת השליטה בסנטראל יורופיאן מנהלת בימים אלו מגעים להכנסת שותף חדש לחברה. פרימיום פי.אייץ', החברה־האם של סנטראל בשליטתם של רות עופר והיו"ר נמרוד רינות, חתמה על הסכם עקרונות עם קבוצת משקיעים בראשות איש הנדל"ן אבי צמח להזרמת 12 מיליון שקל לפרימיום תמורת הקצאת 43.2% מהחברה. העסקה משקפת לפרימיום שווי של 25 מיליון שקל לעומת שווי שוק של 5 מיליון שקל כיום. לאחר העסקה אחזקתם המשותפת של בעלי השליטה (עופר, רינות וצמח) בפרימיום תעמוד על 80%, ואילו אחזקת הציבור תרד מ־36.6% ל־20% (כולל הקצאה של 2% למנכ"ל החברה רן בר תקווה).

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההסכם, קבוצת המשקיעים התחייבה להעמיד ערבות בנקאית אוטונומית בהיקף של 37 מיליון שקל לטובת הסדר החוב המתגבש בסנטראל יורופיאן. הערבות תינתן לתקופה של שנתיים, ותיחשב כהלוואת בעלים שתישא ריבית שנתית של 12%. בנוסף יינתנו לקבוצת המשקיעים בטוחות, בהן שעבוד שוטף על נכסי החברה ושעבוד על מניותיהם של רינות ועופר. צמח אף צפוי להתמנות לתפקיד ניהולי בכיר בפרימיום, כשרינות ימשיך לכהן בתפקידו כיו"ר, והמנכ"ל הנוכחי יישאר בתפקידו.

ההסכם כפוף להשלמת הסדר החוב בסנטראל יורופיאן עם מחזיקי האג"ח שלה, ולאישור אסיפת בעלי המניות של פרימיום. בנוסף, על קבוצת המשקיעים להעביר בתוך שישה ימים ערבות בנקאית בהיקף השקעתם העתידית, כדי לאפשר להתקדם לחתימת ההסכם. ל"כלכליסט" נודע כי צמח החל כבר בבדיקת נכסי הקבוצה בישראל ובחו"ל.

מו"מ ארוך

פרימיום פי.אייץ' והחברה־הבת סנטראל יורופיאן נמצאות כבר חודשים ארוכים במו"מ להסדר חוב מול מחזיקי האג"ח של סנטראל. בנובמבר האחרון הציגה סנטראל מתווה עקרוני להסדר, שכלל תספורת של כ־60% מהחוב והנפקת סדרת אג"ח חדשה בהיקף של 40 מיליון שקל, והוזכרה אפשרות להכנסת משקיע חיצוני לחברה. לסנטראל סדרת אג"ח אחת בהיקף של 130 מיליון שקל. נציגות בעלי האג"ח, שבה יושבים שמואל אשל ומעיין פז, מנהלת את המו"מ מול נמרוד רינות המכהן כיו"ר שתי החברות. עד כה הצליח רינות להסדיר את החובות מול הבנקים הזרים, המממנים את נכסי החברה באירופה. רינות הגיע להסכמי פריסת חובות מול המערכת הבנקאית, הכוללים הפחתת ריביות ומחיקה של חלק מהחוב.

פלטפורמה למזרח אירופה

אבי צמח פועל בשוק הנדל"ן בישראל זה 26 שנה ועוסק בבניית מבני מגורים, פרויקטים של תמ"א 38 ופרויקטים של פינוי־בינוי. צמח פועל בתחום כשותף בכיר בחברת ניו סיטי גרופ והנו הבעלים של חברת שחף הנדסה - חברה קבלנית הרשומה באיגוד הקבלנים.

רות עופר, צילום: צפריר אביוב רות עופר | צילום: צפריר אביוב רות עופר, צילום: צפריר אביוב

קבוצת המשקיעים בראשותו צופה כי לאחר ההשגות עם הבנקים והסדר החוב עם המחזיקים, תהפוך פרימיום לחברה עם הון עצמי חיובי של 60–70 מיליון שקל לעומת הון שלילי של כ־110 מיליון שקל כיום. קבוצתו של צמח אף מאמינה כי סנטראל יכולה לשמש כפלטרפורמה טובה אם תחל התאוששות בשוק הנדל"ן במזרח אירופה, כשהיא נהנית מהסכמי מימון נוחים יותר כיום. במקביל, ישנה גם אפשרות כי צמח יפעל להרחיב את תחומי פעילות החברה בישראל לתחומי התמחותו – תמ"א 38 ופרויקטי פינוי־בינוי.

נראה כי הודעת החברה מקדמת את ההסדר, אולם עדיין לא ברורה מידת הנכונות של מנהלי העיזבון של יולי עופר (בעל השליטה בפרימיום שהלך לעולמו לפני יותר משנה) להזרים הון במסגרת ההסדר. עם זאת, נראה כי תרומה או היעדר תרומה לא ימנעו את חתימת ההסדר.

בפני המחזיקים עומדות כעת שתי אפשרויות. הראשונה היא שמנהלי העיזבון יסכימו לתרום להסדר, או שהם יסרבו לכך - ואז הם יתבעו אותו. בכל מקרה, הכספים שיתקבלו מהעיזבון מהווים רק אפסייד להסדר המתגבש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות