אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל ויתרה על הכוונה לתבוע את "תמר" על הפרת הסכם צילום: אלבטרוס

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל ויתרה על הכוונה לתבוע את "תמר" על הפרת הסכם

צוות משפטי שהקים מנכ"ל החברה גילה שחברת החשמל תתקשה להוכיח שנגרם לה נזק מהחלטות רגולטוריות של רשות החשמל. זו הטילה פיקוח חדש על חלוקת הגז שעוברת בצנרת ההולכה ממאגר תמר לישראל

06.02.2013, 21:28 | ליאור גוטמן

חברת החשמל ויתרה לאחרונה על האפשרות לתבוע את שותפות "תמר" בגין הפרת הסכם. כך נודע ל"כלכליסט". ההחלטה נפלה לאחר שצוות משפטי שהקים מנכ"ל החברה אלי גליקמן גילה שחברת החשמל תתקשה להוכיח שנגרם לה נזק מהחלטות רגולטוריות של רשות החשמל, מה שהוביל כאמור לזניחת הרעיון.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", לפני כחודשיים בחן גליקמן אפשרות להמליץ לדירקטוריון החברה לבטל את הסכם הגז שנחתם בקיץ 2012 בין חברת החשמל לשותפות תמר. הסיבה: רשות החשמל, היא הרגולטור שמפקח על יצרני החשמל, הטילה פיקוח חדש על חלוקת הגז במשק שתכליתו חלוקת מכסת הגז שעוברת בצנרת ההולכה ממאגר תמר לישראל.

הפיקוח נולד לאחר שהתגלה שקיבולת ההולכה של הצינור קטנה עבור כלל הלקוחות. מאחר שמערכת ההולכה כוללת צינור בודד, בשעות שיא של ביקוש כלל הצרכנים יתחלקו במכסת הגז שזורמת בצנרת פרט למגזר התעשיינים שזכה לחסינות מהסכם החלוקה. לפיכך, בימי הקיץ החמים, בהם צריכת החשמל והביקוש לגז הם בשיאם, חברת החשמל תאלץ להפנות חלק מהגז שזורם בצנרת לטובת מפעלי תעשייה, כאשר את האנרגיה שחסרה לחברת החשמל להפעלת תחנות כוח היא תשלים באמצעות שימוש בסולר יקר. גליקמן טען שמדובר בהסכם מפלה, מה שהוביל לבדיקה.

הסכם הגז עם שותפות "תמר" נחשב להסכם האנרגיה הגדול בישראל. במסגרת ההסכם התחייבה חברת החשמל לרכוש 42.5 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי לתקופה של 15 שנה, עם אפשרות עתידית לרכישת מכסת גז נוספת ועד לתקרה של עד 99 מיליארד מ"ק, בשווי מצטבר של 16-10 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות