אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ונצואלה מובילה פיחות במטבע; "צ'אבס אישר את המהלך" צילום: איי פי

ונצואלה מובילה פיחות במטבע; "צ'אבס אישר את המהלך"

מדובר בהפחתת שווי המטבע המקומי מול הדולר בקרוב לשליש, והשלטון במדינה לא המתין לעריכת בחירות כדי לבצעה

09.02.2013, 09:37 | סוכנויות הידיעות
ונצואלה הכריזה אתמול (ו') כי היא מובילה מהלך של פיחות במטבע שלה - מהלך שנחשב כחיוני ביותר לכלכלתה אך במקביל עשוי להעלות את האינפלציה לרמות גבוהות יותר.

קראו עוד בכלכליסט

"ניו יורק טיימס" מדווח כי הפיחות, שהוריד את שווי המטבע המקומי מול הדולר בקרוב לשליש, נועד לייצב את המימון הממשלתי ולהקל על השוק. המהלך היה צפוי, אך לא היה ברור האם בכירים בממשלה יסכימו לנקוט בצעד בעל השלכות מסוכנות בזמן שהנשיא הוגו צ'אבס נמצא מחוץ למדינה לאחר שעבר ב-11 בדצמבר טיפולים בקובה נגד סרטן.

במידה שצ'אבס לא יוכל להמשיך לתפקד כנשיא, ייערכו בחירות מיוחדות. אנליסטים רבים העריכו עבר כי הממשלה עשויה לדחות את הפיחות עד לאחר קיום אותן בחירות. "הפיחות עתה מהווה סימן לפרגמטיזם, שכן כולנו מודעים לכך שיש סבירות שייאלצו לערוך בקרוב בחירות לנשיאות", אמר לעיתון הכלכלן פרנסיסקו רודריגז מבנק אוף אמריקה, "הצעד הזה מצביע על כך שהם מוכנים לתקן עיוותים כלכליים".

ונצואלה. זקוקה לכסף נוסף ממכירת הנפט, צילום: בלומברג ונצואלה. זקוקה לכסף נוסף ממכירת הנפט | צילום: בלומברג ונצואלה. זקוקה לכסף נוסף ממכירת הנפט, צילום: בלומברג

מטבע הבוליבר יוצב על רמה של 6.3 לעומת הדולר, כשעד כה הוא נקבע על 4.3. שר האוצר של המדינה, חורחה ג'יורדני, מסר כי צ'אבס, שלא נראה או נשמע בציבור כבר למעלה משמונה שבועות, אישר את המהלך. "הנה חתימת הנשיא, אם אתם רוצים לנסות לזהות אותה או אם עדיין יש לכם ספקות", הוא אמר.

הפיחות יסייע לממשלה לאזן את ספרי המאזנים שלה, בכך שתקבל יותר בוליבר עבור הדולרים שהיא מרוויחה ממכירת נפט בשווקים העולמיים. הכלכלה של ונצואלה תלויה במידה רבה בנפט, כשהמכירות מהוות 95% מכלל הייצוא. המדינה היא ספקית הנפט הרביעית בגודלה לארצות הברית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה