אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהפכה בצמרת העולמית: סין הפכה למעצמת המסחר הגדולה ביותר צילום: בלומברג

מהפכה בצמרת העולמית: סין הפכה למעצמת המסחר הגדולה ביותר

סין עקפה את ארה"ב בהיקף סחר החוץ ב-2012, כשהיקף הייבוא והייצוא שלה אשתקד הסתכם ב-3.87 טריליון דולר

10.02.2013, 11:25 | סוכנויות הידיעות

סין עקפה את ארה"ב והפכה למדינה המובילה בעולם בהיקף סחר החוץ בשנה שעברה על פי שיעור הייבוא והייצוא של המדינה. כך מדווחת סוכנות בלומברג.

קראו עוד בכלכליסט

בעוד מחזור הייצוא והיבוא של ארה"ב הסתכם ב-3.83 טריליון דולר בשנה שעברה, לפי נתוני משרד המסחר האמריקאי מהשבוע שעבר, הרי שלפי דיווחי מנהל המכס הסיני, הסתכמו הייצוא והייבוא בסין באותה התקופה ב-3.87 טריליון דולר. לסין היה בשנה שעברה עודף מסחרי של 231.1. מיליארד דולר ואילו לארה"ב היה גירעון מסחרי של 727.9 מיליארד דולר.

עלייתה של סין לראש פירמידת המסחר הגלובלי מעניקה לה השפעה הולכת וגדלה, הופכת אותה לשותפת הסחר החשובה ביותר למדינות כמו גרמניה ומאיימת להפר את האיזון שבין גושי המסחר האזוריים.

אתר בנייה בסין. סיימה את השנה עם עודף מסחרי של 727 מיליארד דולר אתר בנייה בסין. סיימה את השנה עם עודף מסחרי של 727 מיליארד דולר אתר בנייה בסין. סיימה את השנה עם עודף מסחרי של 727 מיליארד דולר

"סין הופכת לשותפת המסחר החשובה ביותר עבור מדינות רבות ברחבי העולם. בקצב הזה, עד תום העשור יהיו מדינות אירופיות שינהלו עם סין מסחר בשיעור גדול יותר ממה שהן מנהלות עם שותפות מסחר שלהן באירופה", אמר לבלומברג ג'ים אוניל, כלכלן גולדמן זאקס והאיש שהמציא את הכינוי BRICS (הכינוי לארבעת השווקים המתעוררים המובילים בעולם - ברזיל, רוסיה, סין והודו).

התמ"ג האמריקאי (עדיין) מנצח

עם זאת, כלכלתה של ארה"ב עדיין כפולה בגודלה מזו של סין, על פי נתוני הבנק העולמי. ב-2011 היה התוצר המקומי הגולמי של ארה"ב 15 טריליון דולר לעומת 7.3 טריליון דולר בסין.

סין הפכה לייצואנית הגדולה בעולם ב-2009 בעוד שארה"ב נותרה ליבואנית הגדולה בעולם עם יבוא שהסתכם ב-2.28 טריליון דולר בשנה שעברה לעומת 1.82 טריליון דולר בסין.

על אף שסין היא צרכנית האנרגיה הגדולה בעולם, יצרנית הרכבים המובילה בעולם ומחזיקה ברזרבות המטבע הזר הגדולות בעולם הרי שחלק ניכר מהמסחר הסיני מצריך ייבוא חלקים וחומרים לשם הרכבה וייצוא מחדש המוסיף רק "ערך מוסף צנוע לנתוני הסחר שלה", הסביר אסואר פרסאד, חבר לשעבר בקרן המטבע העולמית.

הגירעון המסחרי של ארה"ב עם סין, שהגיע לשיאו ב-2012 עלול להיות נקודת התלקחות במתח השורר בין שתי המדינות, אומר פרסאד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות