אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ד"ר ווטסון הולך לעבוד: מחשב העל החל להמליץ על טיפולים בסרטן

ד"ר ווטסון הולך לעבוד: מחשב העל החל להמליץ על טיפולים בסרטן

המחשב המפורסם, שניצח מתמודדים אנושיים במשחק הטריוויה ג'פורדי ו"למד" רפואה, מתחיל להציג תוצאות; IBM החלה להפיץ יישומים רפואיים שמבוססים על עיבודי המידע והיכולות של המחשב

10.02.2013, 11:53 | עומר כביר

ווטסון, מחשב העל של IBM שזכה לתהילת עולם כשגבר על שני מתמודדים אנושיים במשחק הטריוויה ג'פורדי, יתחיל לסייע לבית חולים בטיפול בחולי סרטן הריאות - כך נמסר מענקית המחשוב בהודעה לעיתונות.

קראו עוד בכלכליסט

ב-2011, בסמוך לניצחון בשעשועון הטריוויה הודיעה IBM שיכולות הניתוח ואחזור המידע של ווטסון ייושמו בתחום הרפואה. בשנה שעברה החלה החברה לעבוד, בנפרד, עם מרכז הטיפול בסרטן על שם סלואן-קטרינג ועם חברת הביטוח הרפואי WellPoint לצרוך פיתוח אפליקציות רפואיות שמסתמכות על ווטסון.

ווטסון. מטריוויה להמלצות טיפול בחולי סרטן ווטסון. מטריוויה להמלצות טיפול בחולי סרטן ווטסון. מטריוויה להמלצות טיפול בחולי סרטן

במשך חודשים עמלו אנשי טכנולוגיה ורפואה במשך אלפי שעות על מנת ללמד את ווטסון לעבד, לנתח ולפרש מידע רפואי מורכב תוך שימוש בשפה טבעית. התוצאה נחשפה בסוף השבוע - בדמות שני יישומים רפואיים מבוססי ווטסון שזמינים לראשונה באופן מסחרי.

ווטסון יבחר טיפולים לחולים

היישום המעניין יותר, שפותח בשיתוף עם המרכז על שם סלואן-קטרינג, ישמש לצורך בחירת הטיפול המתאים ביותר לחולים בסרטן הריאות. לצורך פיתוח היישום הוזנו לווטסון 1,500 תיקי חולים, והמחשב אומן איך לחלץ ולפרש את הערות הרופאים, בדיקות המעבדה והמחקר הרפואי. מידע זה הצטרף ל-600 אלף פרטי מידע רפואה, שני מיליון עמודי טקסט מ-42 כתבי-עת רפואיים וניסויים בתחום האונקולוגיה. בנוסף, עבר ווטסון הליך הדרכה הדומה לזה של סטודנטים לרפואה, ותוחקר על ידי רופאים בכל פעם שהציג תשובה שגויה.

כתוצאה, יכול ווטסון לספק לאונקולוגים הצעות לטיפול מיטבי בחולי סרטן ריאה, על סמך מידע רפואי מפורט, ולרופאים מכל העולם לגשת למידע ולהצעות של ווטסון לצורך קבלת החלטות בטיפול בפציינטים. בכל מקרה, מבהירים המפתחים, ווטסון לא יקבל את ההחלטה הסופית. שני מרכזי טיפול בארה"ב כבר אמצו את היישומם החדש ויעשו בו שימוש בחודש הבא.

גם רופא, גם מומחה ביטוח

היישום השני, שפותח בשיתף עם WellPoint, נועד לסייע בקבלת החלטות בתחום הביטוח הרפואי. לצורך פיתוח יישום זה הוזנו לווטסון 25 אלף תרחישים ו-1,500 תיקים רפואיים אמיתיים, והוא עבר 14.7 אלף שעות אימון. אלו מאפשרים לו לעבד בקשות רפואיות שכיחות מצד מבוטחי החברה ולספק תשובה בהתאם לנהלים שקבעה. יישום זה נמצא בשימוש מאז דצמבר בחמישה משרדים אזוריים של WellPoint.

שימושים אלו של ווטסון מעוררים, בקרב חובבי המד"ב לפחות, אסוציאציה למולטיבאק, מחשב-העל הבדיוני של הסופר אייזיק אסימוב שהיה חלק מרכזי בהליך קבלת ההחלטות בסיפוריו. יש לקוות שסופו של ווטסון יהיה, לפחות, שונה מזה של מולטיבאק בסיפור הקצר "כל הצרות שבעולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות