אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדשות התרבות: ראפ, יודאיקה וברווז איור: דודו גבע

חדשות התרבות: ראפ, יודאיקה וברווז

אמינם עומד להוציא אלבום חדש לקראת הקיץ, מכירה של אוסף יודאיקה נדיר תיערך בסותביס ניו יורק, ובעין חרוד ייפתח סטודיו ע"ש דודו גבע

11.02.2013, 09:08 | גיא בניוביץ', רעות ברנע, נטע שמעוני

סלים שיידי חוזר. שורה ארוכה של עיתוני מוזיקה ברחבי העולם כבר בחרו אותו לרשימת האלבומים שהכי מצפים להם בשנה הקרובה. ובסוף השבוע הודיע רשמית מנכ"ל חברת שיידי רקורדס פול רוזנברג כי האלבום החדש של הראפר אמינם אכן ייצא השנה, ככל הנראה באזור יוני.

אמינם צפוי לחגוג את האלבום בהופעות באירופה וכן בשורה של פסטיבלים באי הבריטי, ובהם לידס ורדינג באוגוסט. זהו אלבום האולפן השמיני של מרשל מאת'רס, שלוש שנים אחרי "Recovery", והוא צפוי לכלול את שיתוף הפעולה הקבוע עם מפיק־העל ד"ר דרה, והופעות של הראפר פיפטי סנט, שגם אלבומו החדש, "Street King Immortal", צפוי לצאת סוף סוף השנה, לאחר שסבל מעיכובים שונים.

אמינם. הופעות בפסטיבלים באירופה, צילום: אם סי טי אמינם. הופעות בפסטיבלים באירופה | צילום: אם סי טי אמינם. הופעות בפסטיבלים באירופה, צילום: אם סי טי

מכירת יודאיקה בניו יורק. ב־29 באפריל יעמיד בית המכירות סותביס את אוסף היודאיקה של מייקל וג'ודי שטיינהארט למכירה פומבית בניו יורק. בני הזוג שטיינהארט ידועים כנדבנים ותומכים באמנויות וכתומכים חשובים של מוזיאון ישראל בירושלים. את איסוף חפצי היודאיקה החלו לפני כ־30 שנה. על פי דבריה של יו"ר סותביס ישראל רבקה סקר, המכירה היא "הזדמנות חד־פעמית להתחבר אל ההיסטוריה האישית ואל המורשת היהודית".

בסוף ינואר התקיימה בסותביס ניו יורק תצוגה מוקדמת, ובמהלך מרץ ואפריל יוצגו פריטים נבחרים מתוך ה־400 שיעמדו למכירה במוסקבה, לונדון וירושלים. הפריט המרכזי שיעמוד למכירה הוא משנה תורה מפרנקפורט מאמצע המאה ה־15, המוערך במחיר של 4.5–6 מיליון דולר. עוד יעמדו למכירה כלי לנטילת ידיים מברונזה בדמות אריה מסוף המאה ה־12 המוערך במחיר של 200–400 אלף דולר, וצלחת כסף נדירה מתקופת המלך ג'ורג' ה־1 המוערכת במחיר של 400–600 אלף דולר. בשבוע הבא תתקיים חשיפה ראשונה של פרטים מהאוסף בסותביס ישראל.

סטודיו דודו גבע בעין חרוד. כולם מכירים את בובת הברווז שהוצבה על גג עיריית תל אביב לזכר דודו גבע, העיתונאי, הסאטיריקן והמאייר המבריק שמת ב־2005. אבל גם אחרי שהברווז ירד מהגג והועבר לכיכר מסריק נותר הצורך להנציח את יצירתו של גבע. וכך, השבוע ייפתחו שעריו של האוצר הגדול ביותר שניתן למעריציו: ביום השנה השמיני למותו (שבת, 16 בפברואר) ייחנך במשכן לאמנויות עין חרוד סטודיו על שם גבע, שיכלול מבחר עצום מיצירותיו. באירוע הפתיחה ידברו יאיר גרבוז, מולי שגב (עורך "ארץ נהדרת"), יוסי פולק וניב מג'ר ("ניצה ולחם"), ויספרו על גבע, על השפעתו עליהם ועל עבודותיו. תוצב גם עמדה לצפייה בסרטונים שיצר גבע, לצד קטעי ראיונות עמו וסרטים שנעשו לאחר מותו.

הברווז, סימן ההיכר של דודו גבע, איור: דודו גבע הברווז, סימן ההיכר של דודו גבע | איור: דודו גבע הברווז, סימן ההיכר של דודו גבע, איור: דודו גבע

למעריצים הסנטימנטליים יותר תוקדש הספרייה הפרטית של גבע, ואפילו שולחן העבודה, מכונת הצילום ושולחן האור שלו יעמדו לרשות המבקרים. במסגרת האירוע תתקיים הופעה של שלומי שבן וימי ויסלר. על עיצוב החלל והסדנה אחראית יעל רשף, שהיתה המעצבת הגרפית של גבע בשנותיו ב"מעריב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות