אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבחן המענק: 1.1 מיליון שקל מהסיבה הלא נכונה צילום: אוראל כהן

מבחן המענק: 1.1 מיליון שקל מהסיבה הלא נכונה

דו"ח בנק ישראל ריסק את הנימוק שסיפק מזרחי טפחות למענק שניתן אשתקד ליו"ר יעקב פרי

11.02.2013, 08:20 | שניר הנדלר
דו"ח הבדיקה הסופי של בנק ישראל בנושא היבטי ממשל תאגידי במזרחי טפחות, שפורסם בשבוע שעבר, מצא כשלים בתפקודו של יו"ר הבנק לשעבר יעקב פרי. "תפקידו של היו"ר הוא לדאוג לתפקודו התקין והיעיל של הדירקטוריון. היו"ר לא ביצע את האמור לעיל, על אף פניות של דירקטורים ושל המנכ"ל", נכתב בדו"ח הבדיקה שהתבסס על פרוטוקולים מישיבות דירקטוריון ב־2011–2012.

יעקב פרי, צילום: אוראל כהן יעקב פרי | צילום: אוראל כהן יעקב פרי, צילום: אוראל כהן

בשונה מן ממצאי בנק ישראל, בדירקטוריון מזרחי טפחות דווקא העריכו מאוד את פועלו של יו"ר הדירקטוריון והחליטו ביולי אשתקד לפנק אותו במענק של 1.1 מיליון שקל עבור 2011, שהזניק את עלות שכרו השנתי בשנה זו ל־2.6 מיליון שקל. בדו"חות הבנק נכתב כי "צוינה בנימוקי ועדת הביקורת והדירקטוריון לבקשת המענק וגובהו תרומתו הרבה של היו"ר ליישום עקרונות הממשל התאגידי בבנק ותפקודו התקין והיעיל של הדירקטוריון". גם העובדה שחברת הייעוץ אנטרופי, המספקת למוסדיים חוות דעת על אופן ההצבעה באסיפות, המליצה להתנגד למענק - לא מנעה מבעלי המניות לאשרו.

העיסוק בשכרו של פרי אולי נראה מעט קטנוני, כעת משפרש ומונה לחבר כנסת מטעם יש עתיד, אלא שדו"ח הבדיקה של בנק ישראל חולק על אחד מנימוקי הדירקטוריון למענק שקיבל פרי ומלמד עד כמה נימוקי הדירקטוריון בקביעת התגמול הם לרוב חותמת גומי ותו לא. לשאלת "כלכליסט" האם בעקבות ממצאי הדו"ח מתכוון יו"ר מזרחי טפחות היוצא להחזיר חלק מהמענק סירב פרי להגיב.

ההחלטה על המענק לפרי באה טרם כניסתו של תיקון 20 לחוק החברות, שנועד ליצור תהליך קבלת החלטות מושכל ושקוף בנושא שכר לאור העלייה בתגמול בחברות הציבוריות ללא הסבר סביר. התיקון קבע שוועדת דירקטוריון עצמאית תקבע מדיניות תגמול לבכירים בהתאם לביצועי החברה. מכיוון שהמענק לפרי ניתן לפני יישום התיקון יכול היה מזרחי טפחות להסתייע עוד בשלל התירוצים המקובלים: "ההחלטה לאישור המענק ליו"ר נתקבלה לאור תרומתו להישגי הבנק ב־2011", "המענק ראוי וסביר בנסיבות העניין", כדי לכסות על היעדר פרמטרים איכותיים וכמותיים לקביעת המענק.

הפרמטר ההשוואתי היחיד אולי שהביא הבנק בחשבון היה כי "סכום המענק ליו"ר גבוה ב־10% מהמענק ששולם לו ב־2010 לאחר עיון בנתונים בקשר לשכר, המענקים וכתבי האופציה שהוענקו ליושבי הראש בבנקים, בחברות ביטוח ובחברות ציבוריות במגזר פיננסי". אך נימוק זה מדגיש ששדרוג המענק לפרי לא נבע מביצועים יוצאי דופן, אלא מתוך מחשבה שאם הבונוס המגיע ליו"ר נמוך מדי, צריך לתת לו מה שהמתחרה קיבל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות