אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ההגבלים: לבטל את הפטור שמאפשר למשווקי תוצרת חקלאית לתאם מחירים צילום: אוראל כהן

רשות ההגבלים: לבטל את הפטור שמאפשר למשווקי תוצרת חקלאית לתאם מחירים

בעקבות החלטות ועדת קדמי פרסמה הרשות תזכיר הצעת חוק שנועד למנוע היווצרות קרטלים של תוצרת חקלאית: "יקדם את רווחתם של הצרכנים"

11.02.2013, 10:34 | הדר קנה
רשות ההגבלים העסקיים מבקשת לבטל את הפטור של סיטונאים המאפשר להם לתאם מחירי תוצרת חקלאית.

קראו עוד בכלכליסט

הרשות פרסמה אתמול (א') תזכיר הצעת חוק למשרדי הממשלה, שמטרתו לצמצם את הפטור החקלאי שקיים כיום בחוק ההגבלים העסקיים, ולהוציא את המשווקים הסיטונאים של תוצרת חקלאית, שאינם חקלאים, מחוץ להגנתו של הפטור. החקלאים ימשיכו ליהנות מהפטור, וכך גם משווקים המצויים בבעלות מלאה של חקלאים.  

המהלך נעשה בעקבות החלטת הממשלה באוקטובר האחרון לאמץ את המלצות ועדת קדמי, שקבעה כי יש לפעול לצמצום היקפו של הפטור החקלאי המאפשר גם למשווקים בסיטונות לשתף פעולה במכירת הסחורה לרשתות השיווק, לדוגמה על ידי תיאום מחירים וחבירה לקרטלים בשוק. המטרה של המהלך היא למנוע מצב שבו הצרכנים בישראל יסבלו משני קרטלים מצטברים של תוצרת חקלאית: הראשון של החקלאים והשני של משווקים בסיטונות שאינם מגדלים.

ירקות בשוק, צילום: שאול גולן ירקות בשוק | צילום: שאול גולן ירקות בשוק, צילום: שאול גולן

חוק ההגבלים העסקיים אוסר על הסדרים והסכמים שעלולים לפגוע בתחרות אלא אם ניתן להם אישור או פטור מראש, למעט כמ פטורים שקבועים בחוק. כיום קובע החוק פטור גורף מהאיסורים גם לחקלאים וגם למשווקים של תוצרת חקלאית.

הרשות סבורה כי התיקון המוצע ימנע ניצול לרעה של הפטור על ידי גופים שאינם חקלאים. בנוסף, השינוי בחקיקה יקרב את הדין הישראלי לאמריקאי ולאירופי, המאפשרים פטור למגדלים, אך לא למשווקים הסיטונאיים שאינם מעורבים בגידול.

  

הממונה על ההגבלים דיויד גילה אמר: "כמי שרואה מולו את החובה להגן על כלל ציבור הצרכנים בישראל מפני פגיעה בתחרות, אני סמוך ובטוח כי התיקון המוצע של הפטור החקלאי יקדם את רווחתם של הצרכנים בישראל ויתרום למהלך הרוחבי שמובילה הממשלה להורדת מחירי המזון, וזאת מבלי לפגוע במעמדם של חקלאי ישראל".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות