אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרווח יכול לחכות: פסגות והראל בקרב על נתח שוק בתעודות סל צילום: גיא חמוי

הרווח יכול לחכות: פסגות והראל בקרב על נתח שוק בתעודות סל

הראל חיכתה עד שפסגות יוציא תשקיף בשביל לראות מהם דמי ניהול שיגבה על תעודות הסל העוקבות אחר מדד התל בונד החדש, ופרסמה דמי ניהול נמוכים יותר. יועצי ההשקעות בבנקים עידכנו את פסגות שהוריד את דמי הניהול כבר למחרת

12.02.2013, 08:08 | רחלי בינדמן

האות לפתיחת התחרות בשוק תעודות הסל ניתן. שלשום פרסם בית ההשקעות פסגות תשקיף הנפקה של תעודות סל העוקבות אחר מדד תל בונד צמודות ומדד תל בונד צמודות יתר עם דמי הניהול שנקבעו על 0.45%. פסגות תעודות סל, שמנוהלת על ידי גיל שפירא, גם זיכתה את הרוכשים בהנפקה בהנחה של 0.2% על מחיר התעודה. כך, למשל, אם מחיר התעודה עמד על 100, המחיר בהנפקה עמד על 98.8.

קראו עוד בכלכליסט

חברת תעודות הסל של הראל המנוהלת על ידי אורי שור בחרה להמתין בסבלנות עד שהמתחרים ישיקו את התעודות החדשות שלהם כדי לפרסם כמה שעות לאחר מכן תשקיף עם דמי ניהול אטרקטיביים יותר. על פי התשקיף, הראל תגבה על אותן תעודות סל דמי ניהול של 0.15%, והן יימכרו בהנחה של 0.15% על מחיר התעודה עבור הרוכשים בהנפקה. משמעות הדבר שרוכשי התעודות בהנפקה יצטרכו להחזיק בתעודה למשך שנה לפחות כדי שהראל תגיע לנקודת איזון על ההנחה שהעניקה ותתחיל להרוויח על דמי הניהול.

בעקבות פרסום התשקיף של הראל מיהרו היועצים בבנקים להרים טלפון לאנשי השיווק של פסגות ולהתריע שהראל מציעה דמי ניהול אטרקטיביים יותר, דבר שיקשה על היועצים להמליץ ללקוחות על התעודות של פסגות. בלית ברירה, נאלץ פסגות להודיע אתמול כי הוא מוריד את דמי הניהול מ־0.45% ל־0.15%, בדומה לדמי הניהול של הראל. משמעות הדבר עבור מי שרכש את תעודות הסל החדשות של פסגות בהנפקה בהנחה של 0.2%, היא שהוא נהנה מהחזקה של תעודת סל לתקופה של שנה וארבעה חודשים ללא דמי ניהול.

אורי שור, מנכ"ל הראל סל של הראל פיננסים אורי שור, מנכ"ל הראל סל של הראל פיננסים אורי שור, מנכ"ל הראל סל של הראל פיננסים

אך התחרות לא מתקיימת רק בין תעודות הסל. עוד בטרם הנפיקו החברות תעודות סל שעוקבות אחרי המדדים הללו, היו קיימות בשוק קרנות נאמנות מחקות, שהונפקו בין היתר על ידי פסגות, העוקבות אחר המדדים בדמי ניהול של 0%. היתרון ללקוח ברכישת תעודת סל שעוקבת אחרי המדד טמון בכך שהתעודה, בניגוד לקרן המחקה, מתחייבת להשיג את תשואת המדד. בנוסף, חברות הסל מעניקות ליועצים בבנק הנחות עבור הלקוחות, מה שקרן נאמנות לא יכולה לעשות.

מעניין לציין כי בניגוד לפסגות והראל, חברות תעודות הסל הגדולות - קסם, תכלית ומיטב תעודות סל - בחרו, לפחות לעת עתה, שלא להשתתף בתחרות האגרסיבית הזו על דמי הניהול שלא מאפשרת להן להרוויח על אותן תעודות לפחות שנה ממועד ההנפקה.

בימים אלו מנסה בית ההשקעות מיטב למכור את חברת תעודות הסל שלו על רקע המיזוג הצפוי עם דש. אם פסגות שמתמודד על הרכישה יזכה לבסוף, הוא יוריד שחקן אחד מהמגרש התחרותי הזה. לעומת זאת, אם מנורה המתמודדת אף היא ולא מחזיקה בפעילות תעודות סל משלה תזכה, התחרות עשויה אף להחריף לשמחת הלקוחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות