אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח ה"מאני טרי": 46% מהקרנות הישראליות לא השקיעו ברבעון האחרון צילום: עמית שעל

דו"ח ה"מאני טרי": 46% מהקרנות הישראליות לא השקיעו ברבעון האחרון

לפי ניתוח שביצעה חברת PwC ישראל, שיעור גיוסי ההון ירד בצורה בולטת ב-2012. "הקרנות הישראליות מפנות מקומן לגופי השקעה פרטיים, בעיקר זרים", הסביר רובי סולימן, בכיר בחברה

12.02.2013, 15:47 | אסף גלעד

חברות סטארט-אפ ישראליות שמגובות בקרנות הון סיכון גייסו בשנה החולפת כ-30% פחות מבשנה שלפניה, כך מדווחת פירמת רואי החשבון PwC ישראל בדו"ח ה"מאני-טרי" שלה שפורסם היום (ג').

קראו עוד בכלכליסט

על פי הדיווח, חברות הסטארט-אפ גייסו השנה 867 מיליון דולר בלבד, לעומת 1.2 מיליארד בשנה שעברה. 2012 הייתה אף יבשה יותר מ-2010, במהלכה גייסו החברות 884 מיליון דולר, 2% מעל לסכום שגויס בשנה החולפת. גם ביחס לממוצע ההשקעות השנתי, 1.06 מיליארד דולר, מדובר בנתון נמוך ב-28%.

הקרנות הזרות ממלאות את הוואקום

הנתונים של המאני טרי תואמים לאלה של חברת המחקר IVC שדיווחה גם היא בחודש שעבר על ירידה של 10% בהון שגייסו חברות הסטארט-אפ בשנה שעברה, להיקף של 1.92 מיליארד דולר. אלא שבעוד שהמאני טרי בודק השקעות של חברות המגובות בהון סיכון ישראלי, ב-IVC מתייחסים לכלל ההשקעות בסטארט-אפים. הסבר נוסף לירידה החדה בהשקעות שנמצא בדו"ח המאני טרי הוא העובדה שהדו"ח אינו מחשיב בספירה את גיוסי ההון שנעשים על ידי קרנות זרות תוך אי-שיתוף הקרנות הישראליות, מגמה שהולכת וגוברת בשנים האחרונות.

רובי סולימן, ראש מגזר ההייטק ב-PwC ישראל רובי סולימן, ראש מגזר ההייטק ב-PwC ישראל רובי סולימן, ראש מגזר ההייטק ב-PwC ישראל

"ההייטק הישראלי חווה בשנים האחרונות מגמה מתמשכת של שינוי במקורות המימון. קרנות הון הסיכון הישראליות, שהיו מקור המימון המרכזי והשתתפו במימון במרביתן המכרעת של העסקאות המהותיות בישראל, מפנות מקום לגופי השקעה חלופיים כמו גופי השקעה פרטיים, בעיקר זרים, קרנות הון סיכון זרות ללא נציגות בישראל, אנג'לים ומיקרו-קרנות", אמר רובי סולימן, שותף, ראש מגזר ההייטק בפירמת PwC ישראל שערכה את הדו"ח.

ואכן, שיעור הקרנות הישראליות שלא ביצע כלל השקעה השנה שבר שיאים. ברבעון האחרון 46% מכלל הקרנות הישראליות לא ביצעו השקעה, לאחר שיא של 51% שנרשם ברבעון הראשון בשנה שעברה.

רווחי 2012 ישפרו את שיעור ההשקעה ב-2013

למרות היובש בגיוסי הון לחברות הסטארט-אפ סבור סולימן כי היקף האקזיטים הגבוה בשנה שעברה, שיכניס למשקיעים כ-5.5 מיליארד דולר יביא עמו תשואות טובות יותר עבור הקרנות, ויקל על חלק מהקרנות הישראליות להמשיך ולגייס הון בשנה זו.

"עם זאת, בהתבוננות קדימה לשנת 2013, יש להניח כי לא נראה עלייה בהשקעות בחברות מגובות הון סיכון וכי המגמה למעבר לגופי השקעה אלטרנטיביים תימשך" אמר סולימן.

95% מכלל החברות שגייסו הון, 201 במספר, רשומות כישראליות, ו-25% מכלל החברות גייסו הון מהמדען הראשי. 181 מיליון דולר הושקעו בסך הכל באותן חברות השנה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות