אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארדן מתנגד לפרויקט תעלת הימים - יהרוס את מרקם ים המלח צילום: נמרוד גליקמן

ארדן מתנגד לפרויקט תעלת הימים - יהרוס את מרקם ים המלח

מחר (ד') אמור הבנק העולמי להחליט האם לתת "אור ירוק" למימון הפרויקט, שעלותו נאמדת בכ-4 מיליארד דולר

12.02.2013, 23:13 | ליאור גוטמן

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן פרסם היום (ג') התנגדות רשמית לפרויקט תעלת הימים שיחבר בין ים סוף לים המלח. מדובר בכריית תעלה לאורך יותר מ-200 ק"מ מאזור ים סוף שבצד הירדני צפונה, כאשר המטרה העיקרית היא לספק מים למתקן התפלה שיוקם בשטח ירדן. במקביל לכביש הערבה הישראלי לטובת תושבי הממלכה ההאשמית ואזרחי הרשות הפלסטינית. עודפי המים שלא יעברו במתקן ההתפלה עתידים להגיע למעגן הצפוני של ים המלח ולמלא אותו, זאת לאחר ששנים רבות היא ניזון בצורה מעטה ממקורות נהר הירדן, גשמים ונחלים.

קראו עוד בכלכליסט

אחד האנשים שהוזכרו כמתעניינים בפרויקט הקמת מתקן ההתפלה שם הוא בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה, שרק באמצע 2011 טען שהקמת הפרויקט תיצור לא פחות ממיליון מקומות עבודה. יצוין שתשובה מחזיק במחצית מחברת IDE (הנדסת התפלת מים) באמצעות קבוצת דלק, כאשר המחצית השנייה מוחזקת בידי כיל שבשליטת החברה לישראל. IDE שותפה במתקן ההתפלה באשקלון ורק לאחרונה זכתה להקמת מתקן התפלה ענק בסאן דייגו שבקליפורניה בהיקף של 650 מיליון דולר.

אצות אדומות, גבס וריח רע

מחר (ד') אמור הבנק העולמי להחליט "האם לתת אור ירוק" למימון הפרויקט, שעלותו כארבעה מיליארד דולר. פרט לאלפי מקומות העבודה שהוא ייצר, המהלך אמור לספק מים לאזור צחיח ואף לשקם את מפלס ים המלח, שמאבד בחלקו הצפוני יותר ממטר בשנה.

אולם עם כל הכבוד לתוכניות הגרנדיוזיות, ארדן מוטרד משני השפעות עיקריות. הראשונה היא השפעות סביבתיות, אחת נשמעת גרועה מהשנייה, שכוללות "התפרצות חיידקים ואצות שיצבעו את הים באדום ויגרמו למפגעי ריח קשים ולהיווצרות גבס במים", מה שיוביל ברבות הימים להמטת חורבן על ים המלח ועל התיירות באזור. הסיבה: מרקם מימי ים סוף שונה מהותית ממרקם מי ים המלח, ומהילת אחד בשני תיצור אסון שלא יהיה ניתן לתקנו.

הסיבה השנייה שהפרויקט נידון לכישלון הוא כמות המים המותפלים ומחירם לצרכן. לטענת אנשי המשרד להגנת הסביבה כמות המים המתופלים המתוכננת שם - כ-2,000 מיליון קוב בשנה בתפוקה מלאה של שש צינורות הולכה - היא אדירה, וכדאיותו הכלכלית של הפרויקט מגיעה רק לאחר הזרמת מחצית הכמות (1,000 מיליון קוב לשנה), פעולה שתקרה בשלב בה הנזק לים המלח כבר יהיה בלתי הפיך. הפתרון - בניית פיילוט של כ-350 מיליון קוב בשנה (2 צינורות בלבד) מה שיאפשר למדוד לאורך זמן את ההשפעות הסביבתיות.

חוסכים את הקציר?

ומה לגבי קציר ים המלח המתוכנן למעגן הדרומי? באופן אירוני, פרויקט תעלת הימים עשוי להקל במעט על החברה לישראל שהתחייבה לתקן את מפלס המים במעגן התחתון על ידי קצירת גבישי המלח ששקועים בתחתיתו. הסביבה: הזרמת מים למעגן הצפוני והעלאת המפלס שם עשויה להקל על פעולה עתידית של שאיבה מהמעגן העליון לתחתון, העלאת מפלס המים וצמצום פעולות קציר עתידיות שמתוכננות שם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אגם בראשית - עידן המים בנגב
"ל בר דעת מבין שעתיד ים המלח תלוי בהשבת החיים לנהר הירדן, שזה בעצם שמירת מפלס הכנרת ברום העליון, שזה בעצם הפסקת השאיבות כליל מהכנרת. מצב המחייב פתרון תכנוני חלופי לצריכת המים וניהול משק המים והסביבה בישראל. אחד הפתרונות האמיתיים הוא שלי, בשם : "אגם בראשית - עידן המים בנגב". כל מה שצריך, הוא לחשוב מחוץ לקופסא ושבממשלה ירימו את הכפפה" - ,תגובה של אופיר בן בוחר מהפייסבוק
יוסי בן בוחר , ישראל  |  28.02.13
5.
מי שירוויחו מהתעלה זה רק הירדנים על מי אנחנו עובדים ?
גם ככה התעלה תעבור בשטח של הירדנים אז למה ישראל צריכה את זה ? הרי מפעלי התפלת מים פרושים לנו כבר בכל המדינה אז מה אכפת לנו אם יהיה או לא יהיה לירדנים מפעל התפלת מים ? מספיק כבר להיות יפי נפש ורחומים לגויים הערלים האלה ששונאים אותנו !!!
עם של יפי נפש אנחנו , כפר שלם  |  13.02.13
4.
המשרד לאיכות הסביבה איננו מורגש בקריות.
אנו סובלים מזיהום אוויר מחליא!חלק גדול מילדי הקריות סובל מאד מבעיות נשימה (בגלל זיהום האוויר).! זיהום האוויר מביא למחלות דרכי הנשימה, למחלות כלי הדם, למחלות לב ולמחלות סרטן למיניהם ומכל ה"יתרונות " התחלואתיים האלו "נהנים מאד" תושבי הקריות וחיפה רבתי. אני מזכירה לכולם שלנשום זה הדבר הכי חשוב בחיים !!!!!!!!! כנראה שחשיבות הנשימה כדי לחיות ,לכאורה, לא נמצאת אצל קובעי המדיניות בסדר העדיפויות הראוי. שאם לא כך, מדוע בקרב מקבלי ההחלטות הממלכתיים והמוניציפאליים ,לכאורה,אין התנגדות לתוכנית להגדלת שטח בתי הזיקוק פי שלוש !! שלא לדבר על מכל האמוניה שלפי מחקרים שהתפרסמו בתוכנית "מבט שני" עם קרן נויבך, מסכנים יום יום מאות אלפים מתושבי האיזור. האם חיפה והקריות לא נמצאים במדינת ישראל? האם חייהם ובריאותם של תושבי חיפה והקריות היא דבר שולי? היכן כבוד השר לאיכות הסביבה? היכן המשרד החיפאי של השר לאיכות הסביבה? אני מאד מקווה שראש הממשלה יתן דעתו לתפקוד השר והמשרד לאיכות הסביבה.
מרים , קריתית  |  13.02.13
לכל התגובות