אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ירושלים במגעים ראשוניים לרכישת כלל פיננסים ברוקראז' צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

בנק ירושלים במגעים ראשוניים לרכישת כלל פיננסים ברוקראז'

הבנק שמעוניין להרחיב את פעילות הברוקראז', צפוי להיתקל בקשיים בשל ההסכם שעליו חתומה שותפות ג'י.ג'י.איי המחזיקה ב־20% מכלל ברוקראז' שמעניק לה 40% מהכנסות החברה

14.02.2013, 07:13 | שניר הנדלר

בשנתיים האחרונות התמקד בנק ירושלים בעיקר בהרחבת הפעילות הקמעונאית, אולם כעת נראה שהבנק מסמן דווקא את פעילות הברוקראז' כמנוע צמיחה נוסף. ל"כלכליסט" נודע כי בימים אלה מנהל הבנק מגעים לרכישת כלל פיננסים ברוקראז'.

קראו עוד בכלכליסט

כלל ברוקראז' עוסקת בהפצה ובמסחר בני"ע ומסחר באג"ח רשומות בחו"ל ומוצרים מובנים עבור לקוחות מוסדיים, בעשיית שוק במניות ובאג"ח בישראל, במסחר והפצה של ני"ע וכן בשיווק השקעות ושירותי מחקר בני"ע. בדומה לבתי השקעות אחרים, גם פעילות הברוקראז' של כלל פיננסים אינה מהווה עוד תחום רווחי עקב התחרות העזה מול הבנקים שמנצלים את יתרון הגודל שלהם וגובים עמלות נמוכות יותר וכך שולטים בענף. בנוסף, בשנה החולפת סבל שוק ההון המקומי ממחזורי מסחר דלים בבורסה, שהעיבו על פעילות הברוקראז' של המערכת הפיננסית כולה.

בבנק ירושלים מקווים להגדיל באמצעות הרכישה את פעילות הברוקראז' של הבנק, שנחשבת לקטנה יחסית, ולשפר את יעילותה.

יורם נווה מנכ"ל כלל פיננסים, צילום: עמית שעל יורם נווה מנכ"ל כלל פיננסים | צילום: עמית שעל יורם נווה מנכ"ל כלל פיננסים, צילום: עמית שעל

בינתיים, מדובר במו"מ ראשוני בלבד בין הצדדים, כך שלא ברור אם המגעים אכן יבשילו לכדי עסקה. כלל פיננסים מחזיק ב־60% ממניות כלל פיננסים ברוקראז', כשהיתרה מוחזקת על ידי שותפות גי'.ג'י.איי. שותפות זו נחלקת בין רונן ויסברג (50%), יובל בן זאב ונאור אל חי, המחזיקים ב־25% מהשותפות כל אחד. המגעים של בנק ירושלים עם שותפות ג'י.ג'י.איי עשויים להתברר כמאתגרים במיוחד. זאת, לאור הסכם חלומי שעליו חתמה השותפות ב־2006 מול המנכ"ל לשעבר של כלל פיננסים שוקי אברמוביץ'. לפי ההסכם, זכאים שלושת השותפים לקבל 40% מהכנסות מפעילות כלל ברוקראז' שכוללת הן את פעילות הברוקראז' הטהורה והן רווחים מהנוסטרו שמחזיק הברוקראז'.

במהלך 2011–2008 משכו השלושה שכר בעלות כוללת של 73 מיליון שקל, כשוויסברג נהנה במהלך התקופה משכר בעלות כוללת של 36.9 מיליון שקל, ואילו בן זאב ואל חי נאלצו "להסתפק" ב־18.1 מיליון שקל כל אחד. בכירי כלל ברוקראז' זכו לתנאים הללו כאשר כלל פיננסים הפסיד 100 מיליון שקל במהלך התקופה. בתשעת החודשים הראשונים של 2012 רשמה פעילות הברוקראז' של כלל פיננסים הפסד תפעולי של 7.5 מיליון שקל לעומת הפסד של 2 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

מכלל פיננסים נמסר: "כפי שהודענו בעבר, החברה בוחנת את המשך פעילות חבר הבורסה".

מבנק ירושלים סירבו להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות