אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר ועד חברת החשמל צרפתי: "לקצץ לנו בשכר? אני מציע לא להתעסק עם זה" צילום: אוראל כהן

יו"ר ועד חברת החשמל צרפתי: "לקצץ לנו בשכר? אני מציע לא להתעסק עם זה"

התגובה באה בעקבות חשיפת "כלכלסיט" לפיה ההנהלה קיבלה הוראה לקזז משכר עובדי החברה את שעות העיצומים שנקטו

13.02.2013, 23:24 | ליאור גוטמן

"לא כדאי להתעסק עם זה. אני לא חושב שמישהו יגע בשכר. למיטב הבנתי אני מבין שהמדינה לא מרוצה ממשהו ולא מוכנה לקבל את ההסכמות ביננו בעניין הרפורמה, ולכן היא מחפשת איך לחמם את האווירה. אם כך, הם יאלצו אותנו לבצע תגובת נגד והיא תהיה חריפה. לא נתחשב באף אחד. אז באוצר רוצים לחמם את האווירה ולהוביל לנזק גדול? אין בעיה נזרום עם זה" - כך הגיב בחריפות יו"ר ועד עובדי חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי, לאור חשיפת "כלכלסיט" לפיה הנהלת חברת החשמל קיבלה הוראה מהממונה על השכר לקזז משכר עובדי החברה את שעות העיצומים שהעובדים נקטו בחודש האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בעיצומים כפולים, שהתחלקו בין איסור הפעלת אתר רישום למתקנים סולארים לבין סרוב לחבר את תחנת הכוח הפרטית של החברה לישראל.

לטענת המדינה, אין לשלם למי שלא עבד ולכן על הנהלת החברה בראשון המנכ"ל אלי גליקמן להודיע כמה כסף יקוזז משכר העובדים. אבל לצרפתי יש הסבר מעניין מדוע לא ניתן לקזז משכרם של העובדים, פועל יוצא של תשע שנים בראש ועד העובדים. "לתפיסתי", אומר צרפתי, "לא ניתן לקזז לנו כסף כי עבדנו. בחברת החשמל יש הרבה משימות שיש לבצע ואף אחד לא ישב בחיבוק ידיים. לא חיברנו יצרני חשמל פרטיים? זה כי עשינו במקביל עבודות אחרות", הוא מסכם. 

הוועד יקבל תוספת כוח אדם?

אתמול (ג') בשעות הערב המאוחרות הודיע בית הדין לעבודה שעל עובדי חברת החשמל לחדול מעיצומיהם ולחבר את כלל יצרני החשמל הפרטים לאלתר. ועד העובדים קיבל את הכרעת בית הדין והודיע מייד עם תום הדיון שהוא יחבר את תחנת הכוח הפרטית כבר בתחילת שבוע הבא. בכיר במשק האנרגיה אמר לאחר ההחלטה באירוניה ש"מי שתכנן לפמפם בכוח שביתה של ועד גילה תוך שעות ספורות שמה שנכתב בערב כבר לא רלוונטי בלילה. 

"השופט הביא אותנו לידי הסכמה שמחברים את OPC ומחברים את המתקנים הסולארים, אבל מהיום והלאה לא תהיינה יותר פעולות של רפורמה דה פקטו עד שתקום מממשלה חדשה ויהיה אפשר לגמור את המו"מ על הבסיס המתווה שהוסכם כבר, זה שאף אחד לא מיישם אותו סגן שר האוצר איציק כהן רצה לסגור איתנו אבל באו הבחירות, ולכן כולם מחכים שתקום ממשלה ותשב על מו"מ וידונו בזכויות והרפורמה", הוא אומר. אחת מהטענות של הוועד הייתה שכוח האדם שעומד לטובת ביצוע המשימות בחברה נמוך מדי, ולכן אחת הבקשות שתעלה על שולחן מו"מ בין ההנהלה לעובדים תהיה תוספת תקנים לפחות ליחידת מחשוב.

ומה לגבי חיבור תחנת הכוח הפרטית של דוראד שמתוכנן לסוף 2013? גודלה כפול מזה של OPC

"כל עוד לא תהיה רפורמה דוראד לא תחובר. שלשום התחייבנו לבית הדין שנחבר את OPC אבל ההנהלה התחייבה במקבילך לתאם כל צעד שמהווה רפורמה דה פקטו, או שנעשה עיצומים עד שבית הדין יכריע. אני אשמח לקיים מו"מ לרפורמה חסות בית הדין אם צריך", הוא מסכם.

אולי המוסדיים יבואו

אחת מנקודות המחלוקת העיקריות של הוועד בדיוני הרפורמה מול המדינה הייתה ששכר העובדים יעלה כדי לאפשר פרישה בתנאים דומים לאלו שמקובלים היום. לשיטתו של צרפתי, שכר העובדים מורכב למעשה מתוספות וכוננויות, מה שמותיר את שכר הבסיס נמוך אפילו בהשוואה לשכר הממוצע במשק. התוצאה: אותם 2,000 איש שאמורים לפרוש יקבלו קצבת פרישה נמוכה ביחס לתנאי השכר שלהם היום, מציאות שצרפתי מתנגד אליה בכל תוקף.

הפתרון? העלאת השכר לרמה שתעמיס על חברת החשמל התחייבויות אקטואריות חדשות בהיקף של 10 עד 11 מיליארד שקל, זאת לעומת רק 6 מיליארד שהמדינה מוכנה לתת. בכל תרחיש שיגמר, עבור חברה שסוחבת התחייבויות של מעל ל70 מיליארד שקל, מדובר בלא פחות ממכה פיננסית. "הרפורמה כוללת זכויות עובדים, קובעת מרכיבי התייעלות וקובעת איתנות פיננסית. אם אתה יודע שבא שחקן חדש בתחום החשמל ומבטיח הרים וגבעות ומחר הוא פושט את הרגל אז לא תרצה לדעת איפה העתיד הכלכלי שלך? אם אני בגרעון של 70 מיליארד שקל, ומחר הגרעון 140, מי יצא לפנסיה? קיבלתי מהמדינה הבטחה של יציבות בעבודה ורשת בטחון תעסוקתית למי שנשאר בחברה. זה קרה בנמלים, ברכבת ואין סיבה שזה לא יקרה פה", הוא אומר.

אז מאין תביא חברת החשמל את הכסף לפרישת העובדים? בשבוע האחרון החלו נציגי החברה בסבב פגישות מול גופים מוסדיים כדי להציג את החברה ולהתכונן לאפשרות של גיוס עתידי למימון פעולות שונות. חברת החשמל מתכננת תשקיף ציבורי חדש שיצא בקיץ הקרוב, בו יכללו שני סעיפים חדשים ברמה פרטנית יותר ממה שפורסם בעבר. הראשון הוא פרסום כלל סעיפי מתווה הרפורמה לרבות התחייבות המדינה לשמירה על איתנות פיננסית.

הסעיף השני הוא פרוט שווי נכסי חברת החשמל לאחר שאלו נבחנו על ידי החברה. יו"ר החברה יפתח רון טל כבר הקים צוות לבדיקת נכסי החברה אולם לאחרונה עבודתו "נתקעה" בשל העובדה שקשה להוכיח מבחינה משפטית שבידי חברת החשמל נכסים שלא מיועדים לייצור חשמל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות