אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיים גבריאלי: "נציגות אי.די.בי פתוח מנסה לטרפד מהלכים וליצור כאוס" צילום: יריב כץ

חיים גבריאלי: "נציגות אי.די.בי פתוח מנסה לטרפד מהלכים וליצור כאוס"

כך אמר מנכ"ל אי.די.בי בפתח אסיפת מחזיקי האג"ח היום בתל אביב. שוני אלבק: "לפני שאתם משחררים סמכויות ואומרים קדימה הסתער, תדעו שמדובר בחברה שעומדת בהתחייבויות שלה"

14.02.2013, 09:33 | יניב רחימי וגולן חזני

"נציגות אי.די.בי פתוח מנסה לטרפד מהלכים וליצור כאוס. נציגות החברה מכריחה את המחזיקים לעבור תספורת כדי להשתלט על הנכסים המצוינים של פתוח", כך אמר חיים גבריאלי, מנכ"ל החברה באסיפת מחזיקי האג"ח היום בתל אביב. "אם נראה שהנציגות תפעל מתוך רצון לקבל את החוב במועדו, נשתף פעולה בשמחה", הוסיף גבריאלי.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

שוני אלבק, המשנה למנכ"ל, שנכח גם הוא באסיפה אמר, "מדובר בכספי ציבור, כרגע הנציגות של אי.די.בי פתוח מבקשת רק סמכויות. לפני שאתם משחררים סמכויות ואומרים קדימה הסתער, תדעו שמדובר בחברה סולבנטית ועומדת בהתחיבויות שלה, חברה שרוצה לשתף פעולה עם הנציגות".

 

הנאמן דן אבנון מהרמטיק הסביר שהמחזיקים מתבקשים לאשר סמכויות לנציגות מבלי לדעת את המהלכים הצפויים וזאת לצורך שמירה על סודיות היות שהנציגות במסלול של מאבק עם החברה.

 

באסיפה הציגה נציגות אי.די.בי פתוח הערכת שווי לאי.די.בי פתוח שטוענת שהחברה איננה סולבנטית. לפי הערכת השווי כבר ברבעון הבא אי.די.בי פתוח תפר את הקובננטים - גם אם תמכור את כל אחזקותיה בכלל תעשיות ובכור, היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה בתחילת 2014.

חיים גבריאלי מימין ושוני אלבק, צילום: אוראל כהן חיים גבריאלי מימין ושוני אלבק | צילום: אוראל כהן חיים גבריאלי מימין ושוני אלבק, צילום: אוראל כהן

מעריך השווי טוען שלחברה יש נכסים מצויינים, אבל מכירתם כעת מגבירה את הלחץ הפיננסי על שאר הנכסים. לא הוכחה יכולת להעביר תמורה שמתקבלת ממכירת חברות נכדות. במיוחד לאור העובדה שלדסקש יש יתרת רווחים שלילית לחלוקה. מעריך השווי ציין שמכירת הנכסים כיום לפי מחיר השוק, אזי התמורה לכל אג"ח עומדת על כ-73 אגורות. בעוד שכדי שהיחס יהיה שווה כל החברות צריכות לעלות בכ-45%. "כל נכס שנמכר מגדיל את הסיכוי לחדלוצ פרעון כי אין סיכוי שיהיה אפסייד במחיר שלו. אחרי שהוא נמכר אין אפשרות להשביח אותו", כך לפי המעריך.

הנכסים לא נזילים

אייל רוזובסקי מהנציגות אמר כי "לחברה יש נטייה שלא להכיר במציאות. כך היה גם במקרה של אי.די.בי אחזקות. על פי הניתוח שהוצג, לאי.די.בי פתוח יש בור - לא צהיה עסקה בלי שהיא תבוא לאישור מחזיקי האג"ח".

כמה מהנוכחים באסיפה התרעמו על חוסר השקיפות של הנציגות ואחד מהם טען שהערכת השווי לוקה באי דיוקים שהבולט שבהם הוא אופן תמחור הנכסים הלא סחירים של אי.די.בי פתוח.

לטענת אחד המחזיקים, "אם כלל בטוח תמכר לאי.די.בי פתוח יהיה כסף עד שנת 2016. אם הנציגות תיקח את החברה, היא תעשה תספורת לכולנו אחרי שרכשו אג"ח בחצי מחיר מהפארי".

משה טל, אחד המחזיקים הפרטיים, הגדיר את יורק כפושטי חברות. "הם רוצים להרוויח ומהר. מבחינת המחזיקים מה שצריך זה זמן. אם דנקנר או בלעדיו. תפטרו את הנציגות, הם עובדים בשביל יורק", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
דו"ח מאספת בעלי אג"ח אידיבי פיתוח
הסיפור האמתי הוא: שלא הנהלת אידיבי פתוח/אחזקות ולא קרנות יורק + DZ פרטנרס והמוסדיים סביב האחרונים מדברים אמת, לכאורה. כל אחד ממניעיו מציג אמת חלקית במקרה הטוב אם לא מצג שווא. ברור כי אידיבי לא תעמוד בהתחייבויותיה אם לא תמכור את כלל ביטוח, מאידך הנציגות של המוסדיים וקרן יורק מבקשת מתן סמכויות להמשך איומים ומהלכים משפטיים כנגד הנהלת אידיבי. לשאלה: במה הם האחרונים טובים יותר מהנהלת אידיבי כדי שיקבלו אישור להרחבת סמכויות?, לא הייתה תשובה אלה המימות. מעבר לדברים הם נשאלו מה בכוונתם לעשות כדי לקבל הרחבת סמכויות?, גם לכך לא הייתה תשובה. חשוב לומר כי בארץ הגוף היחיד שלו ניסיון בפירוק חברות הם הבנקים, וכך גם הרגולציה בנויה. במילים אחרות - יש פה מצב תחיקתי פרוץ אשר עשוי להטיב עם קרן יורק ע"ח בעלי האג"ח ונשאלת השאלה למה לתת הרחבת סמכויות כאשר לא יודעים עבור מה?, כאשר מבחינה חקיקתית התחום פרוץ. מה שצריך לעשות זה לתת לחברה להרוויח זמן ואו במקרה הגרוע ללכת להסדר ואו פירוק בחסות בית המשפט ולא בחסות הקרנות הזרות העושות כבשלהן תוך שמירה על סודיות - סוג של "חסמב"ה"
שולה  |  14.02.13