אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יום של עימותים בגדה: אבנים, גז מדמיע ופצועים צילום: עטא עוויסאת

יום של עימותים בגדה: אבנים, גז מדמיע ופצועים

מהומות בכמה מוקדים בשטחים: פלסטינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון, שהשיבו בירי גז מדמיע. חייל נפצע קל. המוחים הפגינו כסולידריות עם אסירים ששובתים רעב. ח"כ טיבי: "אם ימות אסיר האזור יבער, והכיבוש יהיה האחראי לתוצאות"

15.02.2013, 17:22 | ynet

"יום השישי של שבירת השתיקה" הפך ליום של עימותים ביהודה ושומרון: עימותים פרצו היום (ו') בשעות הצהריים בכמה מוקדים בגדה המערבית בין פלסטינים לבין כוחות צה"ל ומג"ב. מכוחות הביטחון נמסר כי הפלסטינים החלו ביידוי אבנים, ונענו בירי לפיזור הפגנות. באחד ממוקדי המהומות, סמוך למעבר ביתוניא שצפונית לירושלים, נפצע חייל צה"ל באורח קל מהשלכת אבנים. הפלסטינים דיווחו על ירי רימוני גז לעבר המפגינים. כמה פלסטינים נפצעו. במחסום קלנדיה 30 פלסטינים מיידים אבנים לעבר המעבר.

קראו עוד בכלכליסט

העימותים החלו בעקבות קריאה פלסטינית לצאת להפגנות סולידריות עם אסירים ועצירים פלסטיניים, ששובתים רעב בבתי הכלא בישראל ובראשם עם העציר סאמר עיסאווי. האחרון, עציר מינהלי משכונת עיסאוויה במזרח ירושלים ששוחרר בעסקת שליט, נעצר ופתח בשביתת רעב במחאה על מעצרו.

ההפגנה המרכזית ביום שמכונה "יום השישי של שבירת השתיקה" מתקיימת במעבר ביתוניא, סמוך לכלא עופר, שם התאספו מאות בני אדם לקראת תפילת הצהריים. עם סיום התפילה החלו עימותים במקום בין הפלסטינים לבין כוחות הביטחון. צעירים פלסטינים יידו אבנים וכוחות הביטחון השיבו בירי אמצעים לפיזור הפגנות.

 

בהפגנה זו משתתפים גם חבר הכנסת אחמד טיבי וגם חאדר עדנאן, העציר המינהלי ששוחרר אחרי ששבת רעב במשך תקופה ארוכה לפני כמה חודשים, שנאם בפני המפגינים בסיום התפילה. טיבי אמר למפגינים: "אם ימות אסיר השובת רעב האזור יבער, והכיבוש יהיה אחראי לתוצאות". בנוסף מתקיימות הפגנות והפרות סדר בחברון, במעבר ג'למה צפונית לג'נין ובנבי סלאח. בקלנדיה נמצאים וכוחות מג"ב עוטף ירושלים במקום ומונעים את התקדמותם של 30 פלסטינים למחסום.

במקביל, כמה עשרות פלסטינים הפגינו בכפר עזון, סמוך לכביש 55 שבשומרון. המפגינים ניסו לחסום את הכביש, אך כוחות צה"ל מנעו זאת מהם.

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הגיע בשעות הצהריים במסגרת האירועים לאוהל הסולידריות עם האסירים הפלסטינים, שהוקם באל-בירה. אבו מאזן הבטיח לאנשי האוהל כי חלום שחרור כל האסירים הפלסטינים מבתי הכלא בישראל יתגשם, כמו שהוגשם חלום המדינה. הוא קרא לישראל ליישם את ההסכמים שלטענתו נחתמו לפני שנים עם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, על שחרור אסירים פלסטינים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות