אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הבורסה בת"א ננעלה בעליות במחזור מסחר של 540 מיליון שקל בלבד

מדובר במחזור שפל מאז תחילת השנה; מדד ת"א 25 עלה ב-0.3% ות"א 100 הוסיף 0.4%. אג"ח שחר ל-10 שנים עלתה ב-0.2% על רקע הירידה המפתיעה במדד ינואר; האטה בצמיחת המשק ברבעון הרביעי; אקסלנס קרנות נאמנות: "ההשקעה בישראמקו - כמו השקעה באג"ח עם תזרים קבוע ויציב"

17.02.2013, 16:32 | שי סלינס
המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (א') בעליות במחזור נמוך על רקע מדד המחירים לצרכן השלילי שפורסם בשישי ונתוני הצמיחה לרבעון הרביעי של 2012. מחזור המסחר הסתכם ב-540 מיליון שקל בלבד - שפל מאז תחילת השנה.

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

המשק הישראלי ממשיך להוריד הילוך וברבעון האחרון של 2012 הוא צמח בשיעור שנתי של 2.5% בלבד, לעומת שיעורי צמיחה של 2.8% ברבעון השלישי של השנה החולפת, ושל 2.9% ברבעון השני. שיעור הצמיחה ברבעון הרביעי של 2012 הוא שיעור הצמיחה הרבעוני הנמוך ביותר שנרשם במשק הישראלי ב- 14 הרבעונים האחרונים.

שי זמיר, מנהל תחום מניות, אקסלנס קרנות נאמנות התייחס למניות המומלצות לדעתו בשבוע הקרוב - ישראמקו, אדגר השקעות ופריורטק. "ההשקעה בישראמקו מקנה חשיפה למאגר הגז "תמר", פרוייקט בעל מאפיינים סולידיים יחסית: חוזים ארוכי טווח למעל מחצית מהיקף הגז הטבעי במאגר נחתמו, הלקוחות בישראל שבויים ותלויים במידה רבה באספקת הגז והביקוש הולך גדל. התקדמות על ציר הזמן תגרור להערכתנו, שווי גבוה יותר לישראמקו, אך החל מנקודת הזמן של הזרמת הגז בפועל (אפריל 2013) מדובר בהשקעה בעלת מאפיינים של אגרת חוב המקנה תזרים קבוע ויציב". 

זמיר הוסיף: "אדגר השקעות פועלת בתחום הנדל"ן המניב בעיקר במדינות בעלות כלכלות יציבות. הרוב המוחלט של נכסי החברה הם בנייני משרדים המצויים באיזורים מרכזיים  והם מייצרים הכנסות של 200 מיליון שקל בשנה. מכירת 25% מהפעילות בקנדה עיבתה את כרית המזומנים של החברה ב-180 מיליון שקל והצפי הוא לחלוקת דיבידנדים מוגברת".

לגבי פריורטק כותר זמיר כי "ההתאוששות הכלכלית בעולם מאז משבר 2008 לצד עלייה בביקושים למוצרי אלקטרוניקה חכמים וניידים (טלפונים, מצלמות) הביאה בשנים האחרונות לצמיחה מחודשת של החברות הפועלות בענף לכל אורך שרשרת הייצור. פריורטק המשיקה לשלושה תחומים בענף נהנית מהצמיחה המואצת וזאת הודות למגוון הפעילויות, החדשנות הטכנולוגית והיעילות המתמשכת בחברות הקבוצה".

ירידה של 0.2% במדד ינואר

מדד חודש ינואר שפרסמה בשישי הלשכה המרכזת לסטטיסטיקה ירד ב-0.2%. כתוצאה מכך מסתכמת כעת האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור, ב-1.5%. 

רונן מנחם מנהל המחלקה לאסטרטגיה והשקעות בבנק מזרחי טפחות התייחס לירידה במדד ואמר כי "מחד גיסא, לאחר הפסקה בת חודש אחד, שב מדד המחירים לצרכן להיות נמוך מההערכות המוקדמות. מאידך גיסא,, נראה שבנק ישראל מוטרד פחות מהזירה הכלכלית ושם דגש על הגירעון התקציבי והתחדשות העליות המהירות במחירי הדירות. בשקלול הגורמים המנוגדים הללו, אנו מעריכים כי הריבית לא תרד בחודש הבא. במבט להמשך, הגורמים התומכים בעליית ריבית עשויים להיות דומיננטיים יותר".

יוסי פריימן מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים התייחס גם הוא למדד ואמר כי "ירידות המחירים בהלבשה ובהנעלה, בעלות השימוש בטלפון הסלולרי, בשירותי הדיור בבעלות ובמחירי החופשות בבתי המלון, מלמדות כי הציבור חש מאוים ומעדיף להגביל את התחייבויותיו ולצמצם בהוצאות". 

בזירה העולמית, שרי האוצר ונגידי הבנקים המרכזיים של 20 המדינות המתועשות והמתפתחות המובילות בעולם התחייבו בתום דיון בן יומיים במוסקבה שלא להתערב בשערי החליפין של המטבעות לצורך הגברת התחרותיות של הכלכלה, ובכך להימנע מ"מלחמת מטבעות".

המסחר בוול סטריט ננעל בשישי ביציבות. דאו ג'ונס עלה ב-0.1%, נאסד"ק נחלש ב-0.2% ו-S&P 500 איבד 0.1%.

בורסת תל אביב, צילום: בלומברג בורסת תל אביב | צילום: בלומברג בורסת תל אביב, צילום: בלומברג

 

שוק האג"ח

התקדמות במגעים להסדר חוב בין אי.די.בי אחזקות לנציגות מחזיקי האג"ח שלה. מקורבים למו"מ טענו בסוף השבוע כי צעד נוסף של בעל השליטה נוחי דנקנר, בצורת הזרמה של כ־100 מיליון שקל נוספים לאלה שהגישה אי.די.בי אחזקות בהצעה המשופרת ביום רביעי, וכן 10% נוספים ממניות החברה שיעברו למחזיקי האג"ח, עשוי לסלול את הדרך לחתימה על הסדר. מדובר בהזרמה משמעותית, ולא ברור אם דנקנר יוכל לגייס מזומנים נוספים.

איגרות החוב הממשלתיות נסחרות היום בעליות של עד 0.3% על רקע מדד ינואר שפורסם ביום שישי. אג"ח שחר ל-10 שנים עלתה ב-0.18% לתשואה של 4.07%.

מניות במרכז

קבוצת נץ רכשה את בניין HSBC במיאמי ביץ', פלורידה תמורת 15.1 מיליון דולר. הנכס הנרכש כולל בניין משרדים בן 6 קומות ומגרש חניה מסחרי בו 51 מקומות. נכון להיום הנכס מושכר במלואו ל-15 שוכרים שונים, בהסכמי שכירות לתקופות הנעות בין 2 - 10 שנים.

לאחר שהעביר את אחזקותיו לשני ילדיו בחברה המרכזית למשקאות לפני כשנה, משה (מוזי) ורטהיים מעביר את מניותיו והחזקותיו בתאגידים המחזיקים במניות בנק מזרחי טפחות והשותפים לגרעין השליטה בו כך שבנו דוד יקבל 63% מהאחזקות ובתו דרורית תקבל 37%.

חברת אינסייטק, החברה נכדה שלאלביט הדמיה, הודיעה לבורסה על קבלת אישור רשות המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לתחילת הניסוי העיקרי שלב 3 לטיפול ברעד מהותי באמצעות מערכת המוח של החברה (Neuro ExAblate), או בשמה הקודם ExAblate 4000. מטרת הניסוי היא בחינת בטיחות ויעילות בשימוש במערכת המוח ועל בסיס תוצאותיו ייבחן אישור ה-FDA.

חברת אינסוליין הודיעה על הקצאה פרטית עם אלמר שפר, מנהל פעילות החברה בגרמניה ומנכ"ל החברה הבת, לפיה תקצה החברה לשפר ולמשקיעים נוספים 1.13 מיליון מניות בתמורה ל-3.5 מיליון שקל (710 אלף יורו).

מניות הגז דלק קידוחים, אבנרו רציו ייסחרו על רקע דברי שר האנרגיה הטורקי, טאנר ילדיז, כי "כל פרויקט משותף לישראל ולטורקיה דורש את אישורו של ראש הממשלה רג'יפ ארדואן". השר הטורקי אמר את הדברים לאחר שביום רביעי פורסם ב"כלכליסט" כי בשבועות האחרונים מתקיימים מגעים חשאיים בין גורמים ממשלתיים ועסקיים משתי המדינות לרכישת גז ממאגר לווייתן ולהקמת צינור גז מהמאגר לטורקיה ומשם לאירופה.

בסוף השבוע הודיעה שותפות מודיעיןכי הממונה על הנפט במשרד האנרגיה והמים אישר להאריך את תוקף רישיון ים חדרה עד לספטמבר 2013. עד לאותו מועד חייבת השותפות להגיש הסכם מפורט ומחייב עם קבלן קידוח.

הזדמנות ישראלית דיווחה בסוף השבוע לבורסה כי בקידוח "אפרודיטה 2 – ישי" התגלו סימני גז משמעותיים. כמו כן, השותפות המחזיקה ב-10% מהרישיון, הודיעה שתפרסם דו"ח משאבים מעודכן, בהתאם לקידוח שנערך ברישיון בינואר, בתוך חודשיים. הרישיון ממוקם מזרחית ללווייתן, והוא גובל עם "בלוק 12" בקפריסין.

מבחינת המניות הדואליות, לייבפרסון, איזיצ'יפו אלוט חוזרות מניו יורק עם פער ארביטראז' חיובי של יותר מ-2%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות